Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
سازمان عفو بین‌الملل

«شبه‌نظامیان شیعه عراقی علیه غیرنظامیان دست جنایت جنگی زده‌اند»

2014 October 14

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید شواهدی در دست دارد حاکی از این‌که، شبه‌نظامیان شیعه عراق که از حمایت دولت آن کشور نیز برخوردارند، در جنگ‌هایی که با با گروه اسلام‌گرای دولت اسلامی داشته‌اند، دست به انجام جنایت جنگی علیه شهروندان غیرنظامی زده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز سه‌شنبه چهاردهم اکتبر منتشر شد، اعلام کرده است، که در ماه‌های اخیر پیکارجویان شیعه در عراق که مورد حمایت دولت عراق هستند و توسط آن مسلح شده‌اند و دارای مصونیت هستند،  ده‌ها غیرنظامی سنی را ربوده و کشته‌اند، که این قتل‌ها ظاهرن به تلافی حملات گروه دولت اسلامی (داعش) انجام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در این مورد شواهدی دارد که نشان می‌دهد برخی غیرنظامیان سنی با «اعدام‌های تعمدی» روبه‌رو شده‌اند. در عین حال برخی خانواده‌ها باید ده‌ها هزار دلار برای آزادی بستگان خود باج می‌دادند.

asaeahlehagh

به گفته این سازمان بسیاری از کسانی که ربوده شده‌اند، همچنان ناپدید هستند و برخی حتی «پس از پرداخت» باج، کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که در شهر عمدتن سنی نشین سامره در شمال بغداد جزییات ربوده شدن بیش از ۱۷۰ مرد سنی از ماه ژوئن تاکنون را به دست آورده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که شبه نظامیان  از جمله اعضای عصائب اهل حق، تیپ بدر، سپاه مهدی و کتائب حزب‌اله  از ماه ژوئن که ارتش عراق با پیشروی‌های داعش دچار پریشانی شد قدرت بیشتری گرفته‌اند.

در همین حال روز گذشته مقاله‌ای در مجله آنلاین داعش، اعلام کرد که خانواده‌های ایزدی را براساس قوانین شریعت اسلام میان نیروهایش تقسیم کرده و آن‌ها را برای برده‌داری فروخته است و این عمل را مسیر رسیدن به اسلام توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط

داعش: به بردگی بردن زنان و کودکان کرد ایزدی مطابق شرع اسلام بود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,