Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
با صدور بیانیه‌ای

«هشدار سازمان ملل درباره نسل‌کشی کردهای ایزدی در عراق»

2014 August 13

خبر / رادیو کوچه

 

کارشناسان امور حقوق بشر سازمان‌ملل در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواستند اقدامات فوری را برای ممانعت از نسل‌کشی ایزدی‌ها در عراق اتخاذ کند.

روزنامه «الشرق الاوسط»، روز چهارشنبه سیزدهم آگوست نوشته است، «ریتا اسحاق»، کارشناس امور اقلیت‌ها در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که باید اقدامات لازم را برای ممانعت از ارتکاب جنایت‌های آشکار و نسل‌کشی احتمالی در عراق اتخاذ کرد.

در این بیانیه که به امضای کارشناسان سازمان ملل در ژنو رسید، آمده است: دولت عراق و جامعه جهانی به طور مساوری مسئولیت حمایت از مردم عراق در مقابله با جنایت‌های گروه دولت اسلامی «داعش» را بر عهده دارند.

همچنین کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که ظرف ٧٢ ساعت اخیر حدود ٣۵ هزار تن از منطقه شنگال گریخته و به استان دهوک در اقلیم کردستان رفته‌اند.

shangal

«آدریان ادوارد»،‌ سخن‌گوی این کمیساریا گفت: ما پیش‌بینی می‌کنیم که هنوز حدود ٢٠ تا ٣٠ هزار تن در کوه‌های سنجار در محاصره باشند در حالی که بدون پناهگاه و غذا و آب هستند.

همچنین کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل به نقل از شهردار «زاخو» گفت: شهر زاخو در اقلیم کردستان در حال حاضر میزبان بیش از ١٠٠ هزار آواره عراقی است که بیشترشان از مناطق «شنگال» و «زممار» هستند که طی هفته گذشته توسط داعش از این مناطق رانده شدند.

در همین حال، «بان کی مون»، دبیرکل سازمان ملل از کشورهای جهان خواست برای حمایت بیشتر از غیرنظامیان عراقی که با پیشروی‌های داعش خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند، عمل کنند.

«بان کی مون» در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «اوضاع دشوار ایزدی‌ها و دیگر اقلیت‌ها در کوه‌های شنگال هولناک است.»

از سوی دیگر، استان «دهوک» میزبان بیش از ۴٠٠ هزار آواره است که بیش‌تر آن‌ها از اقلیت‌های عراقی هستند. در اقلیم کردستان نیز ٧٠٠ هزار آواره مستقر شدند و آن‌ها در صدها پایگاه مختلف حضور دارند.

حدود ١٠ تا ١۵ هزار ایزدی نیز از منطقه شنگال فرار کرده و به مناطق کردنشین سوریه در نزدیکی قامیشلو پناه برده‌اند.

مطالب مرتبط

هلی‌کوپتر حامل نماینده ایزیدی‌ها و خبرنگاران در شنگال سقوط کرد

گالری / کردهای ایزیدی در راه بازگشت از کوهستان‌های اطراف شنگال

تشنگی جان چهل کودک آواره ایزیدی شنگال را گرفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,