Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سنتی ١١٢ ساله

«جشن شراب نوشاتل سوئیس»

2014 October 06

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

عکس‌ها: امید حبیبی نیا

هشتاد ونهمین جشن شراب نوشاتل با سه روز جشن و پایکوبی در موعد به بار نشستن تاکستان‌های انگور در این کانتون، آخر هفته پایان سپتامبر گذشته برپا شد.

20

این جشن که یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های شراب در اروپا و جهان است با کارناوال باشکوهی از گل‌ها وارابه‌های شراب در روز پایانی همراه است که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

نوشاتلی‌ها ۱۱۲ سال است که برداشت محصول از تاکستان‌ها را جشن می‌گیرند اما ۸۹ سال است که این جشن به صورت کارناوال بزرگی درآمده که نه تنها از سایر کانتون‌های همجوار و سایر کانتون‌های سوئیس بلکه گاهی ازشهرهای فرانسه که در نزدیکی آن قرار دارند نیز گروه‌هایی در این جشن شرکت می‌کنند.

19

نوشاتل در غرب سوئیس واقع شده است و دارای آب و هوایی معتدل است، این منطقه که در کنار لوزان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید شراب سوئیس است، در سال‌های اخیر تابستان‌هایی بسیار گرم و زمستان‌هایی معتدل داشته است.

بسیاری از مشاهیر علوم و هنر سوئیس در نوشاتل زندگی کرده‌اند از جمله ژان پیاژه روانشناس مشهور رشد، فردریک دورنمات نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده منتقد، مارسل ژونو پزشک و یکی از مشهورترین مدیران صلیب سرخ جهانی و رابرت مایلز آهنگ‌ساز مشهور موسیقی الکترونیک ترانس و هاس.

18

دکتر محمد مصدق نیز دکترای حقوق خود را از دانشگاه نوشاتل دریافت کرد، وی نخستین ایرانی بود که از این دانشگاه دکترا گرفت و همچنین یک قرن پیش نخستین ایرانی بود که مدرک دکترای حقوق دریافت کرد.

تم اصلی جشن شراب امسال، انقلاب بود. در اول مارس ۱۸۴۸، نوشاتلی‌ها علیه شاهزاده پروس قیام کردند و جمهوری نوشاتل را بنا کردند از آن زمان تاکنون که در اغلب اوقات چپ‌ها در نوشاتل در مصدر شوراها بوده‌اند، انقلاب همواره گرامی داشته شده است.

17

در جشن شراب نوشاتل که با شرکت صدها هزار نفر برگزار می‌شود سه شب و دو روز رقص و پایکوبی، کارناوال، آتش‌بازی و غرفه‌های متعدد نوشیدنی و غذا از اغلب نقاط جهان دایر است، در نوشاتل جمعیت ایرانی‌ها و افغان ها بسیار کم شمار است از این رو برخلاف برخی از کشورهای خاورمیانه یا آفریقایی که زبان فرانسه در آن‌ها رواج دارد، ایرانی‌ها و افغان‌ها در فعالیت‌های اجتماعی شهر چندان به چشم نمی‌آیند.

در روز دوم جشن، کودکان در خیابان‌های شهر که پوشیده از کاغذهای رنگی (کونفتی) است رژه می‌روند، در پایان این نمایش خیابانی، گروه پیشاهنگی نوشاتل که با ظاهر شورشیان در فیلم مشهور جنگ دگمه‌ها ساخته ایو روبر (۱۹۶۲) ظاهر شده بودند، جایزه بهترین گروه را از سوی داوران ربود.

16

در روز سوم و پایانی جشن، همچنین روزنامه مشهور اکسپرس که در نوشاتل برگزار می‌شود بانی معرفی دوشیزه نوشاتل و دو دوشیزه برگزیده جشن شراب است که به دلیل شایستگی‌های خود توسط داوران انتخاب شده‌اند.

در طی این مراسم، از شرکت کنندگان با شراب، پنیر، شکلات و همچنین محصولات کشاورزی پذیرایی می‌شود.

10

پس از پایان مراسم در حالی که جنگ کونفتی در خیابان‌های شهر در جریان است و جوانان تا نیمه شب در چادرهایی که در گوشه و کنار برپا شده پایکوبی می‌کنند، کار تمیز کردن خیابان‌های مرکزی شهر آغاز می‌شود و تا صبح هیچ اثری از جنگ کونفتی و سایر آثار سه شب جشن و باده‌گساری باقی نمی‌ماند.

جشن شراب نوشاتل یکی از جاذبه‌های توریستی سوئیس است که سالیانه صدها توریست را از سراسر اروپا به این شهر زیبا می‌کشاند و امسال بیش از ۳۵۰ هزار نفر در آن شرکت کرده بودند.

 

15

13

11

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. میم
    1

    گزارش شیرین و دلچسبی بود میان خبرهای همه تلخ این روزها
    ضمیمه کردن اطلاعات مرتبط درباره دکتر مصدق ، ژان پیاژه و قس علیهذا آن را خواندنی و پرمایه تر کرده و از چارچوب گزارش صرف در آورده بود، لذت بردم.