Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
امروز با کوبانی

«قهرمان کیست؟ آمریکا یا زنان کوبانی»

2014 October 16

بهرنگ زندی – شادیار عمرانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حالی که هم‌چنان تظاهرات‌ها و راه‌پیمایی‌ها در شهرهای مختلف جهان در حمایت از مقاومت کوبانی برپا‌ می‌شود و تهران و دانشگاه کردستان شهر سنندج نیز امروز شاهد تجمع حامیان کوبانی بود، اخباری از گوشه و کنار از پیشرفت مقاومت یگان‌های مدافع خلق در کوبانی و کُندی پیشروی نیروهای داعش از این منطقه شنیده شد، اخباری که بر روی صفحات خبرگزاری‌های جریان اصلی نرفت و در مقابل موفقیت‌آمیز بودن حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده مخابره شد.

امروز در حالی که بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌های فارسی‌زبان اخبار چندانی از کوبانی مخابره نکردند، خبرگزاری‌های جریان اصلی اقدام به انتشار گزارشات متعددی در خصوص موفقیت‌آمیز بودن حملات هوایی نیروهای موتلفه علیه داعش کردند.

danshgahkordestan

دانشگاه کردستان – سنندج

این اخبار با تیترهایی که نقش این حملات را در عقب راندن داعش از کوبانی پررنگ جلوه می‌داد لحنی متفاوت از آن چه طی چند هفته‌ی گذشته داشتند القا می‌کرد.

خبرگزاری سی‌بی‌اس نیوز کانادا در گزارشی که دیروز به نقل از منابع خبرگزاری رویترز منتشر کرد خبر پایین کشیدن پرچم‌های سیاه داعش از تپه استراتژیک تل شعیر را با این تیتر کار کرد: «ایالات متحده دور عظیمی از حملات در حمایت از کوبانی را آغاز کرد». خبرگزاری رویترز نیز امروز نوشت : « کردها می‌گویند که هماهنگی در اهداف با ایالات متحده به دفاع کوبانی بهبود بخشید.» این گزارش که منبع این ادعا را از گفته‌های پولاد جان، سخنگوی یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) عنوان می‌کند در ادامه می‌نویسد که سخنگوی ی پ گ اشاره‌ای نکرده است که چگونه رزمندگان یگان‌های مدافع خلق برای هماهنگی در هدف‌گیری اطلاعات خود را با نظامیان آمریکایی به اشتراکی می‌گذارند. این خبرگزاری در گزارشی دیگر که عصر امروز منتشر کرد از قول آسیه عبداله، رییس مشترک حزب اتحاد دموکراتیک، پ ی د، نوشت که آخرین حملات هوایی کمک فوق العاده‌ای کرده است و به خاطر این حملات است که نیروهای ی پ گ توانسته‌اند کمی نیروهای داعش را به عقب برانند.»

خبرگزاری سی‌ان‌ان نیز در اولین ساعات امروز در گزارشی از گسترش حملات داعش در استان الانبار و محاصره یک پایگاه هوایی در روز سه شنبه خبر داد. این گزارش که تلویحا بر اهمیت حملات موثرتر ایالات متحده و گروه موتلفان به نیروهای داعش در عراق نسبت به کوبانی تاکید داشت، به نقل از باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده در جمع رهبران نظامی ٢٢کشور عضو ائتلاف علیه داعش نوشت که عملیات نظامی آن‌ها نیاز به وقت بیشتری دارد و این ائتلاف برای «تلاشی درازمدت» متحد شده‌اند.

bostanpaidari

بوستان پایداری – تهران

این گزارش که از ٢١ بمباران هوایی توسط نیروی هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده به دو پایگاه داعش در نزدیکی کوبانی  خبر داد _ گزارشی که پنتاگون روز سه‌شنبه از تعداد حملات روز دوشنبه به نیروهای دولت اسلامی عراق و شام در کوبانی ارایه داده بود_ هیچ اشاره‌ای به مقاومت نیروهای مدافع خلق در کوبانی نکرد.

در کنار بسیاری از رسانه‌های جریان اصلی که سعی به بزرگ جلوه دادن حملات دیروز و امروز نیروهای ائتلاف علیه داعش به رهبری ایالات متحده را داشته‌اند، ساعاتی پیش هافینگتن پست به نقل از آسوشیتدپرس در گزارشی با مقایسه نبرد نیروهای مدافع خلق با حملات شدید هوایی موتلفین، مقاومت آن‌ها را در نبردهای خیابانی با داعش به نقل از فعالان و مقاماتی که نامی از آن‌ها نبرده بود دست‌آوردهایی «کوچک» برشمرد. در ادامه‌ی این گزارش آمده است که آسیه عبداله خبر داده است که نیروهای مدافع خلق (ی‌پ‌گ) «ساعت‌ها پس از» حملات هوایی موتلفین به رهبری ایالات متحده به پیشرفت‌هایی رسیدند. این گزارش حملات هوایی موتلفین را ١٨ بار طی ٢۴ ساعت گذشته اعلام کرد که ١۶ ساختمان در دست نیروهای داعش را بمباران کرده‌اند.

asiaabdola

آسیه عبداله

این در حالی است که صالح مسلم رییس حزب اتحاد دموکراتیک (پ‌ی‌د) امروز در نشستی به میزبانی مسعود بارزانی در دهوک اظهار داشت که «تنها کسانی که زمینی [با داعش] در نبردند نیروهای ی پ گ هستند». این نشست که احزاب مختلفی که با (پ‌ی‌د) دشمنی داشته‌اند را فرا خوانده است در جهت برجسته کردن اهمیت همبستگی در برابر دشمن واحد، یعنی داعش تشکیل شده است. نتایج دیدار صالح مسلم و مسعود بارزانی، دو رهبری که تا به امروز دو حزبی را نمایندگی می‌کردند که اختلافات عدیده‌ای داشته و دارند، هنوز اعلان نشده است. اما نکته‌ای که در سخنان صالح مسلم در این نشست برجسته‌تر شد اذعان نیاز رزمندگان ی‌پ‌گ به سلاح‌های بیشتر در مقابل تانک‌ها و سلاح‌های سنگین داعش بود.

