Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
خبرهای ورزشی

«جزییات نامه عجیب صداوسیما به فدراسیون فوتبال»

2014 August 05

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صداوسیما در نامه‌ای جالب به فدراسیون فوتبال ضمن تعیین حق پخش تلویزیونی لیگ امسال به مبلغ بیست میلیارد تومان، نحوه درآمدزایی‌های گذشته فدراسیونی‌ها را هم به یادشان آورد و احقاق درآمد صد و شصت میلیاردی تبلیغات محیطی را هم در گرو پذیرش بسته پیشنهادی‌اش دانست.

به گزارش تابناک، صداوسیما در بسته پیشنهادی‌اش به فدراسیون فوتبال برای پرداخت حق پخش تلویزیونی فصل ٩۴- ٩٣ مسابقات لیگ‌برتر، مبلغ حدودی بیست میلیارد تومان را تعیین کرده و در نامه‌ای جالب به فدراسیون ارتقای سطح و شیوه درآمدزایی فدراسیون و سازمان لیگ را مدیون زحمات خود دانسته و با پایانی محترمانه اما در عین حال تهدیدآمیز حصول تمام درآمدهای تبلیغاتی کنونی را در گرو پذیرش پیشنهاد خود قلم‌داد کرده است.

f

صداوسیما در ابتدای این نامه به مقاطع زمانی مختلفی اشاره کرده که فدراسیون از محل‌هایی چون صندوق حمایت از قهرمانان ورزشی تغذیه می‌کرد؛ محلی که سالانه حداکثر ٣ تا ۴ میلیارد تومان از آن به فدراسیون و سازمان لیگ پول تزریق می‌شد. این سازمان مدعی شده با ورودش به موضوع، این شانس را به فدراسیون داده که از این محل درآمد بیشتری نسبت به سال‌های اولیه به‌دست آورد.

صداوسیما هم‌چنین عنوان کرده با ورود دوباره‌اش به موضوع ارتقای درآمدهای فوتبال، کمک‌حال فدراسیون بوده و طی ٣ سال از فصل ٩١- ٩٠ تاکنون مبلغ چهل و دو میلیارد تومان را تحت عنوان حق پخش تلویزیونی پرداخت کرده است. همین‌طور در این مدت حق بهره‌برداری از تبلیغات محیطی را به فدراسیون واگذار کرده و در عین حال می‌داند که آنها در این زمان حدود پنجاه میلیارد تومان درآمدزایی داشته‌اند.

در این بخش از نامه، صداوسیما با قبول درآمد پنجاه میلیارد تومانی از محل تبلیغات محیطی، به نوعی اعلام کرده که خودش در گذشته درآمدی در همین حدود را از این محل به‌دست می‌آورده اما مبلغ اضافه‌تری به خاطر این درآمد، به فدراسیون پرداخت نشده است.

صداوسیما گفته که ورود آنها به مساله باعث شده تا فدراسیون دیگر از محل درآمدزایی سنتی استفاده از بودجه صندوق حمایت از قهرمانان، ارتزاق نکند و پا به عرصه شیوه‌های جدید درآمدزایی بگذارد.

kirosh-sarghami

اما آن‌چه در دنیا رواج دارد میان این دو محل درآمدی برای فوتبال تفکیک وجود دارد. معمولن سهم تبلیغات محیطی حدود ٣٠ درصد مجموع درآمدهای تبلیغاتی و سهم حق پخش تلویزیونی حدود ٧٠ درصد آن است و عمل‌کرد فیفا هم همین را نشان می‌دهد.

صداوسیما مبلغ پیشنهادی یا بهتر بگوییم تعیین شده از سوی خود برای حق پخش تلویزیونی در فصل ٩٣- ٩٢ را بیست میلیارد تومان اعلام کرده و این در حالی است که این درآمد در فصل گذشته هجده میلیارد تومان بود.

هم‌چنین افزایش ٢ میلیاردی صداوسیما در حق پخش در حالی است که آنها درخواست عقد قرارداد سه ساله و افزایش رقم حق پخش طی این مدت با میانگین حدودی بیست و پنج میلیارد تومان را در نظر گرفته که این نشان از افزایش ٢۵ درصدی سالانه دارد.

در انتهای نامه هم صداوسیما در بیانی محترمانه اما در عین حال تهدیدآمیز تاکید کرده اگر فدراسیون پیشنهاد صداوسیما را نپذیرد و مسابقات فوتبال لیگ‌برتر از تلویزیون پخش نشود، طبیعتن تبلیغات محیطی در استادیوم‌ها هم دیگر ارزشی نداشته و فدراسیون از این محل درآمدزایی هم محروم می‌شود!

kafashian

در این خصوص لازم به ذکر است، سال گذشته هم موضوع توافق فدراسیون و صداوسیما بر سر مبلغ حق پخش تلویزیونی در میان بود و «علی کفاشیان» رییس فدراسیون بارها تهدید می‌کرد که اگر مبلغ درخواستی‌ فدراسیون محقق نشود اجازه ورود دوربین‌های تلویزیونی به ورزشگاه‌ها را نمی‌دهد. صداوسیما پای حرفش ایستاد و نظر فدراسیون هم در حد تهدید در رسانه‌ها باقی‌ ماند و چاره‌ای جز تسلیم شدن نداشت. حداکثر اقدام فدراسیون تبدیل قرارداد ٣ ساله به یک ساله بود تا شاید بتواند چانه‌زنی را پس از جام‌جهانی با قدرت بیشتری دنبال کند. الان فدراسیون همان موضع پارسال را دارد و نامه صداوسیما هم نشان می‌دهد از چه موضعی با فدراسیون مذاکره می‌کند.

حال باید دید تهدید امسال کفاشیان در شرایطی که هم‌چنان بعضی باشگاه‌ها از بودجه بیت‌المال تزریق می‌کنند، چه‌قدر جدی و مقاومتش در چه حدی است، هرچند شکل صحیح کار قطع ورود بودجه‌های دولتی به فوتبال و خصوصی‌شدن واقعی و کامل تمامی باشگاه‌های ایران از یک طرف و احصای درآمدهای قانونی و طبیعی فوتبال از محل حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی در طرف دیگر است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,