Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
نوزدهم اسفند - دهم مارس

«تقویم تاریخ نوزدهم اسفند»

2010 March 10

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1994 میلادی – در تشییع جنازه و مراسم تدفین بانو ملینا مرکوری وزیر فرهنگ یونان که از بیماری سرطان درگذشته بود بیش از یک میلیون یونانی شرکت کردند که با توجه به جمعیت شهر آتن کاری بی‌سابقه و یک تشویق و دلگرمی برای همه کسانی بود که برای خدمت صادقانه به وطن خود کمر همت می‌بندند. این تشییع جنازه در ردیف رویدادهای تاریخی اروپا، مهم ثبت شده است.«ملینا» لقب قهرمان ملی یونان را به دست آورده بود.
  • 241 پیش از میلاد –  روم در جنگ دریایی، نیروی دریایی کارتاژ را شکست داد و از آن پس نزدیک به هزار سال آقای مدیترانه بود. این نبرد که به جنگ«ائوگوسا»که نام جزیره‌ای در مدیترانه بود معروف شده است روم را به صورت یک ابرقدرت در آورد. ایران ابرقدرت دیگر جهان بود.
  • 1862 میلادی – به تصمیم دولت فدرال آمریکا برای نخستین بار در این کشور دلار کاغذی رایج شد. در آن زمان آمریکا دارای دو دولت بود که با هم در جنگ و ستیز بودند. دلارهای کاغذی که به صورت اسکناس‌های 5، 10، 20، 50، 100، 500 و 1000 دلاری انتشار یافته بود در ایالات شمالی در اختیار مردم قرار گرفت و چون جنگ داخلی در جریان و حالت فوق‌العاده برقرار بود مخالفت زیادی در برابر این اقدام دولت که برای تامین هزینه جنگ نیاز به پول فراوان داشت و طلای کافی موجود نبود ابراز نشد.
  • 1864 میلادی – ابراهام لینکلن رییس‌جمهوری وقت آمریکا در جریان جنگ داخلی این کشور ژنرال«یولیسس گرانت»(Ulysses Grant)را به فرماندهی کل نیروهای اتحادیه فدراسیون آمریکا  منصوب کرد و جنگ در اوریل 1865 با پیروزی نیروهای فدراسیون پایان یافت. ژنرال گرانت بعدن به ریاست جمهوری آمریکا هم انتخاب شد.
  • 1625 – چارلز اول پادشاه وقت انگلستان به اعضای پارلمان این کشور که حاضر به وضع مالیات تازه نبودند گفت: بروید و یازده سال دیگر بیایید، تا آن زمان به شما نیازی نیست.
  • 418 میلادی –  امپراتوری روم یهودیان را از داشتن مشاغل دولتی محروم کرد.
  • ۱۸۷۶ میلادی –  الکساندر گراهام‌بل اولین تماس موفق تلفنی را برقرار کرد.
  • ۲۰۰۰ میلادی – شاخص بازار بورس نزدک به حداکثر ۵۰۴۸.۶۲ رسید که بالاترین مقدار در دوران رونق شرکت‌های دات‌کام بود.

شرکت بیش از یک میلیون نفر در تشییع جنازه‌ و مراسم تدفین بانو ملینا مرکوری وزیر فرهنگ یونان که از بیماری سرطان درگذشته بود،  شکست نیروی دریایی کارتاژ از نیروی دریایی روم در دریای مدیترانه، رایج پول کاغذی برای اولبن بار در امریکا، منع یهودیان از اشتغال در امپراتوری روم و اولین تماس موفق توسط پراهام بل مخترع تلفن  از جمله وقایع مهم این روز است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,