Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
سیگنال ممنوع

«آژیر قرمز، حقایق عملیات والفجر ۴ بعد از سی و یک سال»

2014 October 06

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

 

آیا عملیات والفجر ۴ به هدف سرکوب کومه‌له بود؟ صالح سرداری، فرمانده نظامی وقت کومه‌له پرده از اسرار بر‌می‌دارد.

متن گفت و گو را در فایل صوتی بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

توجه، توجه! شنیدن این برنامه به بازماندگان قریب به یک میلیون از کشته شدگان و قربانیان و میلیون‌ها آواره ۸ سال جنگ، دهه‌ی پنجاهی‌ها و شصتی‌ها و بازماندگان اعدام‌های دهه‌ی شصت، که هنوز التیامی بر زخم‌های عمیق آن روز‌ها نیافته‌اند، به خودم و هم نسلان خودم توصیه نمی‌شود!

پس از عملیات والفجر مقدماتی و والفجر ١ که هر دو با شکست همراه بود، والفجر ٢ و ٣ نیز در محدوده‌ی اربیل و مهران بدون کسب کمترین موفقیت برای فرماندهی مشترک یاالله و جمهوری اسلامی ایران انجام شد. تا بیست و هشتم مهرماه ١٣۶٢ و عملیات والفجر ۴ که جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند «عملیات بزرگ و سرنوشت‌سازی بود که به پیروزی منتج شد».

صالح سرداری: جمهوری اسلامی می‌خواست کردستان را تبدیل به یک پایگاه نظامی کند.

ستاد تبلیغات جنگ جمهوری اسلامی که امروزه با نام بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس از آن یاد می‌شود اعلان داشت: عملیات گسترده والفجر4  در منطقه عمومی سلیمانیه پنجوین به فرماندهی مشترک یاالله با هدف اولیه عملیات تصرف دشت شلیر انجام شد و به یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین نبردهای طول جنگ  تبدیل شد با این‌که اصلن به عنوان یک عملیات گسترده برنامه‌ریزی نشده بود! ‏دشت شیلر یک فرو رفتگی بزرگ از خاک عراق در داخل خاک ایران (استان کردستان) است که تبدیل به پناهگاه گروهک‌های ضد انقلاب شده بود. ‏این عملیات  در منطقه پنجوین و با هدف متصل کردن ارتفاعات سورن به سور کوه انجام شد. در صورت تحقق این هدف، خط دفاعی جبهه خودی در این منطقه (دشت شیلر) کوتاه شده و در به کارگیری نیرو صرفه جویی می شد.

22

همت در شیلر – عملیات والفجر ۴

همچنین راه ضد انقلاب از محور دشت شیلر مسدود شده و شهر مریوان از دید و تیر دشمن خارج می شد. علاوه بر این، شهر پنجوین و پادگان آن و پادگان گرمک به تصرف درآمده و نیروهای دشمن منهدم می شدند و سرانجام، با پیروزی در این عملیات، مقدمات انجام عملیات در استان سلیمانیه عراق فراهم می آمد.این گروهک ها در داخل دشت شیلر پادگان‌های متعددی ایجاد کرده و می‏توانستند نیروهایشان را به لطف فرورفتگی دشت در عمق خاک ایران، ‏به داخل کشور اعزام کنند و عراقی ها هم از آنها پشتیبانی می‏کردند. ‏در این عملیات علاوه بر دشت شیلر، ‏ارتفاعات گرمک، ‏لری، ‏شیخ گزنشین و کانی مانگا به تصرف رزمندگان ایران درآمد و نیروهای ما تا عمق استان سلیمانیه عراق پیشروی نموده و در مجموع ۷۰۰ کیلومتر مربع از خاک عراق را تصرف کردند.

صالح سرداری: در عملیات والفجر ۴ کومه‌له مطلقن هیچ تلفاتی نداد.

