Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
روزنگار غزه- روز چهل و هشتم

«سطلی از خاک برای غزه»

2014 August 26

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

تراژدی جنگ اسراییل در غزه وارد سیاه‌ترین روزهای خود شده است از روز چهل و سوم تا امشب (یک‌شنبه)، ده‌ها نفر از شهروندان غزه زیر بمباران و موشک باران ارتش اسرائیل جان باخته‌اند، اما کشته شدن نخستین کودک اسراییلی در راکت‌پرانی حماس، چهره دیگری از دهشت جنگ را به آن سو نیز نشان داد.

GazaA1

دانیل تراگرمن، اولین کودک اسراییلی که کشته شد

حانی، کاربری که ظاهرن ساکن کرانه باختری است چند روز پیش در توییتر خود نوشته بود به محض این‌که حماس مستاصل شد و خواستار تشکیل دولت ائتلافی، اسراییل به غزه حمله کرد. حماس اعضای فتح را زندانی و برخی را نیز اعدام کرد، بار دیگر سایه دیکتاتوری حماس در غزه سنگینی می‌کند، اسراییل همیشه به موقع علیه فلسطینی‌ها جنگ راه می‌اندازد.

این تحلیلی است که برخی از ساکنان غزه نیز آن را قبول دارند، پس از شکست آتش‌بس، حماس بار دیگر چهره‌ای وحشیانه و نفرت‌انگیز در برابر جهانیان از خود نشان داده است، درست چیزی که اسراییل هم به آن نیاز دارد، بیهوده نیست که بسیاری از تحلیل‌گران فلسطینی و اسراییلی چپ می‌گویند حماس و اسراییل علیه مردم فلسطین دو روی یک سکه هستند و لازم و ملزوم یک‌دیگر.

GazaA2M

سطلی از خاک برای کودکان غزه

در حالی که کمپین آب یخ برای جمع‌آوری کمک مالی و جلب توجه عمومی به بیماری ASL که سیستم عصبی را مختل ساخته و عضلات را از کار می‌اندازد (استیون هاوکینگ مخالف اسراییل و دانشمند خداناباور از جمله مبتلایان این بیماری است) در جهان با استقبال خوبی روبرو شده است و برخی از ایرانیان نیز به آن پیوسته‌اند در غزه و برخی کشورهای عربی و سپس سایر جهان و حتا سوئیس این کمپین به شکل دیگری برای جلب توجه عمومی به جنایت‌های جنگی که در این منطقه رخ می‌دهد در آمده است.

محمد دروزه، بازیگر کمدی اردنی، کمپین آب یخ را که برخی از منتقدان اجتماعی آن را «تفریح خودنمایانه طبقه متوسط در شبکه اجتماعی» نام نهاده‌اند را به سطل خاک برای کودکان غزه بدل کرد.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OJlIg1Bj_YU[/youtube]

محمد دروزه در این ویدیو می‌گوید مردم سطل آب یخ روی سرشان می‌ریزند تا آن بیماری را درک کنند اما کودکان غزه ناگهان خانه روی سرشان آوار می‌شود.

برخی دیگر از ساکنان غزه و فلسطین نیز با انتشار ویدیوهایی که به مبارزه طلبی سطل خاک و شن مشهور شده، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند، در یکی از این ویدیوها یکی از ساکنان غزه می‌گوید در همه دنیا مردم روی سرشان آب یخ می‌ریزند، تفریح می‌کنند و روی فیس‌بوک می‌گذارند ولی در غزه ما آب نداریم پس از امکانات موجود یعنی خاک و شن استفاده می‌کنیم.

بیش از یک میلیون نفر از ساکنان غزه به دلیل بمباران بی‌وقفه غزه به طور کلی از دسترسی به آب آشامیدنی محروم شده‌اند، باقی مانده ساکنان محصور در این منطقه نیز فقط برای ساعتی در روز به آب دسترسی دارند. همچنین برق در اغلب ساعات شبانه روز در تمام غزه قطع است.

در روزهای اخیر همچنین نامه سرگشاده ۳۲۷ یهودی بازمانده از هولوکاست بحث‌های بسیاری را برانگیخت که دولت اسراییل را شبیه رژیم نازی خوانده و خواستار طرد و تحریم آن شده‌اند.

