Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
جوابیه تاجزاده به اتهامات سیاست روز

 «به جای طرح اتهامات واهی عامل اصلی حمله به کوی را شناسایی کنید»

2014 July 15

گزارش / رادیو کوچه

 

مصطفا تاجزاده در جوابیه‌ای خطاب به مدیرمسئول روزنامه سیاست روز نسبت به طرح اتهامات کذب از سوی این روزنامه در خصوص وقایع کوی دانشگاه واکنش نشان داد.

این زندانی سیاسی در جوابیه خود با اشاره به نقش مقامات مافوق سردار نظری در متشنج کردن فضای کوی و زمینه‌سازی برای ورود نیروهای نظامی و لباس شخصی به کوی و برخورد خشونت آمیز با دانشجویان خواهان مشخص شدن این عامران شده است.

گفتنی است روزنامه سیاست روز در گزارش‌ها و تحلیل‌های منتشر شده به مناسبت سالگرد ۱۸ تیر با مطرح ساختن اتهاماتی، اصلاح طلبان و شخص تاجزاده را مسبب وقایع رخ داده و عامل تحریک دانشجویان معرفی کرده بود.

متن کامل این جوابیه در پی می‌آید:

 

به نام خدا

مدیر مسئول محترم سیاست روز

با سلام

در گزارش‌ها و تحلیل‌های روزهای ۱۸ و ۱۹ تیرماه آن روزنامه محترم در مورد حمله به کوی دانشگاه در سال ۷۸ اتهامات کذب متعددی متوجه اصلاح‌طلبان و به ویژه این جانب شده است. موجب تشکر خواهد بود چنان که طبق قانون مطبوعات نسبت به درج این پاسخ اقدام فرمایید:

tajzadeh

۱- شورای امنیت ملی برای بررسی ابعاد فاجعه و مشخص کردن مسببان آن جمع پنج نفره‌ای را تعیین کرد. رهبر نیز با تایید اقدام فوق دو نفر دیگر را به گروه اضافه کرد. کمیته ۷ نفره با حضور نمایندگان وزارت‌خانه‌های اطلاعات، علوم و کشور و نیز نمایندگان سپاه، نیروی انتظامی و قوه قضاییه با مسئولیت آقای ربیعی (وزیر کار فعلی) به بحث و بررسی همه جانبه موضوع پرداخت و جمع بندی خود را به دکتر روحانی دبیر شورا گزارش کرد که با حذف اسامی لباس شخصی‌های مهاجم عینن در شبکه‌های خبری صدا و سیما قرائت و در مطبوعات درج شد و برای محاکمه متجاوزان دراختیار قوه قضاییه قرار گرفت.

۲- طبق اسناد و شواهد موجود:

الف: تجمع دانشجویان در اعتراض به بستن روزنامه سلام کاملن خودجوش، بدون برنامه‌ریزی قبلی و یا ارتباط با خارج از دانشگاه برپاشد.

ب: به محض خروج دانشجویان از محوطه کوی، ماموران کلانتری منطقه در محل حاضر شدند و هم چون دفعات قبل با گفت‌وگو و مدارا تجمع‌کنندگان را به بازگشت به کوی دعوت کردند.

پ: فرمانده نیروی انتظامی تهران به شکل بی‌سابقه‌ای یگان ضد شورش آن نیرو را به طرف کوی حرکت داد و از افسر ارشد صحنه خواست که تا رسیدن وی، مانع رفتن دانشجویان به درون کوی شود (متن پیاده شده این دستور از نوار مکالمات فرماندهان موجود است)

ت: در جلسه شورای تامین استان تهران که چند ساعت پس از فاجعه تشکیل شد سردار نظری نتوانست دلیل موجهی برای صدور فرمان ورود به کوی دانشگاه و حمله به دانشجویان ارایه کند به ویژه آن که تجمع مذکور بدون هیچ حادثه تلخی در شرف اتمام بود که او و لباس شخصی‌ها وارد صحنه شدند. به همین دلیل اعضای جلسه اقدام وی را شدیدم محکوم کردند و او قبل از عزل رسمی عملن از فرماندهی خلع گردید. به بیان روشن اگر یگان ضد شورش و لباس شخصی حریم دانشگاه را نقض نکرده بودند، آن تجمع نیز مانند موارد مشابه پیشین بدون درگیری خاتمه می‌یافت.

۳- بهترین دلیل در محکومیت عمل‌کرد سردار نظری آن است که تاکنون هیچ نهاد یا مقام لشکری و کشوری تهاجم به کوی را تایید نکرده و به او سمت جدیدی واگذار نشده است. علت آن است که چنین اقدامی به منزله تایید دیدگاه ما خواهد بود که یگان ضد شورش و لباس شخصی‌های سازمان‌دهی شده به کوی با دستور مافوق و تصمیم قبلی به کوی حمله کردند و قرار بود چنان سرکوب خونینی صورت دهند که دانشگاه به طور کامل ساکت و مرعوب گردد. به طوری که بعد از آن هیچ اقدام غیرقانونی حتا توقیف فله‌ای مطبوعات نیز نتواند موجب برپایی تجمعات اعتراضی دانشجویان شود.

koedanshgah

۴- سردار نظری در گفت‌وگو با خبرنگار آن روزنامه اعتراف کرد «در حادثه کوی ما طبق دستور به محل حادثه رفتیم که شنیدیم کسی روی بیسیم ما رفته و می‌گوید: از هادی به تمام واحدها در صورت حمله از سلاح گرم استفاده کنید. در صورتی که هادی من بودم. با فریاد گفتم: هادی منم هادی منم هیچ کس حق استفاده از سلاح گرم را ندارد. تکرار می‌کنم به هیچ وجه از سلاح گرم استفاده نکنید.» (سیاست روز۱۳۹۳/۰۴/۱۹) با وجود این او نام مقام مافوقی را که به او دستور حمله به کوی را داد و نیز اسم کسی را که با سوء استفاده از نیروی انتظامی قصد کشتار دانشجویان را داشت، افشا نکرد و تنها از کم‌لطفی و بی‌مهری دوستانش گله کرد که چرا او را که به قول خودش «یک تنه در برابر یک دولت کودتاچی (دولت اصلاحات) ایستاد»، قربانی کردند.

۵- این جانب به همراه وزرای کشور و علوم، قایم مقام وزیر اطلاعات و دبیر اجرایی شورای عالی امنیت ملی عصر جمعه ۱۸ تیرماه برای بررسی اوضاع و هم‌دردی با دانشجویان به کوی رفتیم و کوشیدیم با دادن قول پی‌گیری مسئله و مجازات متجاوزان آنان را آرام سازیم. اما فضا را چنان ملتهب و آبستن حوادث تازه دیدیم که چند نفر از ما مجبور شدیم تا صبح در کوی بمانیم. در چنین شرایطی فردی با آرامش کامل و با نشانه‌گیری دقیق از پشت صف نیروهای پلیس مرحوم عزت ابراهیم نژاد را هدف گرفت و پس از تیراندازی به سوی او محل را ترک کرد. (چهره ضارب در فیلم مربوط به علت غیرحرفه‌ای تهیه شدن و تاریکی هوا مشخص نیست) گویا او ماموریت داشت اوضاع را دوباره متشنج کند و بین پلیس و دانشجویان مجددن درگیری ایجاد نماید که به علت حضور ما در صحنه و البته هوشیاری دانشجویان این اتفاق نیفتاد.

۶- با روشن شدن هوا ناگهان شایع شد که نیروهای پلیس در چند خیابان دورتر تجمع کرده مترصد حمله به کوی هستند. از معاون اطلاعات نیروی انتظامی که به جای سردار نظری در محل حاضر بود سوال کردم، موضوع را تکذیب کرد اما دانشجویان باور نکردند. به ناچار از دانشجویان پرسیدم آیا کسی موتور دارد؟ یک نفر پاسخ مثبت داد از دانشجویان سوال کردم که او را می‌شناسند؟ پاسخ مثبت دادند. من ترک موتور آن دانشجو نشستم و با هم به مراکز مورد نظر رفتیم. خبری نبود. در بازگشت صاحب موتور به دانشجویان اطمینان خاطر داد که تجمعی در کار نیست و شایعه خنثا شد. سپس از او خواهش کردم مرا با موتورش به وزارت کشور برساند.

۷- حقایق فوق بنیان تحلیل‌های آن روزنامه را در هم می‌ریزد. با وجود این لازم می‌دانم چند نکته را که مشخصن به من مربوط می‌شود، تکذیب کنم.

الف: مدعی شده‌اید که من آقای شفیعی دعوت کننده اولیه تجمع را بعدن به سمت دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب منصوب کرده‌ام. دروغ است!

ب: ادعا کرده‌اید که من در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی گفتم که در این حادثه دو نفر کشته شده‌اند. کذب محض است! (تمام مصاحبه‌های من در این زمینه موجود است)

koedanshgah1

پ: به نقل از آقای ترقی آورده‌اید که در کمیسیون تحقیق و تفحص مشخص شد که من در مجوز دادن به وانت‌های دارای سنگ و ورودشان به کوی نقش داشته‌ام. اصل مسئله دروغ است چه رسد به نقش من در آن!

ت: از قول شاهدان عینی مدعی شده‌اید که من دایمن سوار موتور بین وزارت کشور و کوی در حال رفت و آمد بوده ام و حوادث کوی را هدایت می‌کردم. بند ۵ این جوابیه نادرستی این ادعا را روشن می‌کند!

۸- مدعی شده‌اید که «ماجرای کوی دانشگاه در سال ۷۸ یک کودتای رسانه‌ای از جانب برخی رسانه‌های اصلاح طلب بود.» قضاوت در این مورد را به عهده خوانندگان می‌گذارم که آیا یک تجمع اعتراضی ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفره به توقیف روزنامه سلام کودتای رسانه‌ای بود یا قتل عام بیش از یک صد روزنامه و مجله توسط قاضی مرتضوی؟

۹- به نقل از گزارش تسنیم وابسته به سپاه آورده‌اید که تاجزاده با بلندگو «به اجتماع کنندگان در برابر وزارت کشور گفت: شما چرا آمده‌اید این جا؟ چرا درِ وزارت کشور را از جا می‌کنید؟ این که مال شماست. شما باید جای دیگری بروید و درِ آن جا را بکنید.» و در ادامه افزوده‌اید: «تاجزاده در آن زمان خط می‌داد که خیابان جمهوری را به آشوب بکشید و به طرف بیت رهبری حرکت کنید.» این اتهام کذب را در روزنامه ۱۹ تیر خود نیز تکرار کرده‌اید: «تاجزاده در آن زمان تلاش می‌کرد آشوب‌ها را به سمت خیابان جمهوری و بیت رهبری بکشاند.» (سیاست روز ۱۹ تیر) این همان اتهامی است که بازجوی سوم با هتاکی و خشونت متوجه من می‌کرد اما پس از س. ج ها و ارایه دلایل من دیگر نه خود او و نه سه بازجوی بعدی هرگز آن را تکرار نکردند و اساسن بعد از آن متعرض نقش من در حوادث سال ۷۸ نشدند. به نظر می‌رسد طرح مجدد مسئله و تکرار آن در خوش‌بینانه‌ترین حالت هدف موجه‌سازی سرکوب خونین دانشجویان را در سال ۷۸ و نیز احکام ظالمانه دادگاه فرمایشی این جانب را در سال ۸۸ و نیز محکومیت اخیر یک ساله‌ام را صرفن به دلیل انتقاد از خطاهای رهبر و منسوبانش دنبال می‌کند. در حالت بدبینانه نیز باید گفت این اتهام دروغ به منظور پرونده‌سازی و مقدمه چینی برای حذف فیزیکی مطرح شده است!

۱۰- اگر براستی خواهان روشن شدن حقایق در این زمینه هستید لازم است که به این ۴ موضوع بپردازید:

الف) چه مقامی به سردار نظری دستور حمله به کوی را داد؟

ب) چه کسی خواهان استفاده از سلاح گرم در مواجهه با دانشجویان و خلق «تیان آن من» اسلامی بود؟

پ) چرا سپاه از شناسایی ضارب مرحوم ابراهیم نژاد به رغم گذشت ۱۵ سال از فاجعه عاجز است؟

ت) چه کسی و به چه دلیل مانع قرائت گزارش کمیسیون تحقیق مجلس اصول‌گرای هشتم در مورد حمله مجدد به کوی و خوابگاه دانشجویان در روز ۲۵ خرداد ۸۸ شده است؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,