 

‏در روزهای پایانی نبرد که عراقی ها از حصول نتیجه ناامید شده بودند شهر پنجوین خودشان را ویران کردند تا به دست نیروهای ایرانی نیافتد. ‏رزمندگان هم پس از ورود به شهر ویران شده، ‏تصرف آن را بی نتیجه دیده و بر روی ارتفاعات اطراف شهر مستقر گردیدند. ‏اگر چه عملیات والفجر ۴ بایستی در دو مرحله انجام می‌شد ولی برای کامل کردن هدف‌ها، حدود سیزده روز بعد یعنی در ١٢ آبان ١٣۶٢، مرحله سوم این عملیات نیز انجام شد و طی آن، ارتفاعات استراتژیک شیخ گزنشین، شاخ تاجر از کانی مانگا به دست رزمندگان اسلام افتاد و در منطقه غرب ارتفاع کانی مانگا و چوارتا نیز نیروها دست به پیشروی زدند. در این‌ عملیات‌ سردار شهید علی‌ رضائیان‌ فرمانده‌ قرارگاه‌ مقدم‌ حمزه‌ سیدالشهدا در منطقه‌ به‌ شهادت‌ رسید.

همچنین در کنار ادعاهای فوق شمار تلفات این عملیات که توسط جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود دور از ذهن می‌نماید. سایت تخصصی اطلاع‌رسانی دفاع مقدس اعلام می‌دارد: «با انجام این عملیات ٢٠٠ تن از رزمندگان اسلام از اسارت افراد ضد انقلاب بیرون آمدند . شمار تلفات دشمن: ١٩٠٠٠ کشته، زخمی و اسیر»

55

اتحاد مبارزان ١٣۶١

عملیات والفجر ۴ ابهامات بسیاری دارد. یکی از آن ابهامات ادعای نبرد در برابر عناصر ضد انقلاب است. این لفظ را جمهوری اسلامی برای اشاره به آن دسته از احزاب انقلابی به کار می‌برد که پس از روی کارآمدن روح‌اله خمینی و اسلام‌گرایان تن به سازش ندادند و تداوم انقلاب را تا زمان ایجاد دموکراسی و نظامی مردم‌سالار ضروری دانسته‌اند. از آن جمله می‌توان به حزب کومه‌له اشاره کرد. هم‌چنین نظام جمهوری اسلامی برای احزاب مخالف دیگر مانند حزب دموکرات کردستان نیز از همین لفظ ضدانقلاب استفاده می‌کرد.

صالح سرداری: کومه‌له هیچ وقت حاضر نشد علیه ایران و مردم ایران با حزب بعث همکاری کند.

گرچه این احزاب و سازمان‌ها کاملن مشی و هدف و روش متفاوتی داشتند، هرگز ادعا یا مشیی ضد «انقلابی» نداشته‌اند. در متن‌های موجود، هیچ کجا، به وضوح ذکر نشد که منظور از نبرد با ضدانقلاب در عملیات والفجر ۴ کدام سازمان یا حزب خاص بوده است. تنها در دست نوشته‌ای از حسن باقری از طراحی عملیات رمضان در شرح جلسه فرماندهان مناطق، شورای مناطق، شورای عالی سپاه و مسئولین قرارگاه‌های لشکری‌ از قول محسن رضایی می‌نویسد: قبل از انقلاب هر فرد انقلابی، نوک پیکان انقلاب را، مبارزه با رژیم می‌دانست و اینکار را به هر شکلی انجام می‌دادیم. پس از سقوط رژیم، با ساختن یک نظام اسلامی مواجه شدیم، که آمادگی کامل آن را نداشتیم و فکر نمی‌کردیم ادامهِ مبارزه با آمریکا به مبارزه با مجاهدین و جنگ و مسئله کردستان کشیده شود. فعلن دو نکته مطرح است، یکی اینکه مبارزه با ضدانقلاب، پایانی ندارد و ادامه خواهد داشت و نکته دوم نیز، ساختن حکومت اسلامی و تکمیل آن است. امروز، در شرح وظایف سپاه، دو موضوع مشخص وجود دارد:

١) مبارزه با ضدانقلاب، ٢) کمک به ارتش در جنگ خارجی.

