Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
امروز با کوبانی

«آیا داعش برای حمله به کوبانی تجدید قوا می‌کند»

2014 October 15

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با آن‌که سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه در گزارش امروز خود  مشخصن بیان نمی‌کند برافراشته‌شدن پرچم یگان‌های مدافع خلق بر فراز تپه استراتژیک «مَشته نور» و دست‌یابی (YPG) به این تپه نتیجه‌ی پیکار مدافعان کرد بوده است و یا حملات هوایی ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا ، اما این پیروزی مدافعان کوبانی(بعد از نگرانی‌ها از گمانه‌هایی که احتمال زباد به کار بردن سلاح‌های شیمیایی از طرف داعش را قریب به یقین می‌دانست و بروز فاجعه‌ی انسانی را در کوبانی دو چندان می‌کرد) برای بسیاری از مدافعان کوبانی چه در داخل و چه در خارج از آن خبر مسرت‌بخشی بود. دست‌یابی یگان‌های مدافع خلق به این تپه که در استراتژیک‌ترین نقطه‌ی کوبانی واقع شده است، خطر سقوط کوبانی و دست‌یابی خلافت اسلامی شام و عراق را به این شهر بسیار کم کرده است. خطری که از ۶ اکتبر به صورت مداوم از طرف رسانه‌ها و میدیاهای جریان اصلی “قطعی” یا “محتمل” ارزیابی می‌شود و با عبارت دیر یا زود همراه می‌گشت.

ypg

پرچم یگان های مدافع خلق بر روی تپه مشته نور

کوبانی بهانه‌ی ترکیه برای پایان دادن به پروسه‌ی صلح با کردها

شاید حمله‌ی شاخه‌ی نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه(PKK) در طی چندروز گذشته در استان‌های حکاری و درسیم به چند پاسگاه پلیس تنها بهانه‌ی دولت ترکیه برای بمباران مواضع(PKK)  توسط جنگنده‌های اف١۴ نباشد. پروسه‌ی صلح کردها با دولت ترکیه از دور دوم درگیری‌ها در کوبانی به سایه رفت و تار شد و با شروع درگیری‌های خیابانی که بیش از ۴٠ کشته را بر جای گذاشت، به شمارش معکوسی تبدیل گشت که به ثانیه‌های آخر خود نزدیک می‌شد. البته سابقه‌ی دولت ترکیه در زیرپا گذاشتن معاهدات صلح با کردها به همین چند روز محدود نشده و نخواهد شد. در سال ٢٠٠٩ و زمانی که ترکیه سیاست تعامل را با کردهای این کشور و (PKK) در پیش گرفت، بسیاری از چریک‌های کرد که اسلحه را بر زمین گذاشتند و درست در زمانی که مورد استقبال مردم قرار گرفتند بازداشت شدند. پیش از این هم شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه در ٢٣ژوئیه ٢٠١٠ با تصرف بخشی از شمدینلی واقع در جنوب‌شرقی ترکیه موضع مسلحانه‌ی خود را در برابر دولت ترکیه حفظ کرده بود، اما این بهانه‌‌ی کافی برای کشتن ۴٠نفر، بمباران مواضع حزب کارگران کردستان، حملات پلیسی به دفاتر خزب دموکراتیک خلق‌ها در آن دوران نبود.

pkk

شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه

کوبانی حلقه‌ی گمشده‌ی این بهانه است و مواضع دولت ترکیه را در سیاست خارجی و داخلی بر محور آن می‌چرخاند. کوبانی به مثابه‌ی تیغه‌ی باریکی در این روزها برای دولت ترکیه عمل کرده است که پا گذاشتن بر روی آن بحران سیاسی داخلی، در سایه قرار گرفتن پروسه‌ی صلح با کردها، طرح اخراج ترکیه توسط فرانسه از ناتو را به همراه داشته است.

اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان در چند روز پیش که گفته بود:« کوبانی چه ربطی به ترکیه دارد» و «یا  کسانی که برای کوبانی اشک می‌ریزند هنگام بمباران حلب، حمص و حماه کجا بودند؟» و موضع‌گیری داود اوغلو در مورد حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) که این حزب نماینده‌ی کردها را در ترکیه خشونت‌محور و ضدصلح مورد خطاب قرار داده بود  و از سویی دیگر تکذیبیه‌های مختلف دولتمردان ترکیه در چند روز اخیر در برابر اتهام پشتیبانی تسلیحاتی و مالی از داعش حتی با وجود حمایت آشکار مخالف دور قبل حزب عدالت و توسعه یعنی دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی (MHP)از سیاست‌های خارجی و داخلی اردوغان که اتحاد قوی ملی‌گرایان ترک و اسلام‌گرایان معتدل و افراطی را در پی داشته است، نمی‌تواند دست‌آورد خوبی در مقایسه با هزینه‌هایی باشد که دولت ترکیه بهای آن را بایت کوبانی می‌پردازد. با قطع شدن پروسه‌ی صلح در ترکیه با کردها احتمال شروع یک جنگ داخلی در ترکیه زیاد است.

ojalan

اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان

در خبر دیگر دولت ترکیه شب گذشته ساعت ٢بامداد ۶٣نفر از پناه‌جویان کردی را که از کوبانی به ترکیه پناه آورده بودند را دیپورت کرد و ١٨٢نفر دیگر را به اتهام عضویت در (YPG) بازداشت کرده است.

آمریکا: حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(PYD) روابط خود را با بارزانی بهبود ببخشد تا از او حمایت کنیم

به گزارش خبرگزاری کردپرس، ابراهیم برو رهبر حزب یکیتی و از مسئولین کمیسیون روابط خارجی شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در گفتگو با شبکه‌ی تلویزیونی روداو، در مورد تحولات اخیر کوبانی و سوریه اظهار نظر کرد.
ابراهیم برو که به عنوان رهبر یکی از احزاب کرد سوری وابسته به بارزانی شناخته می‌شود، عملکرد حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه را خودمحورانه و تمامیت خواهانه دانست و اعلام کرد که مدافعین کرد سوری در کوبانی، نه به نیروی کمکی بلکه به سلاح‌های سنگین و پیشرفته نیاز دارند.
وی همچنین از این موضوع خبر داد که در سفر به ترکیه با هیاتی از دیپلمات‌های آمریکایی دیدار کرده و از آنان خواسته تا از کردهای سوریه حمایت کنند.
هیات آمریکایی در مقابل این درخواست ابراهیم برو، به تفصیل به وضعیت روابط احزاب کُرد سوری، فعالیت دو قطبی این احزاب اشاره کرده و از اختلافات داخلی این احزاب ابراز نگرانی کرده‌اند.

ypg4

ابراهیم برو همچنین به این موضوع اشاره کرد که هیات آمریکایی آشکارا اعلام کرده‌اند که در صورتی که حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (PYD) روابط خود را با احزاب نزدیک به بارزانی و ائتلاف مخالفین سوری بهبود نبخشد، واشنگتن نمی‌تواند از کردهای سوریه حمایت ویژه‌ای به عمل بیاورد.

نباید از بغداد غافل بود

عقب‌نشینی موقت داعش از کوبانی را بسیاری نشانه‌ی آماده‌شدن این گروه در حمله به بغداد می‌دانند. دست‌یابی داعش به بغداد و سقوط این شهر نه تنها قدرت این گروه تروریستی را دو چندان خواهد کرد بلکه دست‌یابی به کوبانی‌ها را برای این گروه هموارتر می‌کند. بسیاری از تحلیل‌گران دنیای سیاست و در ماه ژوئن، زمانی‌که داعش یک‌روزه موصل را اشغال کرد انگشت به دهان ماندند، انگار خیلی از ناممکن‌ها برای داعش ممکن شده بود. ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و حتی دولت‌ها توسط داعش تنها با مقاومت کوبانی بر هم زده شد، مقاومتی که هنوز به پیروزی نهایی نرسیده است.

daesh

شاید عقب‌نشینی موقت داعش از کوبانی برای حمله به بغداد است و یا شاید برای آماده شدن برای یک حمله‌ی ناگهانی و مهیب‌تر به کوبانی. نیت داعش هر چه که هست بسیاری از روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گرایان سیاسی از آن بی‌خبر هستند و با دنبال کردن رویدادها و حوادث می‌توانند آن را حدس بزنند، اما در این میان نیت این گروه تروریستی برای بسیاری شاید روشن است، خیلی از دولت‌ها این روزها خیال‌شان از داعش راحت است، این را می‌توان از شروط آمریکا در کمک به مدافعین کرد در کوبانی و سربازان ترک تکیه‌زده به تانک و سیگار به لب حدس زد. در این میان تنها باریکه‌ی امید مقابله با داعش، توحش، سر بریدن، مثله کردن و بربریت تمام کوبانی‌ست. شهری که خیلی‌ها چشمشان به دنبال آن است.

مطالب مرتبط

کوبانی قربانی سلاح‌های شیمیایی داعش

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. فرید
    1

    با هم متحد بشن تا پدر دیکتاتور ترمیه رو دربیارن، ایران هم کمک کنه به کردها. هرچند که با کردهای عراق رابطه خوبی داره، متحد بشن همه تا داعش و اردوغان بی شرف رو ادب کنند.