Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
در یک مصاحبه مطبوعاتی

«دستیار ویژه روحانی اعدام عبدالمالک ریگی را عجولانه دانست»

2014 October 07

خبر / رادیو کوچه

 

علی یونسی، دستیار ویژه رییس ‌جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌ها در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفته است عبدالمالک ریگی رهبر یک گروه معارض در سیستان و بلوچستان، که جمهوری اسلامی ایران وی را تروریست می‌داند نباید اعدام می‌شد.

در این مصاحبه که خبرگزاری فارس روز دوشنبه چهاردهم مهر ماه آن را منتشر کرده، دستیار ویژه رییس جمهوری ایران تاکید کرده که دولت حسن روحانی هنوز وزارت اطلاعات را به طور کامل «در دست» نگرفته است.

علی یونسی در ارزیابی خود از عمل‌کرد محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، نیز تصریح کرده است: «من فقط می‌گویم آقای علوی رویکرد اخلاقی و قانونی دارد و باید کمکش کنیم تا تسلط لازم را به طور کامل بر کارش پیدا کند».

وی در این مصاحبه دستگیری عبدالمایک ریگی را از کارهای «درخشان اطلاعاتی» توصیف و در عین حال افزوده است: «ای کاش در اجرای حکم ریگی عجله نمی‌شد و زنده نگهش می‌داشتند».

ali-yonesi

عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جنداله، یک گروه مخالف جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان بود که سی‌ام خرداد ماه ۸۹ به اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض» در زندان اوین به دار آویخته شد.

دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها، با اشاره به عبداله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان، که از ۱۴ سال پیش در جزیره‌ ایمرالی در ترکیه زندانی‌ است، گفته است که نگهداری عبدالمالک ریگی برای امنیت ملی بهتر از حذف او بود.

وی تصریح کرده است: «هر زمانی می‌شود حکم را اجرا کرد ولی همیشه هم نمی‌شود از دشمن استفاده و بهره‌برداری امنیتی کرد چون وقتی از دست رفت دیگر از دست رفته است».

آقای یونسی در بخش دیگری از سخنان خود با «ممنوع و خطرناک» توصیف کردن دعوت مردم به یک مذهب و یا «فرقه» افزوده است: «فرقه‌ها حق تبلیغ و دعوت ندارند… اما از حقوقی که قانون و شرع برای آن‌ها برشمرده است برخوردارند و به هیچ بهانه‌ای نمی‌شود این حقوق را از آن‌ها سلب کرد».

وی در پاسخ به سئوال خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه در منشور حقوق شهروندی بنا است برای افراد «درگیر فرقه‌های باطل» تسهیلاتی داده شود، گفت که «اصلن این طور نیست».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,