در حالی که تظاهرات علیه جنایات جنگی اسراییل و کمپین تحریم اسراییل در سراسر جهان هم‌چنان ادامه دارد و برخی از شرکت‌های بزرگ که نام آن‌ها در فهرست شرکت‌های حامی اسراییل که به دولت آن کشور یاری رسانده ، از شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی حمایت می‌کنند یا در آن مناطق سرمایه‌گذاری کرده‌اند از جمله استرباکس به وحشت انداخته است و تکذیب حمایت از اسراییل را به دنبال داشته، کمپانی لوریال که محصولات گارنیه یکی از تولیدات آن است صدها بسته محصولات بهداشتی برای سربازان زن اسراییلی در عملیات غزه ارسال داشت، امری که سبب شد تا صفحه فیس‌بوک این شرکت با کامنت‌های انتقادآمیز بسیاری روبرو شود. کارزارهایی که برای تحریم محصولات گارنیه در فیس‌بوک به راه افتاد سبب شد تا سرانجام گارنیه آمریکا در اطلاعیه‌ای در صفحه فیس‌بوک خود از این اقدام ابراز تاسف کند.

GazaA3

سربازان زن اسراییلی در عملیات غزه با محصولات اهدایی گارنیه برای مبارزه با پیری

تحریم محصولات کمپانی‌های حامی اسراییل در چهار هفته گذشته در سراسر جهان با استقبال بسیاری روبرو شده است و برخی از مردم به ویژه در اروپا از خرید محصولاتی که در لیست تحریم قرار دارند خودداری کرده‌اند و هم‌چنین فعالان چپ اعتراضاتی را نیز در گوشه و کنار اروپا برای جلب توجه عمومی سازمان داده‌اند.

جنبش تحریم اسراییل که در سال‌های اخیر رشد یافته است، در یک ماه گذشته علاوه بر تحریم اقتصادی سبب افزایش تنش دولت اسراییل با اغلب کشورهای جهان به ویژه در آمریکای لاتین و آفریقا شده و حتا رییس جمهور آفریقای جنوبی نیز خواستار تحریم کالاهای اسراییلی شده است.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yLEviPEUcMw[/youtube]

در برخی از شهرهای بریتانیا همچنین به تصمیم شورای شهر، پرچم فلسطین به نشانه همبستگی با مردم غزه بر فراز شهرداری افراشته شده است و همچنین برنامه نمایش فیلم‌های اسراییلی در لندن نیز لغو شده است، بسیاری از خوانندگان، سینماگران و هنرمندان مشهور از جمله  نیل یانگ نیز اعلام کرده‌اند از سفر به اسراییل خودداری کرده و یا کنسرت‌های خود را در اعتراض به جنایات جنگی اسراییل در غزه لغو می‌کنند، پیش‌تر راجر واترز در یک نامه سرگشاده که در فیس‌بوک خود منتشر کرده بود از نیل یانگ خواسته بود تا از این سفر خودداری کرده و اسراییل را تحریم کند.

روز گذشته همچنین تظاهرات وسیعی به فراخوان احزاب چپ در برن برپا شد، آندریا خواننده برزیلی که در این تظاهرات شرکت داشت به من گفت که دولت سوئیس جز تماس‌های دیپلماتیک برای گمانه‌زنی احتمال ایفای نقش میانجی‌گری بین دو طرف تاکنون هیچ واکنشی برای تحت فشار قرار دادن دولت اسراییل انجام نداده است و این برای کشوری که داعیه بهترین و بی‌واسطه‌ترین نوع دمکراسی در جهان را دارد، خوشایند نیست.

GazaA4

تظاهرات مخالفان جنگ اسراییل علیه غزه در برن

در حالی که حملات هوایی و موشکی به غزه همچنان ادامه دارد و هنوز هیچ پایانی برای آن متصور نیست، دولت فلسطین از سازمان ملل خواسته است تا زمانی را برای پایان دادن به اشغال سرزمین های اشغالی از سوی اسراییل تعیین کند.

مطالب مرتبط

عروسی در تل آویو، جنگ در غزه

عروسی در غزه

قاتلان در کمین کودکان

موشک‌باران در آتش‌بس

زندگی جنگ و دیگر هیچ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. علی
    1

    ی علمای اسلام ای امت اسلام عزیز ای طابان حمومت اسلامی عرق و شام و ولی امر مسلمین جهان بهتر است بجای خاک یک سطل مدفوع از نوع بد و مسجدی ان به روی خود خالی کنید شاید مورد قبول درگاه احدیت بیشتر قرار گیرد