Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
بهای دفاع از آزادی بیان

«هفت سال بازداشت موقت، انفرادی، شکنجه و بلاتکلیفی با خطر اعدام»

2014 October 22

میترا پورشجری / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

وحید اصغری، فعال حقوق بشر، مدافع آزادی بیان در محیط سایبری و فمینیست علم‌گرا، فرزند محمد، متولد ۱۳۶۵ تهران در تاریخ نوزده اردیبهشت هزار وسیصد و هشتاد و هفت در هنگام عزیمت به فرودگاه بین‌المللی تهران برای خروج از کشور توسط سه تیم عملیاتی مسلح سپاه پاسداران با اتهام اولیه قاچاق پنج کیلو مواد مخدر از طریق فرودگاه و بدون رویت حکم بازداشت، از سر خیابان اسکندری دزدیده شد و به بند ۲-الف سپاه در زندان اوین بدون ثبت در دفتر و کامپیو‌تر ورودی زندان منتقل شد.

وی پس از حدود چهار سال اقامت تحصیلی در رشته انفورماتیک در کشور هند، قصد بازگشت برای ادامه تحصیل داشت که از این کار باز داشته شد. وی دو سال را جمعا در سلول‌های یک در دو متر انفرادی و به مدت یک سال در اتاق و سه در چهار متر انفرادی با چند نفر دیگر و با کمترین امکانات و بدون امکان ملاقات زندانی بود. او در این سلول‌های نمور، مملو از سوسک و پشه و مورچه و عنکبوت که لامپ ۲۴ ساعته روشن داشتند تنها با یک پتو روی یک موکت کثیف بدون امکان بهره‌وری از هواخوری باز روزانه، کتاب، نشریات و روزنامه، تلویزیون، یخچال و… در این سلول‌ها مجبور به اقامت گردید و شبه غذای غیربهداشتی، ناسالم و بی‌کیفیت و بدپخت و تکراری نیز غذای همیشگی او بود تا جایی که با ادامه این وضع، لب پایینی وی همچون بیماران سوء تغذیه‌ای افریقایی تا چانه‌اش پایین امده بود.

photo-4

وحید اصغری مدت پنج سال است که از حق ملاقات حضوری با خانواده‌اش محروم است. به وی اعلام کرده‌اند که تا زمانی که بیانیه صادر می‌کند از حق ملاقات حضوری‌اش محروم خواهد بود. وی در این هفت سال بازداشت موقت طولانی‌اش جمعا کمتر از ده ساعت موفق به تماس با خانواده‌اش شده است. به وی هرگز اجازه تماس تلفنی یا ملاقات و مشورت با وکلای تعیین شده را نداده‌اند و حتی در دادگاه نیز از مواجهه ان‌ها با یکدیگر و حرف زدنشان با همدیگر جلوگیری کرده‌اند! وی تا به حال نتوانسته است تا وکلای خود را به میل خود انتخاب، نصب یا عزل کند و با اینکه وی به صورت کتبی وکلای تعیینی را عزل کرده است اما دادگاه چنین اجازه و حقی نیز برای وی قائل نشده است! اتهامات او که تحت فشار، اجبار و اکراه و شکنجه تیم شکنجه و بازجویان سپاه مجبور به اعتراف و مصاحبه تلویزیونی علیه خود شده است، شامل سه کارتن پرونده سازی بدون دلیل و شواهد است که در جزئیات کیفرخواست دادستان تهران بدون ارائه هرگونه دلیل و مدرک معتبر و مستندی به این موارد اتهامی ضد و نقیض اشاره شده است:

-۱تبلیغ علیه نظام ۲-نشر اکاذیب ۳-راه اندازی و مدیریت خبرگزاری حقوق بشری شب تاز ۴-راه اندازی سایت‌های خبری ضد نظام -۵حمایت از سایت‌های ضد دینی ۶-حمایت مالی، فنی و تبلیغی از سایت‌های ضد نظام و انقلاب اسلامی درراستای دفاع از آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات ۷-راه اندازی طرح ملی مبارزه با سانسور جمهوری اسلامی ۸-ارتباط با بی‌بی سی فارسی و تصحیح خبر