وی درباره اهمیت فتح بصره نوشته بود: بصره به خاطر چاه‌های نفت اهمیت اقتصادی زیادی دارد. اگر بصره تصرف شود فعالیت عراق زیاد خواهد شد؛ زیرا، این اقدام تهدیدی برای عراق و کویت می‌باشد.

33

عکسی از عملیات والفجر ۴ – پاییز ۶٢

برای تصرف بصره چهار مرحله وجود دارد: ابتدا، انهدام دشمن تا شط؛ عبور از شط؛ محاصره بصره و سپس پاکسازی بصره.

در ادامه به نقل از سردار غلامعلی رشید، از طراحان جنگ که هم‌اکنون جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و معاون امور دفاعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است در تاریخ ١٠ مهر ١٣۶١ می‌نویسد:

نیروهای ضدانقلاب در کردستان و آذربایجان غربی دو دسته هستند که یکی دمکرات و کومله و دیگری نیروهای جلال طالبانی که در اطراف شیلر هستند و نیروهای بارزانی که در اطراف زیوه بر علیه نیروهای جمهوری اسلامی عمل می‌کنند.

صالح سرداری: رژیم صدام کومه‌له را در اردوگاه گوته و مالومه به‌خاطر چپ بودن مورد حمله شیمیایی قرار داد

ضدانقلاب آن‌قدر ضعیف است که قرارگاه حمزه، که تنها عنصر عملیاتی آن برادر بروجردی و تیپ شهدا است، رعب بسیار زیادی در آن‌ها ایجاد کرده است. کار قرارگاه حمزه در نهایت بستن مرز جمهوری اسلامی می‌باشد. خط مرز حدود ۴٠ کیلومتر از شیلر به سمت پیرانشهر در اختیار ضدانقلاب است و دیگری مسیر پیرانشهر به سردشت است که سی کیلومتر آن باز شده است. کار دیگری که باید انجام شود گسترده کردن تأمین شهرها می‌باشد. هرچند، اکنون شهرها در اختیار نیروهای خودی است، اما اطراف شهرها در اختیار ضدانقلاب است. ضدانقلاب در درگیری‌ها و اسیر شدن نیروهای خودی، قساوت به خرج می‌دهد که این کار اثر منفی در نیروهای خودی باشد.

همین کارهای مقدماتی اثر بسیار خوبی داشته است و قاسملو به خارج رفته و مصاحبه کرده است. نیروهای کومله حدود ۵٠٠ الی ۶٠٠ نفر و نیروهای دمکرات نیز ٢٠٠٠ الی ٢۵٠٠ نفر هستند نیروهای کومله به صورت قطعی درگیر نمی‌شوند و فرار می‌کنند، اما نیروهای دمکرات بیش‌تر درگیر می‌شوند. از ١۵ شهریور تا ٢٠ مهرماه ضدانقلاب، اعلام بسیج کرده و قاسملو پیام داده که مردم کردستان امنیت داخلی را از بین ببرند، اما هیچ اثری نداشته است. نیروهای ادریس بارزانی با جمهوری اسلامی کار می‌کنند ولی سعی دارند خود را با کردهای عراق درگیر نکنند که بعدن اگر رژیم آینده عراق مطرح شد اینها سرشان بی‌کلاه نماند. نیروهای دمکرات با جلال طالبانی خوب هستند و منافقین هم به این‌ها کمک می‌کنند.»

44

صالح سرداری فرمانده گردان کاک فواد و منصور حکمت – سازمان کومه‌له

اما باز مشخص نکردند که دقیقن هدف والفجر ۴ نیروهای کومه‌له بود یا دموکرات.

از دیگر سو تعداد تلفات اعلام شده یه عنوان تلفات دشمن بیش از حد تصور و نامعقول به نظر می‌رسد، علاوه بر آن که به طور خاص گفته نشده است که منظور از دشمن که بوده. ارتش عراق؟ نیروهای کومه‌له؟ نیروهای حزب دموکرات کردستان؟

آن‌ها بسیاری از حقایق را بازگو نمی‌کنند. به قول هاشمی رفسنجانی دانستن بسیاری از حقایق ٨ سال جنگ به صلاح نظام نیست. اما شاهدان عینی موجودند.

صالح سرداری: ما ضد انقلاب نیستیم، جمهوری اسلامی ضد انقلاب واقعی است

یکی از این شاهدان عینی که در زمان عملیات والفجر ۴ فرمانده نظامی کومه‌له بود آقای صالح سرداری است؛ شاهدی عینی که به شهادت بسیاری از شاهدان زنده‌ی آن دوران «سندی گویا» از آن تاریخ است. وی که اکنون سال‌هاست از حزب کومه‌له جدا شده است از عملیات والفجر ۴ می‌گوید.

برای شنیدن صحبت‌های صالح سرداری به فایل صوتی بالا مراجعه کنید.

در نهم آبان ١٣۶٢ شورای امنیت قطعنامه ۵۴٠ را صادر کرد در این قطعنامه نقض حقوق انسانی و بین المللی محکوم و توقف فوری کلیه عملیات‏های نظامی علیه اهداف غیر نظامی درخواست شده است. همچنین بر حقوق آزادی دریانوردی در خلیج فارس تصریح شده و از کشورها خواسته شده است که از هرگونه اقدامی که ممکن است به تشدید درگیری کمک نماید، اجتناب ورزند. در این قطعنامه همچنین از دبیر کل درخواست شده است که به تلاش‏های میانجی‌گرانه ادامه داده و با طرف‏های درگیر جهت یافتن راه‏هایی برای متوقف ساختن مخاصمات و نظارت برآن، از جمله اعزام ناظران سازمان ملل مشورت نماید.

sardari

صالح سرداری

اما در سوم اسفند با عملیات خیبر در منطقه عمومی بصره-میسان هورالهویزه-پاسگاه زید به فرماندهی مشترک یا رسول‌الله مفاد این قطع‌نامه باز نقض می‌شود؛ عملیاتی که به ادعای خود نظام  بلند پروازانه ترین! تلاش ایران برای وارد آوردن شکست قطعی به ارتش عراق محسوب می‏شود. ‏
هنگامی که فرماندهان سپاه و ارتش در جریان عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه به سر می‏بردند متوجه موقعیت بکر آب گرفتگی عظیم هورالهویزه شدند. ‏این منطقه عظیم که از غرب طلائیه آغاز و تا جنوب چزابه ادامه دارد به عنوان یک مانع طبیعی برای اجرای عملیات از سوی نیروهای ایران و عراق تلقی می‏گردید تا جایی که هر دو طرف به استقرار نیروهای ژاندارمری و مرزبانی معلوم در اطراف و داخل هور اکتفا کرده و مردم بومی به راحتی در داخل آن تردد می‌کردند. ‏با وجود شکست عملیات در محورهای زید و طلاییه منطقه ای به وسعت ١٠٠٠ کیلومتر مربع در هور، ١۴٠ کیلومتر مربع در جزایر مجنون و ۴٠ کیلومتر مربع در طلاییه به دست نیروهای ایران افتاد.

به تلافی این عملیات، عراق شهرهای سقز، کوهدشت، پل‌دختر و مهاباد را بمباران کرد.

سال خونین و بلندپروازانه ١٣۶٢ برای جمهوری اسلامی با کشته شدن ابراهیم همت و تایید هیات کارشناسان سازمان ملل متحد به استفاده از گاز خردل در جنگ پایان یافت. در این گزارش نام هیچ یک از طرفین به عنوان عامل استفاده از این گاز ذکر نشده بودند.

مطالب مرتبط

آژیر قرمز برای بصره

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,