Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
شصت‌و‌ششمین جوایز تلویزیونی امی

«شب تلویزیون»

2014 August 27

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

جوایز امی که معتبرترین جایزه تلویزیونی در آمریکا است امسال بیش‌ترین جوایز خود را به دو سریال محبوب شرلوک و بد شدن (Breaking Bad) اهدا کرد، سریال‌هایی که نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان و از جمله ایران میلیون‌ها بیننده داشته‌اند.

emmy1

بازیگران سریال بد شدن پس از دریافت پنج جایزه برای این سریال

 

بد شدن که به گفته تهیه کننده و خالق سریال وینس گیلیان اصطلاحی جنوبی است، سریالی است که در ایران هم اغلب با زیرنویس فارسی روی سی دی و یا دی وی دی دست به دست می‌چرخد و طرفداران بسیاری دارد، هر چند که طبق معمولی زیرنویس فارسی این جور سریال‌ها و فیلم‌ها چندان قابل قبول نیستند اما به لطف همین زیرنویس‌ها مشتریان بسیاری را گرد آورده‌اند.

این سریال در پنج فصل (فصل پنجم در دو بخش) به فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا اواخر سال ۲۰۱۳ در آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان به نمایش درآمد و می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین سریال‌های سال‌های اخیر هالیوود به حساب می‌آید که تکیه کلام‌های یکی از شخصیت‌های آن همچون:ِ  Yo Bitch یا Yo همچنان این طرف و آن طرف شنیده می‌شود و از سوی انجمن فیلم‌نامه‌نویسان غرب آمریکا یکی از ۱۰۱ سریال برتر تاریخ نام گرفته که تاکنون نزدیک به ۲۰۰ جایزه مختلف دریافت داشته است.

بد شدن ، درباره یک معلم شیمی است که در می‌یابد به سرطان مبتلا شده و مدت زیادی زنده نخواهد ماند از این‌رو با روی آوردن به تولید ماده مخدر شیشه تلاش می‌کند تا پولی برای خانواده‌اش به جا بگذارد.

emmy2

سریال بد شدن یکی از سریال‌های محبوب در ایران است

 

سریال شرلوک اما به نسبت بد شدن محبوبیت کمتری دارد ولی «آخرین پیمان او» فصل سوم این سریال انگلیسی که محصول بی بی سی است بیش‌ترین جوایز امسال امی را از آن خود کرد.

این سریال جنایی که اقتباسی از شرلوک هولمز نوشته آرتور کانن دویل و در باره ماجراهای شرلوک هولمز در دنیای امروزی است، با استقبال بسیار منتقدان روبرو شده است و قرار است سه فصل دیگر آن نیز تولید شود. استیون موفات یکی از تهیه کنندگان و نویسندگان این سریال، کارنامه موفقی در تولید سریال‌های تلویزیونی محبوبی چون دکتر هو و جفت‌یابی داشته است.

emmy3

شرلوک بیش‌ترین جوایز را به خود اختصاص داد

 

در رشته سریال‌های کمدی، شش نامزد اصلی؛ لویی، خانواده مدرن، نارنجی سیاه جدید است، سلیکون ولی، نظریه بیگ‌بنگ و ویپ نامزد شده بودند که جایزه امی به خانواده مدرن محصول ABC تعلق گرفت، این سریال در باره سه خانواده است با مشکلات بسیار و البته نقش‌آفرینی سوفیا ورگارا در شهرت آن تاثیر بسیاری گذارده و میزان محبوبیت آن در میان رده سنی بزرگ‌سال در سال گذشته ۳۴ درصد بوده است.

emmy4

سوفیا ورگارا در مراسم امی

در رشته سریال‌های درام، سریال‌های محبوبی چون کارآگاه‌های واقعی، مردان دیوانه، خانه‌ای از کارت‌ها، بازی تاج و تخت و بد شدن با یک‌دیگر رقابت می‌کردند که جایزه امی به بد شدن رسید.

بازی تاج و تخت یکی از خشن‌ترین سریال‌های سال‌های اخیر است که احتمالن به دلیل وجود صحنه‌های سکسی، خشونت، هیجان و قصه ساده و سر راست به یکی از سریال‌های محبوب در شبکه زیرزمینی ویدیویی در ایران نیز بدل شده است.

emmy5

تاج و تخت یکی از خشن‌ترین سریال‌های امسال بوده است

در میان مینی‌سری‌ها همان‌طور که قابل حدس بود جایزه به فارگو رسید که براساس فیلم مشهوری به همین نام از برادران کوئن ساخته شده است و به نظر من هم یکی از موفق‌ترین مینی‌سریال‌های آمریکایی امسال بود.

emmy6

فارگو، بهترین مینی سریال

جایزه بهترین فیلم تلویزیونی را قلب معمولی دریافت کرد که در رشته‌های بسیاری هم نامزد بود و جایزه گریم را هم به دست آورد، این فیلم در باره یک فعال حقوق همجنس‌گرایان است که تلاش می‌کند تا در اوایل دهه هشتاد توجه همگان را به بیماری ایدز جلب کند.

