Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
توسط آکادمی نوبل سوئد

«جایزه نوبل فیزیک به سه دانشمند ژاپنی تعلق گرفت»

2014 October 07

خبر / رادیو کوچه

 

جایزه نوبل فیزیک در سال ٢٠١۴ به طور مشترک به «ایسامو آکاساکی»، «هیروشی آمانو» از دانشگاه ناگویا در ژاپن و «شوجی ناکامورا» از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا آمریکا اختصاص یافت.

پایگاه اینترنتی نوبل، روز سه‌شنبه هفتم اکتبر، اعلام کرد، آکادمی نوبل سوئد، جایزه هشت میلیون کرونی نوبل فیزیک ٢٠١۴ برای ابداع دیودهای کارآمد منتشر کننده نور آبی (ال.ایی.دی) که امکان منابع نور سفید به صرفه را فراهم کردند به این دانشمندان اختصاص داده است.

nobel

دیودهای نورافشان یا «ال.ای.دی» برتری‌های بسیاری بر منابع نور سنتی دارند که مصرف کمتر، عمر بیشتر، استحکام بیشتر، اندازه کوچک‌تر و سرعت بیشتر در خاموش و روشن شدن از آن جمله‌اند.

این جایزه در حالی به دانشمندان ژاپنی رسید، که تامسون رویترز پیش‌بینی کرده بود جایزه امسال نوبل در حوزه فیزیک به «چارلز ال. کین»، «لورانس مولن کامپ» و «شوچنگ ژانگ» برای کشف حالت جدید ماده موسوم به اسپین کوانتومی یا «جیمز اف. اسکات»، «رامامورتی رامش» و «یوشیری توکورا» برای تحقیقات در حوزه ذخیره سازی داده و «پیدونگ یانگ» برای طراحی کوچکترین لیزر جهان (نانولیزر) به عنوان برنده احتمالی جایزه نوبل فیزیک اشاره داشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,