Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
روزنگار غزه- شب پیروزی

«پیروزی برای غزه»

2014 August 29

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

سرانجام پس از چهل و نه شب بمباران و موشک‌باران بی‌وقفه غزه و همچنین تجاوز نظامی زمینی به این شهر محصور و در حالی که چشم‌انداز روشنی برای پایان جنگ وجود نداشت، دو طرف به توافقی برای آتش‌بس نامحدود در قاهره دست یافتند.

GAZAAA1

شادی مردم فلسطین از توافق‌نامه آتش‌بس

حملات موشکی اسراییل به غزه، به دنبال حملات موشکی اسراییل و حماس به یک‌دیگر و کشته شدن سه نوجوان اسراییلی درشمال الخلیل رخ داد که تاکنون هیچ گروهی مسئولیت قتل آنها را برعهده نگرفته است، به دنبال آن یک نوجوان فلسطینی نیز به طرز هولناکی پس از آن‌که مهاجمان اسراییلی فاشیست بنزین را از طریق دهان به زور وارد معده او کرده بودند و روی او نیز بنزین ریخته و آتش زدند به قتل رسید.

حملات زمینی، هوایی و دریایی ارتش اسراییل منجر به قتل بیش از ۲۱۵۰ فلسطینی شد که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها افراد غیرنظامی هستند، شمار بسیار کودکان کشته شده در این حملات خشم و نفرت جهانیان را به دنبال داشت.

کشورهای آمریکای جنوبی در اعتراض به این جنایات جنگی سفرای خود را از اسراییل فراخواندند و تظاهرات عظیمی در اغلب شهرهای جهان علیه این حملات صورت گرفت. بسیاری از هنرمندان، خوانندگان و فیلم‌سازان نیز انزجار خود را از این عملیات علیه مردم غزه ابراز کردند، در داخل اسراییل نیز علی‌رغم حملات فاشیست‌های یهودی چپ‌گرایان اسراییلی در کنار ساکنان فلسطینی به تظاهرات علیه عملیات ارتش اسراییل پرداختند.

GAZAAA2

تظاهرات اسراییلی‌های چپ علیه حمله ارتش اسراییل به غزه

اسراییل در این عملیات گذشته از برانگیختن انزجار جهانی، ۶۴ سرباز خود را از دست داد که اغلب آن‌ها در رویارویی زمینی با مدافعان غزه کشته شدند، در راکت پراکنی‌های حماس همچنین  ۷ غیر نظامی شامل یک کودک کشته شدند، ارتش اسراییل در این عملیات متحمل تلفات بسیاری شد که در یک دهه اخیر کم سابقه بوده است.

۱۴ خبرنگار فلسطینی و یک خبرنگار ایتالیایی نیز در طول نزدیک به ۵۰ شب جنگ در غزه کشته شدند.

در شهر غزه آمار ابتدایی نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد از تاسیسات زیربنایی شهرشامل ذخایر آب و شبکه برق به طور کلی منهدم شده است، بیش از نیمی از بیمارستان‌ها از بین رفته‌اند و سایر تاسیسات شهری نظیر مراکز خرید، مراکز تفریحی و درمانی و آموزشی نیز تخریب شده‌اند. وضع در شهرک‌های اطراف و اردوگاه پناه‌جویان به مراتب بدتر است و اغلب پناه‌جویان از دسترسی به آب و برق محروم هستند. در شهر غزه بیش از نیم میلیون نفر از مردم آواره شده‌اند و خانه‌های حداقل نیمی از مردم تخریب شده یا به طور کلی منهدم شده است.

با چنین وضعیتی و در حالی که براساس آخرین نظرسنجی‌ها محبوبیت دولت راست‌گرای افراطی نتانیاهو به کمترین میزان خود در یک سال اخیر رسیده است، توافق اخیر می‌تواند یک پیروزی برای مردم غزه تلقی شود.

GAZAAA3

گردهمایی گروهی از فعالان مدنی در تهران مستقل از پروپاگاندای دولتی علیه حملات اسراییل

برخی از خواسته‌های فلسطینی‌ها برای آتش‌بس که پیش‌تر اعلام شده بود در توافق اخیر مورد پذیرش اسراییل قرار گرفته است، از جمله؛ لغو محاصره غزه که بیش از هفت سال است ادامه دارد، باز شدن گذرگاه مرزی ابوسالم و گشایش گذرگاه رفح تحت نظارت دولت فلسطین، اجازه ماهی‌گیری در محدوده آب‌های ساحلی غزه که به تدریج شعاع آن تا حد محدوده آب‌های آزاد گسترش می‌یابد و این به معنای عقب‌نشینی ناوچه‌های ارتش اسراییل از چند صدمتری آب‌های غزه خواهد بود.

همچنین قرار است گفت‌وگو برای سایر خواسته‌های فلسطینی‌ها از جمله آزاد کردن زندانیانی که مجددن توسط ارتش اسراییل با شکستن پیمان قبلی‌اش بازداشت شدند و ایجاد فرودگاه بین‌المللی با نظارت سازمان ملل در ماه آینده آغاز شود، نکته مهمی که این توافق را قابل اهمیت کرده است دادن نقشی برجسته به دولت فلسطین به جای حماس است.

GAZAA4

در مصاحبه با میثم یوسف بانی کمپین سطل خاک

به دنبال اعلام آتش‌بس از سوی محمود عباس رییس جمهور فلسطین، مردم غزه به خیابان ریختند و جشن و پایکوبی برپا کردند.