بعد از ناکامی در اسکار، اما امی جایزه بهترین مستند تلویزیونی را به میدان، فیلمی درباره مبارزه مستمر جوانان مصری برای دمکراسی در آن کشور اهدا کرد، مستندی که مدتی است توجه مخاطبان ایرانی را نیز جلب کرده است.

emmy7

میدان مستندی از مبارزه مستمر جوانان مصری علیه دیکتاتوری

یکی از ده‌ها رشته‌ای که جوایز امی به آن تعلق می‌گیرد، کارگردانی برنامه موسیقی بود که بدیهی بود این جایزه به بیتلز: شبی که آمریکا را تغییر داد برسد.

جایزه کارگردانی بهترین برنامه هفتگی کمدی هم به برنامه زنده شب شنبه رسید که یکی از قدیمی‌ترین و پربیننده‌ترین برنامه‌های هفتگی تلویزیون در آمریکا است در حالی که برخی از منتقدان امیدوار بودند این جایزه به دیلی شو جان استوارت برسد که برنامه‌ای انتقادی است و کمتر سیاست‌مداری از نیش طنز جان استوارت در امان مانده است.

emmy8

برنامه طنز انتقادی جان استوارت یکی از برنامه‌های محبوب در بین ایرانی‌ها است

و اما جایزه بهترین بازیگر زن کمدی هم که حدس زدن آن چندان دور از ذهن نبود به جولیا لوئیس دریفوس برای بازی در نقش معاون رییس جمهور در ویپ رسید که یکی از مفرح‌ترین سریال‌های امسال بود و پیش‌تر جایزه گلدن گلوب را هم ربوده بود.

emmy9

جولیا لوئیس دریفوس جایزه بهترین بازیگر زن کمدی را دریافت کرد

جایزه بهترین بازیگر کمدی هم به جیم پارسونز در نقش شلدون کوپر پژوهش‌گر جوان وسواسی، خودخواه و از خودراضی سریال محبوب نظریه بیگ‌بنگ رسید که تقریبن از اغلب شبکه‌های تلویزیونی در اروپا بطور دایم در حال پخش است و تهیه کنندگان آن مدعی هستند که مخاطبان آن چندان عوام نیستند زیرا سریال به مباحث و موضوعاتی ارجاع می‌دهد که برای درک آن باید زمینه‌های علمی، گرایش به ساختارشکنی پیشداوری‌ها و همچنین سواد رسانه‌ای داشت.

emmy10

نظریه بیگ‌بنگ یکی از سریال‌های کمدی محبوب در اروپا نیز هست

جولیان مارگولیس جایزه بهترین بازیگر زن درام در زن خوب و برایان کرانستون در نقش مستر وایت در بد شدن جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کردند که هر دو رقبایی پرطرفدار داشتند.

جایزه بهترین آگهی تلویزیونی نیز به سوتفاهم برای اپل رسید. در مجموع هفت جایزه به شرلوک، شش جایزه به بد شدن، ۵ جایزه به برنامه زنده شب شنبه و کارآگاه‌های واقعی رسید که از آن میان شبکه HBO با چهار و CBS با پنج جایزه بیش‌ترین جوایز و نامزدها را از آن خود کردند.

سه سریالی که در جوایز امی امسال نادیده گرفته شدند، عبارت بودند از: اربابان سکس (درباره تحقیقات جنجالی مسترز و جانسون در باره سازوکار جنسی در انسان)، میهن سریالی که در ایران نیز آشناست و البته بازیگر زن آن نامزد بهترین بازیگر زن درام بود و کالیفرنیکیشن که چند ماه پیش سرانجام به پایان رسید و البته فصل آخرش چندان توجهی جلب نکرد.

emmy11

برایان کرانستون جایزه‌اش را از جولیا رابرتز گرفت

شصت و ششمین جوایز امی که به برنامه‌های ساعات اصلی تماشای تلویزیون در شب اختصاص دارد و توسط آکادمی علوم و هنرهای تلویزیونی برگزار می‌شود، ساعاتی پیش پایان یافت اما هنوز دو مراسم دیگر برای جوایز تلویزیونی باقی مانده است، جوایز امی برای بهترین برنامه‌های خبری و مستند که در پایان ماه آینده برگزار خواهد شد و جوایز بین‌المللی امی که در اواخر نوامبر برگزار خواهد شد.

emmy-12

جولیا لوئیس دریفوس پیش از رسیدن به روی سن با بوسه ناگهانی و طولانی «مستر وایت» روبرو شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,