Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
روزنگار غزه - روز سی‌وششم

«زندگی جنگ و دیگر هیچ»

2014 August 13

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

نوشتن از زندگی در غزه آسان نیست، در زمانه‌ای که فضای مجازی و بسیاری از رسانه‌های فارسی زبان جناحی و حزبی شده است و بسیاری جای خود را در این جنگ تازه از هم اکنون در صف موافقان یا مخالفان فلسطینی‌ها رزرو کرده‌اند، روزنگاری زندگی در غزه سخت است، اما شاید روایتی باشد متفاوت از آن چه رسانه‌ها و یا بلندگوهای مجازی بازمی‌نمایند.

در این سال‌ها به مدد دوستان رسانه‌ای که در دو سوی دیوار بلند و منفور غزه در فلسطین و اسراییل یافته‌ام کم و بیش با رخدادها و تحولات این منطقه آشنا شده‌ام، پس این روزنگار علاوه بر مرور رخدادهای مرتبط روز، هم روایتی است شخصی و هم برداشتی از روایت دیگرانی که در صحنه حضور دارند در هر دو سو.

GAZA-1

روز سی و ششم

در حالی که آتش‌بس هفتاد و دو ساعته رو به پایان است هنوز هیچ چشم‌اندازی به دست‌یابی به توافق بین دو طرف در دسترس نیست، حماس هم‌چنان بر خواسته‌های خود مصر است و اسراییل با آن‌ها مخالف است، خواسته‌های ده گانه حماس که به نوشته روزنامه چپ‌گرای هاآرتص خواسته‌هایی معقول و مشروع هستند شامل مواردی چون: نظارت بین‌المللی بر گذرگاه رفح، عدم پرواز هواپیماها و پهبادهای اسراییلی در حریم هوایی غزه و رفع تحریم و محاصره است.

از سوی دیگر وزیر دفاع اسراییل نیز امروز هشدار داد که ممکن است حمله نظامی به غزه بار دیگر از سر گرفته شود.

در جریان حملات اسراییل از زمین، هوا و دریا تاکنون نزدیک به ۲۰۰۰ ساکن غزه که حدود ۹۰ درصد آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر میزان تلفات سنگین ارتش اسراییل در حمله زمینی به غزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، ارتش اسراییل در حمله زمینی به غزه متحمل حدود ۷۰ کشته شد که یکی از سهمگین‌ترین تلفات این ارتش در ده سال گذشته بوده است.

در همین حال تظاهرات علیه جنایات جنگی ارتش اسراییل در غزه در سراسر جهان همچنان ادامه دارد و همچنین اکسیون‌هایی برای تحریم کالاهای اسراییلی از سوی فعالان مدنی در کشورهای مختلف صورت گرفته است. از جمله هفته گذشته فعالان بریتانیایی مدافع فلسطین کارخانه اسراییلی ساخت پهباد در بریتانیا را اشغال کردند و مانع از ادامه کار آن شدند، این حرکت اعتراضی در روزهای آتی نیز ادامه یافت و برخی از آن‌ها نیز توسط پلیس بازداشت شدند.

پهبادهای ساخت این کارخانه یکی از ابزارهای جنگی ارتش اسراییل برای کشتن فلسطینی‌ها هستند. براساس آمار سازمان ملل که تا امروز منتشر شده بیش از نیمی از غزه تخریب شده و تقریبن۶۰ درصد از بناهای شهری شامل مدارس، موسسات آموزشی، بیمارستان‌ها، کلینک‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز تفریحی و خدماتی و منابع آب و برق در حمله چهار هفته گذشته ارتش اسراییل به این شهر که بزرگ‌ترین زندان رو باز جهان نام گرفته، نابود شده است.

Gaza2

در حالی که تظاهرات و حرکت های اعتراضی ضد جنگ اسرائیل علیه غزه همچنان ادامه دارد، خبری نیز در برخی از سایت های چپ بلژیکی منتشر شد که گویا اعضای یک تشکل چپ گرای ایرانی از تظاهرات حزب کارگر بلژیک به دلیل شعارهای آنها علیه جمهوری اسلامی اخراج شده‌اند، به نظر می‌رسد که رویکرد قالبی برخی از این احزاب چپ اروپایی به اشغال فلسطین و طرف‌های درگیر و از جمله جمهوری اسلامی سبب می‌شود تا بین چپ‌های ایرانی که مخالف حماس و جمهوری اسلامی هستند با آن‌ها تعارض اساسی شکل بگیرد.

از آن‌جا که قرار است به زودی مطلبی در باره تجربه خودم از تظاهراتی که در حمایت از غزه در زوریخ برپا شد بنویسم، این موضوع را در آینده پی خواهم گرفت.

در همین حال در اسراییل نیز چپ‌گرایان مخالف جنگ هر شب علی‌رغم تهدید فاشیست‌های نژادپرست اسراییلی دست به تظاهرات می‌زنند که در مواردی به درگیری بین طرفین نیز منتهی شده است.

ساعاتی پیش با لیزا یکی از فعالان چپ اسراییلی در تل آویو گفت‌وگو می کردم که می‌گفت همچنان جو فاشیستی بر این شهر حاکم است و بسیاری از فعالان چپ تهدید به مرگ شده‌اند، وی می‌گفت راست‌گرایان در حین حمله به یک زن معترض او را تهدید کرده بودند که وی را یافته و به او تجاوز خواهند کرد، تهدیدی که به گفته لیزا این روزها بسیاری از زنان چپ‌گرا در مواجهه با حمله فاشیست‌ها با آن روبرو می‌شوند.

 

رسانه‌های راست‌گرای اسراییلی همچنین امروز وقتی خبر خودکشی رابین ویلیامز، بازیگر مشهور آمریکایی منتشر شد از او به عنوان یک «یهودی افتخاری» یاد کردند.

Gaza-3

امروز تصویری در تویتر دل بسیاری را به درد آورد، دختری چهارساله که یکی از نزدیک به ۵۰۰ کودک غزه‌ای است که در حملات اسراییل کشته شده است، بیش از سه هزار کودک دیگر نیز زخمی شده‌اند که برخی از آن‌ها به دلیل کمبود امکانات پزشکی و بمباران بیمارستان‌ها در غزه فلج یا دچار نقص عضو شده‌اند.

اوریانا فالاچی در کتاب زندگی جنگ و دیگر هیچ می‌گوید: جنگ مانند یک دیوانه‌خانه است و هر کسی به آن دامن بزند یک بیمار روانی است، اگر او الان زنده بود و شاید در غزه بود در باره جنگ اسراییل علیه شهری بی‌دفاع و محصور چه می‌گفت؟

(این روزنگار از این پس هر شب در رادیو کوچه تا پایان جنگ علیه غزه منتشر خواهد شد)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , ,