Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
طنزهای اجتماعی-سیاسی

«ویژگی‌های بارز امام، لطیفه یا توطئه»

2014 August 30

سعید پورحیدر / رادیو کوچه

 

«روزی امام به بوتیکی رفتند و مغازه دار از ایشان پرسید جناب سایزتون چیه؟ امام فرمودند: لارژ. لارژ بودن از ویژگی‌های بارز امام بود.»

این یکی از صدها لطیفه‌ای است که در چند روز گذشته در شبکه اجتماعی  فیس‌بوک و ابزارهای ارتباطی گوشی‌های تلفن همراه همچون وایبر، واتس‌آپ و لاین منتشر شده است. لطیفه‌هایی که با زبان طنز «ویژگی‌های بارز امام» را بیان می‌کند. پیش از این هم درباره افراد و چهره‌های شناخته شده لطیفه‌های زیادی ساخته و منتشر شده است.  دکترعلی شریعتی و آیت‌اله جنتی  دو شخصیتی هستند که از سال‌های گذشته تا کنون لطیفه‌های بسیاری درباره آنان ساخته شده است، ده‌ها صفحه فیس‌بوکی با تعداد مخاطبان زیاد برای انتشار لطیفه‌های مرتبط با این دو شخصیت ساخته شده، اپلیکیشن‌هایی همچون وایبر، وی چت، لاین و واتس‌آپ پر از سخنان طنز و لطیفه درباره این دو چهره است اما از هفته گذشته تا کنون به یک‌باره در کمتر از چهل و هشت ساعت صدها لطیفه با مضمون برشمردن ویژگی‌های آیت‌اله خمینی ساخته و در حجمی انبوه منتشر شد.

khomaini1

شاید در نگاه اول این لطیفه‌ها فقط طنزهایی اجتماعی-سیاسی از جنس همان‌هایی که برای شریعتی و جنتی ساخته می‌شود به نظر برسد اما سرعت خیلی زیاد در ساخت و انتشار حجم انبوهی از لطیفه درباره آیت‌اله خمینی باعث بوجود آمدن پرسش‌هایی می‌شود. پرسش‌هایی از این دست که آیا چنین لطیفه‌هایی ساخته و پرداخته ذهن خلاق و طنزپرداز لطیفه سازان ایرانی است یا اتاق فکری با هدفی مشخص پشت این لطیفه‌ها قرار دارد؟ انتشار این لطیفه‌ها چه عواقبی به دنبال دارد؟ آیا ساخت و انتشار این لطیفه‌ها می‌تواند زمینه سازی برای اعمال فیلترینگ بیشتر اپلیکیشن‌های ارتباطی موبایل‌ها باشد؟ آیا این لطیفه‌ها می‌تواند ساخته و پرداخته اتاق فکر فراکسیون پایداری مجلس و زمینه‌سازی برای استیضاح وزیر ارتباطات باشد؟ احمدی نژاد و حامیانش هم می‌توانند مظنون‌هایی بالقوه به حساب آیند، دشمنی و کینه‌ی احمدی نژاد از هاشمی رفسنجانی برکسی پوشیده نیست. آیا این لطیفه‌ها برای تخریب چهره هاشمی که از نزدیک‌ترین یاران آیت‌اله خمینی محسوب می‌شود و در دو سه سال گذشته همواره درباره خاطرات او از بنیان‌گذار انقلاب ایران بحث‌های زیادی شکل گرفته ساخته و منتشر شده است؟

khomaini

این‌ها چند نمونه از پرسش‌هایی است که می‌توان درباره این موضوع مطرح و به دنبال پاسخی برای آن بود. گرچه تاکنون خانواده امام خمینی، چهره‌های سیاسی، نمایندگان مجلس و رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی همچون خبرگزاری فارس و سایت‌های مرتبط با اصول‌گرایان اظهار نظری درباره این لطیفه‌ها نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد در چند روز آینده باید منتظر راه افتادن موجی از اظهارنظرهای چهره‌ها و رسانه‌های وابسته به اصولگرایان در این مورد باشیم. پس از بررسی روند این موج بهتر می‌توان پاسخی مناسب برای هریک از این پرسش‌ها یافت و این‌که در نهایت «ویژگی‌های بارز امام»  گریبان چه کسی را خواهد گرفت.

