Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
در مرکز آمریکای نوین بیان کرد

«روحانی: مداخله‌های فرامنطقه‌ای به تقویت تروریسم منجر می‌شود»

2014 September 25

خبر / رادیو کوچه

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، که برای سخن‌رانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، در یک مصاحبه‌، تلویزیونی با شبکه پی‌بی‌اس، گفته است طی سال‌های گذشته بین ایران و آمریکا تنش و تخاصم فراوانی بوده است، اما باید روزی این مشکلات حل و فصل شود.

رییس‌جمهوری ایران، همچنین در گفت‌وگویی دیگر در مرکز آمریکای نوین، با اشاره به «فضای خوبی» که ممکن است در صورت دستیابی به یک توافق هسته‌ای به آن رسید، از آن به عنوان وسیله‌ای در راستای منافع دو ملت ایران و آمریکا یاد کرد.

حسن روحانی در ابتدات سخنان خود پیش از آغاز جلسه پرسش و پاسخ با بیان این مطلب که برای حصول به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران باید در آمریکا با گروه‌های فشار مقابله شود. گفت آمریکا از فشار بی فایده بر ایران دست بردارد.

رییس جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ‌های جاری در جهان و به ویژه خاورمیانه گفت نمی‌توان در حالی که در یک کشور دیگر ناامنی است در کشور خود احساس امنیت کرد.

rohani

وی با اشاره به این که سه سال پیش در سوریه ناآرامی‌ها شروع شد داعشی وجود نداشت گفت مداخله‌های فرامنطقه‌ای به تقویت تروریسم منجر می‌شود.

در هفته‌های گذشته آمریکا و کشورهای غربی با همکاری برخی از کشورهای منطقه ائتلافی بین‌المللی علیه داعش تشکیل داده‌اند، و علاوه بر بمباران موضع داعش در عراق به تازگی اقدام به بمباران این گروه در سوریه می‌کنند، ائتلافی که اجازه به ایران داده نشد تا به آن وارد شود.

حسن روحانی همچنین در بخشی از سخنان خود گفت: مشکل داعش از عدم درک مناسب از منطقه نشات گرفته است.

رییس جمهوری ایران، با اشاره به سخنان روز چهارشنبه باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که گفت، پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است، نگذارید این فرصت از دست برود، گفت: این فرصت از سال گذشته به وجود آمد، وقتی که مردم ایران در انتخابات شرکت کردند، ما هم معتقدیم که باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در گزارشی از این جلسه نوشته است، در پایان جلسه وقتى یکى از فعالان سیاسى به آقاى روحانى یادآورى کرد که در مراسم شام سال گذشته از ایرانیان خواسته بود تا به کشور باز گردند و همچنین سرنوشت غنچه قوامى را یادآورى کرد، رییس جمهورى ایران تنها به بیان این جمله که امسال هم براى شام بیایید اکتفا کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,