Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
تصوف و عرفان در ایران

«واکنش اساتید دانشگاه به بی‌دین خواندن دراویش توسط وزیر اطلاعات»

2014 September 14

خبر / رادیو کوچه

 

واکنش ٩ تن از اساتید دانشگاه‌ در رشته‌های فلسفه، الهیات، ادبیات و هنر، با معرفی خود به عنوان «جمعی از اهل سلوک و ارادتمندان به عرفان اسلامی»، به سخنان وزیر اطلاعات ایران در رابطه با بی‌دین خواندن درویشی.

این نامه که در روزنامه اطلاعات منتشر شده، به امضای آقایان شهرام پازوکی، محمدرضا ریخته‌گران، غلامرضا هرسینی، اسماعیل بنی‌ اردلان، علی‌محمد صابری، بیژن و بهروز بیدآباد، سیدحسین ابوالحسن تنهایی و حشمت‌اله ریاضی رسیده است.

وب‌سایت «مجذوبان نور»، که اخبار مربوط به دراویش را پوشش می‌دهد، روز یک‌شنبه بیست و سوم شهریور ماه با اعلام این خبر گزارش داده است، هر چند این استادان نامه خود را به طور مشخص خطاب به وزیر اطلاعات نوشته‌اند اما در اشاره روزنامه اطلاعات بر این نامه نوشته، خطاب آن به «برخی مسوولین» ذکر شده است.

ETEL

بنابه این گزارش، در نامه یاد شده، با اشاره به این‌که بزرگان ممکلت برای معرفی شیعه به جهان، از آثار ابن عربی و سهروردی استفاده کرده‌اند، آمده است: جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای علوی که به اقتضای مسئولیت خویش باید بیشتر به این نکات توجه کنند در اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق کشور به تاریخ دوم شهریور ماه سال جاری در حالی که مخاطبانشان حساس‌ترین مشاغل آموزشی و پرورشی را برعهده دارند، درویشی و تصوف را در ردیف بی‌دینی و اباحی‌گری می‌آورند؟

آنان همچنین در بخشی از نامه خود خطاب به وزیر اطلاعات آورده‌اند که مسئله تصوف و عرفان در ایران، مشابه مسئله جریان‌های شبه‌معنوی و شبه‌عرفانی نیست که متاسفانه به دلایل مختلف روزبه‌روز در ایران بیشتر می‌شوند و عملن برخوردهای ناآگاهانه باعث محبوبیت بیش‌تر آن‌ها شده است. مسئله، حفظ معنویت اسلام در ایران است، مسئله، خود اسلام است. این است که به سادگی و صرفن با نگاه امنیتی که عمدتن محصول ۸ سال دولت گذشته است نمی‌توان به آن نگریست و نظر داد؛ آن هم نظر عمومی.

مطالب مرتبط

قدردانی قطب دراویش گنابادی از دراویش، گروه‌ها و فعالان مدنی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,