باید منتظر ماند و دید که آیا در این اظهار نظرها از خاطرات هاشمی رفسنجانی از آیت‌اله خمینی به عنوان مسبب و زمینه‌ساز توهین به رهبر فقید انقلاب ایران یاد می‌شود یا وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی قربانی «ویژگی‌های بارز امام» شده و اظهار نظرهای چند روز آینده زمینه‌سازی برای استیضاح او خواهد بود. اپلیکیشن‌های ارتباطی موبایل هم می‌توانند مظلوم‌ترین قربانیان این ماجرا شوند، قربانیانی که پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال هشتاد و هشت عزم حاکمیت و نهادهای امنیتی برای فیلتر و از دسترس خارج کردنشان شدت گرفت اما با به روی کار آمدن دولت حسن روحانی به نظر می‌رسد دولت فعلی در مواردی مخالف اعمال فیلترینگ چنین اپلیکیشن‌هایی است. دستور حسن روحانی برای جلوگیری از اجرای مصوبه فیلتر شدن «واتس‌آپ» که به تصویب کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رسیده بود نشان می‌دهد که دولت روحانی بویژه وزیر ارتباطات مخالف اعمال فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هستند.

rafsanjani-khomaini

 

«برای جلوگیری از فیلتر شدن وایبر همه باهم یکصدا: خمینی ای امام، خمینی ای امام، ای مجاهد ای مظهر شرف …». «اوباما: من ورزشکار نیستم ولی ورزشکاران را دوست دارم. تنبلی از ویژگی‌های بارز اوباما بود.» این دو لطیفه و نمونه‌های مشابه دیگر که از دیروز و به دنبال لطیفه‌های با مضمون «ویژگی‌های بارز امام» ساخته شده است نشان می‌دهد که کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز بر این باورند که موج ناگهانی و سریع ساخت لطیفه‌هایی درباره آیت‌اله خمینی سناریویی است برای زمینه سازی فیلتر کردن ابزارهای ارتباطی قابل استفاده در تلفن‌های همراه هوشمند. شاید هم هر دو طیف از این لطیفه‌ها ساخته و پرداخته یک اتاق فکر باشد تا این‌گونه شایعه اعمال فیلترینگ اپلیکیشن‌ها ناخواسته توسط خود کاربران شبکه های اجتماعی بیش‌تر از سایر ابهامات و اهداف مورد نظر مورد توجه و مطرح شدن قرار گیرد.

به هر‌حال چند روز دیگر باید صبر کرد تا پس از واکنش‌های احتمالی شخصیت‌های مختلف، نمایندگان مجلس و رسانه‌های وابسته به طیف‌های مختلف به آدرسی دقیق‌تر از اتاق فکر سازندگان و اهداف مدنظرشان رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱۴ Comments


 1. babak
  1

  چرا شما اینقدر مالیخولیایی هستید؟ مگه جمهوری اسلامی برای فیلتر کردن نیاز به دلیل و مدرک داره؟ یا اصولاْ تا حالا برای فیلتر کردن دلیل آورده؟ و یا به کسی جواب پس داده؟ مثل اینکه گردانندگان این سایت خود از کسانی هستند که عکس امام را در حال پپسی خوردن در ماه دیدن! بی خودی مفز مردم رو شستشو ندید!


