Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
روزنگار غزه-ـ روز چهلم

«عروسی در غزه»

2014 August 17

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

در حالی که آتش‌بس هنوز ادامه دارد و مذاکرات بین طرف‌های درگیر در قاهره همچنان بی‌نتیجه مانده است، اظهارنظر مسئول وزارت خارجه حماس در صفحه فیس‌بوکش در باره آن‌که اگر اسراییل شرایط فلسطینی‌ها را نپذیرد با جنگ طولانی روبرو خواهد شد با انتقاداتی از سوی فلسطینی‌ها روبرو شد.

با این حال به نظر می‌رسد فلسطینی‌ها از روند مذاکرات برای برقراری آتش‌بس دایمی به دلیل خودداری اسراییل از پذیرفتن شرایط فلسطینی‌ها و تضمین برای عدم حمله مجدد به غزه و امکان بازسازی غزه ناامید شده‌اند.

اسراییل ورود مصالح ساختمانی به غزه را به شدت کنترل و در مواردی ممنوع کرده و نزدیک به دو میلیون نفر از ساکنان غزه اکنون در حالی که بیش از نیمی از مراکز درمانی، موسسات آموزشی و اماکن عمومی‌شان در اثر بیش از یک ماه موشک باران و بمباران بی‌وقفه ارتش اسراییل ویران شده، در بدترین شرایط زندانی هستند.

Gaza-40--1

دیروز در نزدیکی رفح یک زن و مرد جوان در مراسم ساده‌ای ازدواج کردند، پیش از آن نیز عمر و حبا فرصت یافته بودند که پس از یک ماه وقفه جشن عروسی خود را در مدرسه سازمان ملل برگزار کنند، حبا به خبرنگاران گفت اگر روزی  کسی به من می‌گفت که من در این شرایط عروسی می‌کنم هرگز باور نمی‌کردم.

خانه حبا با تمام وسایلی که برای عروسی خریده بود در بمباران منهدم شد، مادر حبا که در حمله سال ۲۰۰۶ اسراییل به غزه معلول شده و پسر کوچکش را نیز از دست داده بود گفت من برای عروسی حبا که همه زندگی‌ام است برنامه‌ریزی کرده بودم ولی تصور نمی‌کردم او در چنین شرایطی عروسی کند، تاثر برانگیز است که او در مدرسه‌ای که ساکنانش پناهندگان هستند عروسی کند ولی چه چاره‌ای داریم؟ خانه مان ویران شده و همسر او باید از غزه برود.

عمر که سال‌ها در غزه بیکار بوده یا کارهای خرد انجام می‌داده اکنون قصد دارد به دوبی مهاجرت کند و همسرش را با خود ببرد وی می‌گوید من اینجا تنها هستم، عجیب است که خانواده داماد در عروسی او نباشند ولی چاره‌ای نداشتیم حداقل خوشبختی من این است که سرانجام با حبا ازدواج کرده‌ام.

Gaza-40---2

گزارش دفتر امداد رسانی سازمان ملل در فلسطین اشغالی که اخیرن منتشر شده است حاکی است که در اثر حمله اخیر اسراییل به غزه حدود نیم میلیون نفر از ساکنان غزه آواره شده‌اند، این گزارش تاکید می‌کنند که کودکان غزه که نیمی از ساکنان غزه را تشکیل می‌دهند بیش از همه آسیب دیده‌اند و نیاز به درمان‌های پزشکی و روانشناختی فوری دارند.

براساس آمار این دفتر تعداد مجروحان ۹۳۰۰ نفر برآورد شده است که از این تعداد ۲۸۰۵ نفر کودک و ۳۰۰۹ نفر زن هستند، همچنین تقریبن تمام ساکنان غزه با کمبود شدید آب و قطع برق روبرو شده‌اند، در برخی مناطق در شبانه روز فقط ۲ ساعت برق دارند.

این گزارش تاکید می‌کند که از میان نزدیک به ۲۰۰۰ نفری که به قتل رسیده‌اند فقط کمتر از ۲۰۰ نفر آن‌ها اعضای گروه‌های مسلح فلسطینی بوده‌اند.

Gaza-40---3

در حالی که درگیری بین فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی و ارتش و پلیس اسراییل ادامه دارد و از جمله دیروز یک نوجوان فلسطینی در هبرون از ناحیه سر هدف سربازان اسراییلی قرار گرفت و در حال کما است، در تل آویو امشب نیز چون شب‌های پیش هزاران تن از چپ‌های اسراییلی در مرکز شهر گرد آمده و خواستار توقف فوری عملیات جنگی ارتش اسراییل و پایان محاصره غزه شدند.

نائومی لواری، تهیه کننده سینما که در این تظاهرات شرکت داشت به من گفت: امشب ما اسراییلی‌ها و فلسطینی‌های ساکن اسراییل دوشادوش هم‌دیگر علیه اشغال و جنگ تظاهرات کردیم زیرا ما می‌خواهیم در کنار یک‌دیگر در صلح زندگی کنیم. راه دستیابی به صلح، تشکیل یک کشور فلسطینی در کنار اسراییل و یا زندگی آزاد در لوای یک دولت واحد در یک سرزمین است.

Gaza-40---4

وی افزود: مردم غزه برای سالیان متمادی تحت محاصره زندگی کرده‌اند و اگر از این شرایط خشمگین باشند قابل درک است و این مسئولیت متوجه دولت اسراییل است که راه حلی دیپلماتیک و دایمی برای پایان این بحران بیابد. دولت فعلی اسراییل شجاعت لازم را برای دستیابی به صلح پایدار ندارد و فقط به جنگ افروزی پناه می‌برد.

نائومی لواری که به دلیل پیام ویدئویی خود خطاب به مردم غزه، از سوی نژادپرست‌های اسراییلی تهدید به مرگ شده بود به من گفت که فلسطینی‌های ساکن اسراییل و اسراییلی‌ها سازمان جدیدی برای پیکار برای صلح متشکل از خانواده‌های قربانیان جنگ تشکیل داده‌اند و نام آن را «مبارزان صلح» گذارده‌اند.

در حالی که آتش‌بس به ساعات پایانی خود نزدیک می‌شود، همه چشم‌ها به قاهره دوخته شده است تا شاید خبری خوش از آن‌جا شنیده شود و بار دیگر ارابه‌های مرگ بر فراز آسمان غزه به پرواز در نیایند.

مطالب مرتبط

قاتلان در کمین کودکان
موشک‌باران در آتش‌بس
زندگی جنگ و دیگر هیچ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , ,