Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
نگاهی به جشنواره فیلم ونیز-۲

«پایان خوش برای سینمای اسکاندیناوی»

2014 September 08

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

«خوشحالم که خوبی!» جمله‌ای است که در آخرین فیلم از سه گانه روی آندرسون: یک کبوتر روی شاخه نشست، دایم شنیده می‌شود، فیلمی که جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز را از آن خود کرد و طنزسیاهی است از وضعیت بشر در چنبره مدرنیسم.

روی آندرسون در نیم قرن گذشته فقط پنج فیلم ساخته است اما با هر فیلمش سینمای اسکاندیناوی را تکان داده است و در این فیلم با چند داستان متفاوت رویارویی سورئال انسان با مرگ را به تصویر می‌کشد.

Ven1

روی آندرسون و جایزه شیرطلایی جشنواره

سیمای سکوت مستندی درباره قتل عام کمونیست‌ها در اندونزی ساخته جاشوا اوپن هایمر، کارگردان آمریکایی که تهیه کنندگانی چون ورنر هرتزوگ و ارول موریس داشته است، جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره را به دست آورد.

در طول سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ ارتش با حمایت مسلمانان به قتل عام صدها هزار کمونیست پرداخت و نخستین رییس جمهور اندونزی که از بانیان جنبش عدم تعهد بود را برکنار و ژنرال سوهارتو را به ریاست جمهوری رساند. این قتل عام پس از قتل عام کمونیست‌ها و یهودی‌ها توسط نازی‌ها در آلمان و قتل عام مخالفان در چین و شوروی، یکی از فجیع‌ترین قتل عام‌های تاریخ قرن بیستم محسوب می‌شود که برخی تخمین‌ها حاکی از آن است که سه میلیون نفر در این قتل عام کشته شده‌اند اما در طول دوران جنگ سرد، رسانه‌های جریان اصلی در غرب چندان به آن نپرداختند.

جاشوا اوپن هایمر درباره این فیلم در کنفرانس خبری جشنواره گفت: حتا هنوز پس از گذشت نزدیک به نیم قرن از این فاجعه، شاهدان عینی از بیان مشاهدات خود واهمه دارند.

Ven2

جاشوا اوپن هایمر

جایزه ویژه هیات داوران به سیواس ساخته کان مژدسی کارگردان ترک رسید. جایزه بهترین کارگردانی به آندری کونچالوسکی برای فیلم شب های سفید پستچی تعلق گرفت که با استقبال خوبی در جشنواره روبرو شده بود. خانه ابلهان کونچالوسکی ۱۲ سال پیش در همین جشنواره جایزه بزرگ داوران را ربوده بود.

Ven3

رخشان بنی اعتماد و جایزه بهترین فیلم‌نامه

هیات داوران جایزه بهترین فیلم‌نامه را به رخشان بنی اعتماد و فرید مصطفوی برای فیلم قصه‌ها داد که شگفتی روزنامه‌نگاران سینمایی را با وجود فیلم‌هایی چون مرد پرنده، پازولینی و دور از مردان در بخش اصلی مسابقه برانگیخت.

رخشان بنی اعتماد که این فیلم اپیزودیک را با مجوز فیلم کوتاه ساخته است در کنفرانس خبری‌اش ترجیح داد در باره سانسور و حواشی نمایش فیلم سخنی نگوید و در عوض خواستار لغو تحریم دارویی ایران شود، تحریمی که ظاهرن به صورت رسمی وجود ندارد و گفته می‌شود مسئولیت کمبود داروها در کشور متوجه دولت با عدم تخصیص بودجه کافی برای خرید دارو و البته منفعت بازار سیاه برای دلالانی ست که با دستگاه دولتی مربوط هستند.

Ven4

اما استون بازیگر مرد پرنده

در بخش افق که ریاست هیات داوران آن برعهده آن هوی کارگردان چینی بود، جایزه شیر آینده برای فیلم نخست به دادگاه ساخته شایتانیا تامهانه کارگردان هندی تعلق گرفت که جایزه بهترین فیلم را از همین بخش نیز دریافت کرد. بهترین کارگردانی در بخش افق نیز به تیب از اردن و جایزه ویژه داوران به بلوسکونی یک داستان سیسیلی تعلق گرفت.

Ven5

مخملباف در جشنواره

فیلم پرزیدنت ساخته محسن مخملباف که با واکنش‌های متفاوت منتقدان روبرو شد و برخی آن را فیلمی متظاهر و شعاری و برخی تلاشی برای تاویل فرایند ظهور دیکتاتوری خوانده بودند نیز در همین بخش حضور داشت.

مخملباف علی‌رغم دعوت به جشنواره‌های مختلف در سال‌های گذشته، موفق به دریافت هیچ جایزه‌ای از جشنواره‌های معتبر جهانی در یک دهه گذشته نشده است، با این حال برخی منتقدانی که با آثار وی آشنایی دارند معتقدند که پس از گبه، این بهترین فیلمی بوده که در ۲۰ سال گذشته ساخته است.

گبه که نگارنده نیز در عنفوان جوانی مرتکب نوشتن نقدی برآن در مجله دنیای تصویر شد در کنار یکی دو فیلم دیگر از میان ۲۵ فیلم مخملباف، به عقیده برخی از منتقدان ایرانی جزء آثار قابل اعتنای او محسوب می‌شود.

Ven6

مشتاقان ستاره‌ها در هنگام اکران فیلم پازولینی

جشنواره ونیز امسال جایزه شیر طلایی یک عمر فعالیت سینمایی را به تلما شوماخر که اسطوره تدوین فیلم در سینما محسوب می‌شود و آخرین کارش گرگ وال استریت چندی پیش بر روی پرده سینماها بود، اهدا کرد.

فردریک وایزمن مستندساز مشهوری که با فیلم‌هایی چون بیمارستان، در آستانه مرگ و خشونت خانگی شهرت دارد نیز جایزه شیرطلایی برای یک عمر فعالیت سینمایی را دریافت داشت.

Ven7

اوما تورمن و بازیگران فیلم زن حشری در هنگام اکران نسخه تدوین کارگردان در جشنواره

جشنواره امسال که به نسبت پارسال زرق و برق و جنجال کمتری جز نمایش دو قسمت زن حشری با تدوین کارگردان داشت، دیروز (شنبه) به کار خود خاتمه داد و با حضور چشم‌گیر ایرانی‌ها و ایرانی‌تبارها در آن، در مجموع پایان خوشی برای سینمای اسکاندیناوی رقم زد.

مطالب مرتبط

ایرانی‌ها در ونیز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,