 2. ناشناش
  2

  شما انگار تو باغ نیستید مردم ایران یک دفعه به یک مساله ای به صورت افراطی توجه می کنند و بعد به سرعت فراموش می کنند مثل همان جوکهای شریعتی. این قضیه ربطی به توطئه ندارد. در مورد همین قضیه هم می توانید فراموش شدن جوکهای امام را بعد از مدتی ببینید. توهم توطئه بزرگترین بیماری دیکتاتورها است


  1. ایرانی
   3

   ماشالا به ایشالا


  2. آزادی
   4

   نامه آقای اژه ای به وزیر ارتباطات در مورد مهلت رسیدگی به وضعیت نرم افزارهای اجتماعی نشان داد که وجود توطئه در مورد جوک ها چندان نادرست نبوده و بهانه ای بود برای فیلتر. بله دوست عزیر این روزها جمهوری اسلامی به دنبال بهانه برای کارهای خود است تا از فشار افکار بکاهد


 3. حمید
  5

  خمینی روح خدا بود در کالبد زمان و روح خدا جاودانه است


 4. علی
  6

  چرا چرت میگی یعنی جمهوری اسلامی دست به خود زنی میزنه !؟


 5. ایرانی
  7

  ماشالا به این همه ایشالا


 6. غلام
  8

  امامی که آزادی من رو در چارچوب قانون محدود کنه، امامی که سکس با بچه رو مجاز بدونه، امامی که در مملکتش جوونها به فکر فرار و خارج شدن باشن، امامی که در مملکتش تعداد امام زاده هاش در عرض سی سال یازده برابر بشه و مدارس استانهاش دو تا بخاری نداشته باشه وامامی که از قشر حامی هاش که آخوند نرم تن باشن یکیشون شغل سخت نداره بهتره بره به گور!! آیه ی ۳۳ سوره ی النباء می گه در بهشت به مومنان دخترانی ب اسینه های تازه گل کرده یا سفت می دهند و هر چقدر سکس کنی باز هم به اذن خدا اون دختره تازه می شه!! بهتره خدای این مدلی هم بره به درک!!! یعنی خمینی الآن داره با اون حوری ها چه می کنه!؟؟؟؟ آخه چقدر حماقت و مغز خر خوردن؟؟ تا کی؟؟


 7. رضا
  9

  نویسنده این متن هم بدجور درگیر توهم توطئه هستش. لطفا یه کم قبل از نوشتن فکر کنید.


 8. ای
  10

  خمینی مریضی بود که با اوردن جمهوری اسلامی به کمک امریکا و انگلیس ایران رو به نابودی کشوند . الان هم خامنه ای دیکتاتور داره با برادران لاریجانی و اخوندهای با نفوذ ملت رو چپاول میکنه . خاک بر سر مردم ایران که ساکتند . لعنت به خمینی حرامزاده و تاپاک


 9. موحد
  11

  ۵۷ کارگر قراردادی «فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران» بیکار شدند. کارخانه فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران برای نوسازی واحد سرم سازی و تجهیز ماشین آلات، از مهر ماه سال جاری تعداد ۵۷ کارگر قراردادی شاغل در این بخش را با اتمام قرار داد موقت کاری‌شان به مرور بیکار کرد ۵۷ کارگر قرار دادی کارخانه «فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران» واقع در شهرستان ری طی دو ماه گذشته پس از اتمام قرارداد کارشان بیکار شدند.

  «رضا مهرجو» رئیس نهاد کارگری این کارخانه به ایلنا گفت: کارخانه فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران برای نوسازی واحد سرم سازی و تجهیز ماشین آلات، از مهر ماه سال جاری تعداد ۵۷ کارگر قراردادی شاغل در این بخش را با اتمام قرار داد موقت کاری‌شان به مرور بیکار کرد.

  او ادامه داد: این واحد تولید دارو حدود ۳۵۰ کارگر قرار دادی و رسمی دارد که از این تعداد حدود ۱۱۵ کارگر در واحد سرم سازی با سوابق ۲ ماه تا ۸ سال کار می‌کنند.

  رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه توضیح داد: کارفرما ناچار شد علاوه بر تعدیل ۵۷ کارگر، حدود ۸ کارگر را بازخرید خدمت کند. سایر کارگران که سابقه کار بیشتر داشتند نیز به سایر بخشهای تولیدی منتقل شدند. او با بیان اینکه این تعداد کارگر تعدیل شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده‌اند در ادامه گفت: عمده‌ترین عامل تعدیل نیرو در کارخانه فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران فشار وزارت بهداشت برای نوسازی ماشین آلات قدیمی واحد سرم سازی بوده است.

  مهرجو نسبت به بازگشت بکار این کارگران اظهار امیدواری کرد و گفت: در صورتیکه دوباره واحد سرم سازی فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران فعالیت خود را از سر بگیرد مجددا اشتغال این کارگران فراهم می‌شود.

  یکی از کارگران بیکار شده این کارخانه نیز که به شرط افشا نشدن نامش با ایلنا گفتگو کرد، گفت: شرکت فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران در حالی ۶۵ کارگر را تعدیل و بازخرید خدمت کرده که مرتبا خود را یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان داروهای تزریقی در سطح کشور معرفی می‌کند. مدیر این کارخانه نیز بعد از تعدیل کارگران قرادادی، به عنوان مدیر نمونه کار آفرین در شهرستان ری انتخاب شد..»


  1. نظری
   12

   در مورد شرکت فرآورده های تزریقی ودارویی ایران نزدیک بر ۹۰ کارگر قرار دادی کارخانه «فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران» واقع در شهرستان ری طی دو ماه گذشته پس از اتمام قرارداد کارشان در آستانه سال نو بیکار شدند.

   آقای مهندس فرهادی مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت فرآورده های تزریقی و دارویی ایران هم پس از اخراج کارگران در تاریخ ۹۳/۸/۲۸ در همایش ملی کارآفرینی و تولید ملی به عنوان کارآفرین برتر کشور انتخاب و معرفی گردیدند.


 10. روحانی متشکریم
  13

  کارخانه پارس سرام با سابقه طولانی به عنوان هویت اقتصادی شهرستان قرچک محسوب شده و در طول سال های اخیر سهم مهمی را در در اشتغالزایی ایفا کرده است و مردم امیدوار بودند که هر روز بر تعداد کارگران این کارخانه افزوده شود.

  در حالی که هنوز مردم ورامین در شوک بیکاری ۴۰۰ کارگر کارخانه قند قرار دارند، خبرها از اخراج و بیکاری ۱۱۲ کارگر کارخانه پارس سرام حکایت دارد و مسئولان این کارخانه حاضر به پاسخگویی هم نیستندکارگران کارخانه پارس سرام در جمع خبرنگاران اظهار داشتند که این کارخانه بیش از ۴۵۰ کارگر داشت که کارفرما به دلیل رکود بازار محصولات اعلام کرد که ۱۱۲ کارگر با پایان اتمام قرارداد موقت کارشان اخراج هستند.

  حتی خبرهای دریافتی خبرنگار مهر حکایت از این موضوع دارد که ۶۰ کارگر دیگر نیز با اتمام قراردادشان تا پایان سال به دلیل عدم نیاز اخراج خواهند شد که در صورت صحت ماجرا این امر فاجعه ای بزرگ برای کارگران این بخش است.

  در حالی که مقام معظم رهبری در سال جاری بارها بر روی اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به تولید تأکید فرمودند اخراج کارگران دو کارخانه بزرگ ورامین و قرچک در طول یکماه گذشته چه معنا و مفهومی دارد.


 11. Reyhaneh
  14

  واقعا که خجالت آوره شماها بتید از خودتون خجالت بکشید وقای شما داشتین بابا و دد میگفتین همین امام بود که با به خطر انداختن جونش شمارو اینطور آسوده خاطر گذاشت حتما باید داعش بیاد و سرتون و از بدنتون جدا کنه؟
  واقعا شرم آوره