زنان رزمنده‌ی کوبانی، قهرمانان گمنام

یکی دیگر از اخباری که امروز به سرعت پخش شد و در بین رسانه‌های جریان اصلی کم‌ترین جایی نداشت نقش موثر زنان رزمنده کوبانی بود. سایت ته‌له سور با انتشار گزارشی تعداد تخمینی زنان یگان‌های مدافع (ی پ ژ) و دیگر زنان مسلح و رزمنده در کوبانی را ١٠ هزار نفر عنوان کرد و بر اساس آمار TRAC  تعداد این رزمندگان را ٣۵% نیروی نظامی در روژآوا دانست. این گزارش که با تیتر «زنان کرد، کوبانی را به جهنم برای داعش بدل کرده‌اند» انتشار یافت به نقش نارین عفرین، فرمانده زن ۴٠ ساله‌ی ی پ گ پرداخت، نامی که این روزها قهرمانانه از آن یاد می‌شود.

هافینگتون پست نیز در مقاله‌ای به قلم جک مور که کوبانی را با استالین‌گراد مقایسه کرده بود و به نقش گرایشات مارکسیست لنینیستی در کوبانی پرداخته بود، یکی از نمودهای موفق آن را در نقش پررنگ و موثر زنان در مقاومت کوبانی برشمرد.

narinafrin

نارین عفرین، فرمانده زن ۴٠ ساله‌ ی پ گ در کوبانی

اما این گزارشات در برابر بمباران خبری بزرگ‌نمایی نقش حملات هوایی کمتر دیده می‌شوند، رویکرد نویی که رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها با تغییر جهتی ١٨٠ درجه طی دو روز گذشته اتخاذ کرده‌اند.

قهرمان کیست؟ مقاومت یگان‌های مدافع خلق یا بمب‌های هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا؟

نقش رسانه‌های جریان اصلی، که همواره به مطلوب‌ترین صورت در هدایت افکار عمومی برای آماده شدن در برابر تغییرات آتی به خوبی طرح‌ریزی و اجرا شده‌ است، امروزه در قبال مقاومت کوبانی بیش از هر زمان پدیدار شده است. این رسانه‌ها که در اولین روزهای حمله گروه اسلام‌گرای افراطی حکومت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، به کوبانی سکوت اختیار کرده بودند، طی سه هفته‌ی گذشته و با بالاگرفتن نبرد در آن منطقه دوربین‌های خود را به آن سو نشانه رفتند، به شهری که در روژآوای «غیر خودی» که معادلات سیاسی منطقه را نه تنها برهم می‌زند بلکه بر آن‌ها خط بطلان کشیده، عملی بودن آلترناتیوی دیگر را ممکن می‌کند با تکیه بر نیروهای مردمی به تنهایی مقاومت می‌کند. نزدیک شدن نیروهای داعش به مرزهای ترکیه و نقش دوگانه‌ای که دولت رجب طیب اردوغان امروز در صحنه‌ی سیاسی و با متحدانش در ناتو و اتحادیه اروپا بازی می‌کند، بر حساسیت کوبانی برای ایالات متحده و هم‌پیمانانش افزود.

kobani1

کوبانی، که از آن دائما به نام منطقه‌ای استراتژیک صحبت می‌شود، نه تنها معادلات منطقه را در نحوه‌ سیاست‌گذاری و اداره‌ی حکومت بر هم می‌زند بلکه به طور مستقیم بر سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه سایه انداخته است. ترکیه با وجود پایگاه‌های نظامی و هوایی بزرگ ناتو که سکوی حضور نظامی آن‌ها را در منطقه می‌سازد امروز در حمله ایالات متحده به سوریه به بهانه حمایت از کوبانی به کار نمی‌رود و نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده هم‌چنان از پایگاه‌های خود در عربستان سعودی استفاده می‌کنند. پیشروی داعش به سمت بغداد از یک سو و تلاش برای رسیدن به مرزهای ترکیه از سوی دیگر قدرت نظامی و توان تسلیحاتی این گروه تروریستی را می‌افزاید. چه قدرتی در جهان، چه دولتی در منطقه، از قدرت‌گیری هیولایی که با پرچم سیاه می‌آید و به صغیر و کبیر رحم نمی‌کند سود می‌برد؟ زمان و معادلات منطقه که در پی این هرج و مرج از نو رقم خواهد خورد پاسخ این پرسش خواهد بود اما آن‌چه امروز به وضوح به عنوان کمترین دست‌آورد نبرد با داعش به چشم می‌آید قهرمان شدن ایالات متحده در نبرد با این هیولای سیاه است، دست کم در رسانه‌ها.

مطالب مرتبط

آیا داعش برای حمله به کوبانی تجدید قوا می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,