Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
روزنگار غزه- روز سی‌وهفتم

«موشک‌باران در آتش‌بس»

2014 August 15

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

از شب چهارشنبه بمباران و موشک‌باران غزه از سوی اسراییل مجددن از سر گرفته شده است، این در حالی است که اسراییل قبلن با تمدید آتش‌بس موافقت کرده بود و نشست خبری نمایندگان فلسطین در قاهره به دنبال آغاز مجدد جنگ در غزه برگزار نشد، حماس پرتاب موشک به سوی اسراییل را تکذیب کرده است. اما ارتش اسراییل می‌گوید که حمله به مناطقی در شمال غزه به تلافی حملات حماس بوده است.

GAZA-2-1

در غزه علاوه بر حماس که تا چندی پیش مورد حمایت ترکیه و برخی کشورهای عربی بود، شبه نظامیان جهاد اسلامی که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند حضور دارند، علاوه بر آن‌ها چند گروه غیرمذهبی مسلح دیگر نیز به‌صورت مخفیانه حضور دارند که با حماس و جهاد اسلامی ارتباطی ندارند و حتا در گذشته با آن‌ها درگیر هم شده‌اند از جمله این گروه‌ها منشعبین از فتح و ساف (سازمان آزادیبخش فلسطین) هستند که برخی از آن‌ها گرایش چپ رادیکال دارند و از منشعبین سازمان‌های کمونیستی چریکی فلسطینی در سال‌های گذشته محسوب می‌شوند.

GAZA-2--2

در حالی که بمباران و موشک باران غزه از سوی پهبادها، هواپیماهای جنگی، ناوگان و هم‌چنین توپخانه ارتش اسراییل ادامه دارد، در داخل اسراییل فعالان چپ علاوه بر حمایت از غزه به حمایت از جمهوری کوبانی در سوریه که زیر حمله نیروهای داعش قرار دارد و این حمله به سایر مناطق کردستان عراق و هم‌چنین مسیحی و ایزدی‌نشین نیز کشیده شده، پرداخته اند. الیزابت یک فعال چپ‌گرا که مدیریت یک مرکز حمایت از پناه‌جویان و پناهندگان در تل آویو را برعهده دارد امشب به من گفت که مردم غزه و مردم کوبانی دشمنان مشترکی دارند، هر دو هم از داخل و خارج مورد هجوم قرار دارند از این‌رو ما از آن‌ها هم حمایت می‌کنیم.

داعش که با فلسطینی‌ها هم سر جنگ دارد از آن سو در میان مردم غزه هم منفور است، برخی از فلسطینی‌ها معتقدند که این گروه تروریستی اسلام‌گرا محصول مشترک اسراییل ـ آمریکا و عربستان سعودی است، حتا اخیرا عکس‌هایی هم از ملاقات سناتور راست‌گرا مک کین و کاندیدای سابق حزب جمهوری‌خواه با ابوبکر بغدادی خلیفه این گروه در سوریه منتشر شده است که سایت‌های عربی منتشر کننده آن مدعی هستند این تصاویر متعلق به ملاقات سال گذشته مک کین با رهبران مخالفان مسلح سوریه در مکانی نامعلوم و احتمالن در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه است.

روز چهارشنبه هم‌چنین در انفجار موشکی که ارتش اسراییل به غزه شلیک کرده بود و منفجر نشده بود دو روزنامه‌نگار ایتالیایی و فلسطینی و چهار پلیس که در حال خنثا کردن آن بودند کشته شدند، سیمون کامیلی یکی از بیش از ۱۵ روزنامه‌نگاری است که از پنج هفته پیش تاکنون در غزه کشته شده است.

سیمون یکی از دوستان تانیا حبجوقه عکاس فلسطینی ساکن اورشلیم است که قبلن با او در ناظران فرانس ۲۴ گفت‌وگو کرده بودم، تانیا گفت که از سیمون خواسته شده بود تا غزه را ترک کند اما او اصرار کرده بود که در غزه بماند، خبرگزاری‌ها گفته‌اند پاپ به محض پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه سئول زانو زده و برای این خبرنگار ایتالیایی دعا کرده است.

ابوافاش، روزنامه‌نگار دیگری است که دیروز در غزه کشته شد او که پدر دو دختر بود یکی از کسانی بود که در غزه به نیکوکاری و امدادرسانی مشهور بود، خانه او ماه پیش توسط ارتش اسراییل منهدم شده بود.

Gaza2--3

در حالی که اغلب رسانه‌های فارسی زبان جریان اصلی اخباری که از منابع اسراییلی و آمریکایی در باره غزه می‌رسد را بیشتر برجسته‌سازی می‌کنند، بی‌بی‌سی فارسی در دو هفته گذشته رویکرد حرفه‌ای‌تر در پیش گرفته است و خبرنگاران آن در دو سوی دیوار غزه به گزارش در صحنه از وقایع دو سوی جنگ می‌پردازند. بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که در حال حاضر پرمخاطب‌ترین رسانه فارسی زبان است که خبرنگارانش اغلب در مناطق جنگی و بحران‌زده در خاورمیانه حضور می‌یابند.

این در حالی است که بی‌بی‌سی در دو هفته ابتدایی با انتقادات بسیاری از سوی هنرمندان و روشن‌فکران بریتانیایی از جمله کن لوچ کارگردان مشهور چپ‌گرا برای عدم بی‌طرفی، سکوت و همچنین جانبداری از اسراییل روبرو شده و تظاهرات بسیاری برای اعتراض به سیاست رسانه‌ای آن در برابر برادکستینگ هاس در لندن که مرکز سرویس جهانی بی‌بی‌سی و سایر بخش‌های آن به زبان‌های مختلف از جمله فارسی و عربی است صورت گرفته بود.

GAZA-2--4

امروز در روز سی‌وهشتم هم‌چنین ده‌ها نفر در برابر پارلمان بریتانیا دست به اعتراضی نمادین زدند و خود را در جعبه‌های کوچک زندانی کردند، اشاره‌ای آشکار به وضعیت فلسطینی‌ها که در بزرگ‌ترین زندان روباز جهان محصور شده‌اند، آن‌ها از مجلس بریتانیا خواستند تا اسراییل را برای خاتمه دادن به جنگ علیه غزه تحت فشار قرار دهد.

برخی از فلسطینی‌ها در فیس‌بوک امشب هم‌چنین پیشنهاد امارات متحده عربی برای ساختن یک بازار بزرگ به نام بازار سرزمین مقدس برای فلسطین و اسراییل در بین دو منطقه را به تمسخر گرفتند و نوشتند که راه حل امارات برای هر چیزی ساختن یک بازار برای سودجویی است. فلسطینی‌ها در چند هفته اخیر دولت‌های عربی و اتحادیه عرب را به شدت برای سکوت‌شان در قبال فجایع اخیر در غزه مورد سرزنش قرار داده‌اند.

مطالب مرتبط

زندگی، جنگ و دیگر هیچ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , ,