Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
روزنگار غزه- روزهای سی‌و‌هشتم و سی‌و‌نهم

«قاتلان در کمین کودکان»

2014 August 16

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

از ابتدای حمله اسراییل به غزه تاکنون حدود ۵۰۰ کودک کشته و حداقل ۱۶۰۰ کودک دیگر زخمی شده‌اند، به دلیل بمباران بیمارستان‌ها و کمبود امکانات پزشکی بسیاری از کودکان مجروح برای همیشه دچار نقض عضو شده‌اند.

GAZA-39--1

فلسطینی‌ها همواره ارتش اسراییل را متهم کرده‌اند که به صورت عمدی کودکان فلسطینی را به قتل می‌رساند، حوادثی نظیر قتل فجیع چهار کودکی که در ساحل مشغول بازی فوتبال بودند یا چند کودکی که روی پشت بام در حال دانه دادن به کبوترها بودند که برخی از آن‌ها جلوی چشم خبرنگاران حاضر در غزه صورت گرفته افکار عمومی جهان را به شدت منزجر کرده است این تنفر به ویژه با سخنان نژادپرستانه و فاشیستی نمایندگان مجلس اسراییل و از جمله آیلت شاکد  تشدید شده است اما ویدیویی که امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشانه دیگری است از تعمد سربازان اسراییلی برای هدف قرار دادن کودکان فلسطینی.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IUibXSgILv0[/youtube]

قتل عام کودکان فلسطینی در مدارس سازمان ملل که مناطق امن اعلام شده بود، آن‌چنان فجیع بود که حتا سخن‌گوی دفتر امدادرسانی سازمان ملل در غزه را نیز در هنگام مصاحبه تلویزیونی به گریه انداخت.

هنوز آمار رسمی از تعداد کودکانی که پدر و مادر خود را در بمباران پنج هفته اخیر در غزه از دست داده‌اند در دسترس نیست اما روز جمعه به دنبال ملاقات وزیر خارجه فلسطین با رییس جمهور ونزوئلا، اعلام شد که ونزوئلا سرپرستی کودکان یتیم غزه را پذیرفته است، تقریبن اغلب کشورهای آمریکای جنوبی در اعتراض به جنایات جنگی ارتش اسراییل در غزه سفرای خود را از اسراییل فراخوانده‌اند.

فراخواندن سفیر برزیل از اسراییل واکنش بی‌ادبانه سخن‌گوی وزارت خارجه اسراییل را به دنبال داشت که به طعنه گفته بود این‌جا جام جهانی فوتبال نیست که هفت گل بخورید، این‌جا میدان دیپلماسی است که جای کوتوله‌ها نیست، در عوض پاسخ دندان‌شکن وزیر خارجه برزیل تا مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخید که گفت:  کشوری که با تمام کشورهای جهان ارتباط دیپلماتیک دارد و یکی از فعال‌ترین کشورها در سازمان‌های بین‌المللی است قد و قواره خود را دارد، اسراییل بهتر است نگاهی به قد و بالای خود بیندازد و ببیند چه کشوری است که در تمام جهان منفور است؟

GAZA-39--2

امروز در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته نواحی مرکزی غزه آرام بود، روزنامه هاآرتص نوشت که هنک زانولی حقوقدان ۹۱ ساله هلندی که به خاطر نجات یک کودک یهودی در زمان جنگ جهانی دوم مدال شجاعت گرفته بود اعلام کرده است که به دلیل جنایات که در غزه رخ داده مدالی که از سوی اسراییل به وی اهدا شده بود را پس فرستاده است. نوه هنک زانولی در عمان دیپلمات است و شوهر او یک اقتصاددان فلسطینی متولد غزه است که در روز ۲۰ جولای در اثر بمباران خانه پدری او در غزه تمام اعضای خانواده‌شش کشته شدند.

در حالی که اعتراضات و تظاهرات در سراسر جهان هم‌چنان ادامه دارد، فعالان بریتانیایی با تجمع در برابر اتاق بازرگانی بریتانیا خواستار توقف معاملات تسلیحاتی این کشور با اسراییل شدند.

در دو ماه گذشته هم‌چنین در فلسطین و سرزمین‌های اشغالی بیش از ۱۵۰۰ فلسطینی بازداشت شده‌اند که شامل ۲۶ نماینده پارلمان فلسطین و ۱۲۰ کودک می‌شود.

GAZA-39--3

شبکه‌های اجتماعی امروز هم‌چنین دروغ دیگری از ماشین پروپاگاندای ارتش اسراییل را به استهزا گرفتند و آن استفاده از ویدیوی شهری در مصر به جای غزه در تبلیغات ارتش اسراییل بود که مدعی بود فلسطینی‌ها در مدارس، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها موشک پنهان می‌کنند.

اسراییل جنگ تبلیغاتی وسیعی را برای توجیه جنایات جنگی خود در غزه در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است و با استفاده از مستخدمانی به زبان‌های مختلف به تبلیغ برای خود می‌پردازد، گفته می‌شود اسراییل همچنین افراد شناخته شده‌ای در فضای رسانه‌ای فارسی زبان دارد که به تبلیغ دایمی برای دولت اسراییل پرداخته و در مقابل از بورس‌های تحصیلی بهره‌مند می‌شوند.

مطالب مرتبط

موشک‌باران در آتش‌بس

زندگی جنگ و دیگر هیچ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , ,