Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

«تقلب در محصولات غذایی در ایران بیداد می‌کند»

2014 August 18

خبر / رادیو کوچه

 

دکتر «رسول کدخدایی»، رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با بیان این‌که تقلب در مواد غذایی در ایران بیداد می‌کند، گفت: دستگاه‌های نظارتی نظارت لازم را نمی‌توانند انجام دهند.

«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران گزارش داده است، دکتر رسول کدخدایی روز یک‌شنبه بیست و ششم مرداد ماه، در یک نشست خبری اظهار کرده است: امنیت غذایی یک از مباحث استراتژیک کشورهاست اما متاسفانه در کشور ما متولی مشخصی ندارد.

وی ادامه داده است: ضریب خودکفایی کشور ما در برخی محصولات و کالاهای استراتژیک بسیار پایین است این در حالی است که اقلیم گسترده و خاک حاصلخیزی در اختیار داریم با این حال برای تهیه بسیاری از مواد غذایی دست خود را مقابل کشورهای دیگر دراز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تقلب در مواد غذایی در کشور بیداد می‌کند افزود:دستگاه های نظارتی نظارت لازم را نمی‌توانند انجام دهند.

kadkhodai

«کدخدایی» همچنین به بحث آلاینده‌ها ، بقایای دارویی ، فلزات سنگین، کودها، سموم دفع آفات و آنتی‌بیوتیک‌ها در محصولات غذایی اشاره کرده و گفته است: بسیاری از این مواد در چرخه تولید در محصولات غذایی باقی می‌مانند و به سلامتی افراد صدمات زیادی وارد می‌کند.

«کدخدایی» گفته است:آسیب به سلامتی افراد در نسل‌های بعدی آن‌ها ورود می‌کند و کودکانی با ضریب هوشی پایین و مبتلا به بیماری‌های مختلف در آینده به دنیا می‌آیند.

وی با طرح این موضوع که آیا می‌شود کشوری را با افرادی با ضریب هوشی پایین اداره کرد بر ضرورت رسیدگی و نظارت به مقوله تقلب در محصولات غذایی تاکید کرد.

وی ادامه داده است: در ایران از پژوهش استفاده ابزاری می‌شود این درحالی است که باید سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی به طور دقیق مشخص شود.

«کدخدایی» با بیان اینکه پژوهش می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در حوزه محصولات غذایی را برطرف کند، افزوده است: امنیت غذایی به منزله امنیت ملی است و اگر ما نیازمند غذایی باشیم هر کشوری می‌تواند ما را بازی دهد.

وی در پایان گفته است: تنها راه برون رفت از این مشکلات، روی آوردن به مقوله پژوهش است چراکه بدون تحقیق و پژوهش روبه اضمحلال می‌رویم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. حمید
    1

    چرا نمی تونن نظارت کنن؟ پس معاونت غذا و دارو برای چیه؟