Saturday, 18 July 2015
06 August 2020
مرکز شنود الکترونی لوردس

«روسیه مرکز شنود شوروی سابق در کوبا را بازگشایی می‌کند»

2014 July 16

خبر / رادیو کوچه

 

روزنامه کامرسانت روسی از توافق سران روسیه و کوبا برای بازگشایی مرکز شنود الکترونی لوردس در کوبا که در دوره شوروی سابق برای کنترل آمریکا به کار گرفته می‌شد، خبر داد.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، روز چهارشنبه بیست و پنجم تیر ماه به نقل از، روزنامه روسی کامرسانت گزارش داده است: توافق در مورد بازگشایی مرکز لوردس در جریان دیدار اخیر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از هاوانا به دست آمد.

مرکز شنود الکترونی لوردس در ٢۵٠ کیلومتری سواحل آمریکا واقع شده که در سال ١٩۶٧ آغاز به کار کرده است. اتحاد جماهیر شوروی با استفاده از آن، گفت‌وگوهای بیسیم و غیره در بخش عمده‌ای از آمریکا را کنترل می‌کرد.

lords-koba

یک مقام روس به کامرسانت گفته است: روسیه با توجه به افزایش توان‌مندی مالی تصمیم به بازگشایی مرکز لوردس گرفت و سردی روابط روسیه و آمریکا هم در اتخاذ این تصمیم موثر بوده است.

به نوشته این روزنامه روسی، مسکو و هاوانا چند سال برای بازگشایی مرکز لوردس مذاکره می‌کردند اما گفت‌وگوهای دو طرف از اوایل سال جاری میلادی سرعت گرفت.

رییس جمهوری روسیه در جریان سفر اخیر خود به کوبا از تامین مالی این طرح خبر داد. وی همچنین اعلام کرد بدهی ٢/٣۵ میلیارد دلاری کوبا به روسیه که از دوره شوروی سابق به ارث مانده است، مورد بخشش قرار گرفته است.

روسیه در سال ٢٠٠١ از لوردس در کوبا که در زمان شوروی سابق محل شنود برای این کشور بود، بیرون آمد. سران روسیه در آن زمان دلیل این تصمیم خود را ˈتغییر داده‌های ژئوپولیتکی در جهان و لزوم مبارزه با تروریسم و هم‌کاری مسکو با واشنگتن در این زمینه اعلام کرده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. sarraji
    1

    تا جمهوری اسلامی هست طبیعتا «راس»پوتین از این قبیل مراکز باز گشایی
    خواهد کرد و صد البته که هزینه هاش از جیب ایران پرداخت خواهد شد