در حالی که جشن و سرور در غزه همچنان ادامه دارد، کمپین سطل خاک برای غزه نیز گسترده‌تر شده است و ده‌ها نفر در سراسر جهان دیگران و سیاست‌مداران را به چالش کشیده‌اند تا وضعیت کودکان و مردم غزه را درک کنند.

امشب سرانجام توانستم با میثم یوسف، بانی کمپین مبارزه طلبی سطل خاک، دختر جوانی که دانش آموخته ارتباطات سیاسی و معلم زبان انگلیسی و زبان بدن در غزه است گفت‌وگو کنم، مردم غزه تنها برای ساعاتی به برق دسترسی دارند و از این زمان برای شارژ موبایل، لپ‌تاپ و همچنین سایر امور ضروری استفاده می‌کنند.

میثم یوسف به من گفت: مردم از آتش‌بس بسیار خوشحال هستند اما با وجود کشته‌ها و زخمی‌ها و ویرانی بسیاری که در غزه باقی مانده من نمی‌توانم آن را «پیروزی» بنامم با این حال چاره‌ای ندارم جز اینکه خوش‌بین باشم که در آینده استمرار آرامش و صلح بتواند به انتخابات سراسری در فلسطین و روند اتحاد و دمکراسی کمک کند و همچنین از این طریق اسراییل برای عقب‌نشینی از سرزمین‌های اشغالی تحت فشار قرار گیرد.

GAZAAA5

میثم یوسف معلم زبان انگلیسی در غزه

میثم که تصریح کرد طرفدار حماس نیست، در پاسخ به سوال من گفت که آزادی بیان و آزادی رسانه‌های خبری در غزه از سوی حاکمیت حماس مورد مخاطره دارد اما حماس مانند جمهوری اسلامی در ایران نتوانسته است مانع از آزادی‌های فردی مردم شود، بسیاری از دختران غزه بی‌حجاب هستند و به راحتی با پسرها قرار می‌گذارند و تفریحات خود را دارند. مثلن در غزه جوانان ویدیوی Happyرا ساختند و با وجود دختران بی‌حجاب در آن هیچ کسی اعتراضی نکرد ولی در ایران سازندگان ویدیوی Happyزندانی شدند.

به گفته میثم، حماس حتا اگر هم بخواهد نمی‌تواند از نظر آزادی‌های فردی بر مردم غزه سخت‌گیری کند زیرا بسیاری از جوانان و مردم غزه سکولار یا حتا برخی کافر هستند، بسیاری از پیروان فتح و چپ‌ها در غزه زندگی می‌کنند و علاوه بر آن‌ها، مسیحیان هم هستند.

حرف‌های میثم، با حرف‌های نالان السراج که در ابتدای جنگ اسراییل علیه غزه با او مصاحبه کردم در باره میزان کنترل حماس بر زندگی اجتماعی و خصوصی مردم و زنان شبیه است.

میثم همچنین گفت که مردم غزه و فلسطین نسبت به نقش آفرینی جمهوری اسلامی در مورد فلسطین خوش بین نیستند، هر چند که این نقش دیگر چندان بارز نیست و او نیز به یاد ندارد که شاهد تاسیس هیچ موسسه یا نهاد علمی، درمانی، آموزشی، فرهنگی یا نظایر آن از سوی جمهوری اسلامی در غزه باشد یا کمکی از سوی آن دولت به مردم غزه ارسال شده باشد. اما البته شایعاتی از حمایت نظامی جمهوری اسلامی از اسلام‌گرایان تا پیش از آغاز اختلاف نظر بر سر جنگ در سوریه همواره وجود داشته است.

در حالی که پس از هفت سال نخستین کاروان مواد غذایی سازمان ملل پس از هفت سال توانست وارد غزه شود، سازمان ملل برآورد می‌کند که بیش از نیمی از مردم غزه محتاج کمک‌های غذایی هستند.

GAZAA6

هالی داگرس تحلیل‌گر مسایل خاورمیانه و معاون سردبیر کایرو ریویو

از هالی داگرس، تحلیل‌گر و نویسنده مسایل خاورمیانه در باره اهمیت آتش‌بس در آینده فلسطین پرسیدم، او گفت: پس از هفت هفته جنگ و بیش از ۲۲۰۰ کشته، بدیهی ست که مردم غزه از آتش‌بس نامحدود خوشحال باشند. فلسطینی‌ها در واقع در این توافقات به آن چه می‌خواستند دست یافتند: پایان دادن به محاصره غزه و افزایش محدوده ماهی‌گیری در دریای مدیترانه، حداقل روی کاغذ.

باید به خاطر بیاوریم که همین وعده‌ها در توافق سال ۲۰۱۲ هم از سوی اسراییل داده شده بود و این آتش‌بس دایمی نیست. اما در شرایط کنونی مردم غزه چاره‌ای ندارند جز آن که پایکوبی کنند و امیدوار باشند.

با پایان یافتن جنگ علیه غزه، این روزنگار نیز خاتمه می‌یابد، به آن امید که هرگز دیگر نوشته نشود و آن روزها و شب‌های سیاه سرانجام روزی نقطه پایانی در تاریخ فلسطین بیابند.

مطالب مرتبط

سطلی از خاک برای غزه

عروسی در تل آویو، جنگ در غزه

عروسی در غزه

قاتلان در کمین کودکان

موشک‌باران در آتش‌بس

زندگی جنگ و دیگر هیچ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , , ,