Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
تهران کانون اصلی هنرخاورمیانه

«نگاهی به برنامه‌های گالری‌های تهران»

2014 August 18

احسان علیرضایی / رادیو کوچه

 

بعد از مدت‌ها که همه نگاه‌ها حتا نگاه هنرمندان ایرانی به دبی و گالری‌های دبی بود. تهران و گالری‌های تهران آرام آرام دوباره به کانون اصلی هنر خاورمیانه بدل می‌شوند. با این که هنوز زمان زیادی از برگزاری موفق حراج تهران نگذشته است و در حالی که گالری‌های دبی روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارند. در تهران هم‌زمان بیش از ده نمایشگاه عکس و نقاشی در گالری‌های مختلف گشایش می‌یابد که در این میان در چهار گالری ماه، دی، گلستان و مژده بخش مهم دیگری از کارهای هنرمندان معاصر ایران به نمایش در می‌آید.

1

هنرمندانی که نمایش و خرید و فروش آثارشان در کشورهای عربی نقش اصلی را در رونق بازار هنری این کشورها ایفا می‌کرد. بی شک برگزاری موفق و فروش بالای حراجی تهران که امسال به گفته علی‌رضا سمیع آذز توانست فراتر از پیش‌بینی‌ها به رقم ١٣ میلیارد تومان برسد. در رونق فعلی بازار داخلی هنر معاصر ایران بی تاثیر نبوده است.

2

در گالری دی از روز جمعه ۲۴ مرداد ششمین نمایشگاه سالانه «از گذشته تا فردا» گشایش می‌یابد. در این نمایشگاه نقاشی و مجسمه‌های هنرمندانی از نسل‌ها و سبک‌های مختلف به نمایش در می‌آید که از میان آن‌ها می‌توان به هنرمندانی هم چون حسین زنده رودی، منوچهر یکتایی، فریده لاشایی، علی‌اکبر صنعتی، نصرت‌اله مسلمیان، مهدی سحابی، علی‌ رضا، بهرام دبیری، داریوش مهاجر، نصرت کریمی، رکن‌الدین حائری‌زاده، محمدحسین امام، رضا حسینی، امیر سقراطی، ابراهیم الفت، زهره اخوان، حسین چراغچی، شیرین پیله‌وری، پوریا نهایی، شیرین بابازاده، اردشیر ساسانی، سوسن هاشمیان و حامد شهیر اشاره کرد.

3

گالری ماه از جمعه ۲۴ مرداد میزبان نمایشگاهی از پنجاه هنرمند معاصر است که در میان آ ن‌ها نیز نام‌های دیگری مانند افشین پیرهاشمی، احمد مرشدلو، امیر حسین زنجانی، بهمن جلالی، پروانه اعتمادی، پویا آریان‌پور، جعفر روح بخش، حسین زنده رودی، رضا بانگیز، رضا درخشانی، ژازه طباطبایی، سیراک ملکنیان، شهریار احمدی، علیرضا اسپهبد، قاسم محمدی، محمد احصایی، مسعود عربشاهی، نیما بهنود، هانیبال الخاص و واحد خاکدان به چشم می‌خورد.

گالری گلستان نیز میزبان بیست و دومین دوره نمایشگاه ۱۰۰ اثر ۱۰۰ هنرمند است. گالری مژده نیز میزبان نمایشگاه تابلوهای کوچک از نقاشان بزرگ خواهد بود که کارهای دیگری از هنرمندان به نام ایران در آن به نمایش در می‌آید.

4

اگرچه بیش‌تر نمایشگاه‌ها به نقاشی اختصاص دارد اما از میان نمایشگاه‌های عکس هم می‌توان به نمایشگاه گروهی در گالری آرته با عنوان «تهران مستند نشده» اشاره کرد که از روز ٢۴ مردادماه آغاز می‌شود. در این نمایشگاه عکس‌های بابک ملک زاده، نسترن محمدی، الهام حاج احمدی، امین شاهمرادی و رضا طالب زاده به نمایش گذاشته می‌شود. خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه ۱۰۰ عکس بر‌تر نیکون است. ضمن آن که گالری الهه نیز تا ۲۷ مرداد ماه میزبان فهرست نهایی سومین دوره مسابقه پرسبوک است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,