برای آن‌ها و کمک فنی به این شبکه ۹-مدیریت سایت‌های ضد امنیتی احمد باطبی و ۲۰۰ سایت سیاسی متعلق به اپوزیسیون نظام ۱۰-آموزش آنلاین تظاهرات آرام و انقلاب رنگین. علاوه بر این اتهامات، به وی از طریق شکنجه و اعمال فشار مضاعف بر خودش و خانواده‌اش -که به دستگیری و پرونده سازی برای دو برادر دیگرش نیزانجامید و برادر بزرگترش، احمد اصغری، مجبور به پناهنده شدن به آمریکا شد. چندین اتهام کذب و غیرواقعی دیگر نیز درراستای تخریب شخصیت وی، سیاه نمایی پرونده و پیشگیری از امکان ادامه فعالیت سیاسی و حقوق بشری وی، بدون داشتن هیچ سند و مدرکی در رسانه‌های سپاه و در دادگاه نمایشی وی به وی وارد کردند که عبارتند از:

-۱عضویت در سازمان منافقین و ریاست بخش فرهنگی سازمان ۲-عضویت در پژاک وارتباط با سران پ. ک. ک در ترکیه ۳-ارتباط با پیشمرگان کومله و فراری دادن احمدباطبی ۴-عضویت در احزاب پان ایرانیست ۵-ارتباط با حزب خلق عرب، الاحواز تجزیه طلب و پان عربیست و عبدالمالک ریگی ۶-عضویت و همکاری با گروه‌های پان ترکیست ۷-عضویت در حزب سلطنت طلب و ملی گرای جوانان نیک ۸- ارتباط با سفارت آمریکا در هند، ترکیه و امارات ۹-عضویت در حزب همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران ۱۰-جاسوسی برای سیا،‌ام آی سیکس و اس آی اس ۱۱-ارتباط مستقیم ایمیلی با اف بی‌آی و دستور گرفتن از آنان ۱۲-دریافت حقوق ماهیانه به مبلغ چهار هزار دلار توسط چک از آمریکا ۱۳- تاسیس شرکت گرین هاوس و خرید دیتاسن‌تر به مبلغ ۳۳۰میلیون تومان برای استفاده‌های ضدانقلابی ۱۴-دریافت کمک ۱۲ میلیون دلاری از شرکت صهیونیستی گوگل ۱۵-راه اندازی سایت‌های ضد اخلاقی و حمایت از این سایت‌ها ۱۶-قاچاق دختران ایرانی به شیخ نشین‌های خلیج فارس (اتهامی که وحید اصغری در سال۱۳۸۴ و در طی گزارش مستندی در خبرگزاری حقوق بشری شب تاز خود متوجه کادرمیانی وزارت اطلاعات کرد و بازجوی وزارت به وی اعلام کرده بود که ما دقیقا‌‌ همان اتهامی که به ما نسبت داده بودی را به خودت نسبت می‌دهیم!) و…

photo-1

این ادعاهای واهی و مضحک و این سیاه نمایی‌های بدون دلیل در حالی مطرح شده‌اند که وی مدیر سایت‌های علمی و فرهنگی، روزنامه نگاری، فنی وکامپیوتری، آموزشی، روان‌شناسی و سایت‌هایی در زمینه بانک و بیمه بوده و مدیر و سردبیر اولین خبرگزاری فارسی زبانی بوده است که بخش حقوق زنان خود را راه اندازی کرده است. وی در حالی با اتهام راه اندازی سایت‌های پورنو روبروست که یک فمینیست و فعال حقوق زنان بوده و مطالعات گسترده و آموزش‌های خود را در این زمینه دنبال کرده و طراح و نظریه‌پرداز نظریه «فمینیسم علم گرا» بعد از سال‌ها تحقیق و پژوهش است. وحید اصغری در اواخر سال ۱۳۹۲ اقدام به تشکیل «کمپین بین المللی توسعه تساوی جنسیتی» از داخل زندان کرد و اعلامیه تاسیس این کارزار آگاهی رسان را در منتشر کرد. وی اولین دیتابیس روزنامه‌های سراسر جهان را با مشخصات کامل طراحی وتولید و سپس آنلاین کرده است. وی متهم است که با روزنامه نگاری آنلاین و فعالیتهای مستمر سایبری خود و با ترویج اطلاعات روشنگرانه بر علیه نظام دینی و سیاسی جمهوری اسلامی بر اساس نظام و دین اسلام ضربه وارد کرده است.

وی بار‌ها از طریق نامه و بیانیه از درون بند سیاسی ۳۵۰ اوین و بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج مواضع خود را اعلام کرده و به طور شفاف از وقوع شکنجه‌ها، اعتصاب غذای دولتی چندین ساله، اعتصاب غذای ده روزه خود و اعتصاب ملاقات چندین ماهه‌اش در اعتراض به وضعیت موجود خبر داده است و همیشه نیز تمامی اتهامات سنگین وارده را رد نموده است.

وحید اصغری به خاطر امضای بیانیه‌های مختلف سیاسی، حقوق بشری و فمینیستی از داخل زندان بار‌ها متحمل فشارهای گوناگون قضایی و… شده و مکررا از امکانات عادی زندان محروم شده است وعلاوه بر پرونده اصلی اولیه‌اش، پنج پرونده جدید دیگر نیز به خاطر ادامه فعالیت‌ها و روشنگری‌هایش بر علیه وی در شعبات یک، سه و پنج دادسرای امنیتی مستقر در اوین مفتوح شده است که با اتهاماتی چون انتشار نامه شرح شکنجه‌ها (رنج نامه)، تبلیغ علیه نظام، راه اندازی کمپین بین المللی توسعه تساوی جنسیتی، ارتباط با هرانا و نامه به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران همراه بوده و به همین خاطر نیز وی بار‌ها تهدید به اجرای حکم اعدام شده، مورد بازجویی و تهدید مجدد برار گرفته و بازپرسی شده است.

این مدافع آزادی بیان که ارتباط و هواداری از هرگونه حزب، سازمان، گروه و دسته، سازمان‌های تروریستی، سفارتخانه‌ها و دولت‌ها، اشخاص و سایت‌ها و نهادهای مورد اتهامی قرار گرفته را شدیدا تکذیب کرده است، تا به امروز پنج بار از مراجعه و حضور در دادگاه با وجود احضار قضات امتناع کرده و حاضر نشده است تا در دادگاه‌های فرمایشی-نمایشی و غیر مستقلی که قضات آن در حوزه درس خوانده‌اند و حتی سواد عمومی و رایانه‌ای نیز ندارند حضور یابد.

وی بدون امکان دفاع از خود و امکان دیدار با وکلا و بدون امکان مطالعه پرونده دو بار توسط شعبه پانزده دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و بدون حضور وحید اصغری در جلسه دادرسی با جمع بستن اتهامات با همدیگر تحت عنوان افسادفی الارض به حکم اعدام محکوم شده است که پرونده وی دو بار دیگر و بدون اخذ دفاع از وحید اصغری در شعبه شش دیوان عالی کشور به علت فقدان مدارک کافی نقض شده و هم اینک برای صدور حکم جدید بدوی به شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب نزد قاضی مقیسه ارسال شده است.

وحید اصغری در نامه‌ای به قاضی پرونده اعلام کرده است که به علت عدم رعایت هیچ یک از حقوق وی، کذب و واهی بودن اتهامات، غیر مستقل بودن دادگاه انقلاب و اخذ دستور مستقیم از سپاه و وزارت اطلاعات برای صدور رای، غیر تخصصی بودن دادگاه برای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای بر فرض که جرمی اتفاق افتاده باشد، غیر متخصص بودن قاضی در امور رایانه و اینترنت، یکی بودن شاکی، نهاد بازداشت کننده و بازجویی کننده، اعمال شکنجه و عدم استماع دادگاه در مورد شکنجه‌ها، تحت فشار و تهدید بودن مداوم، بازداشت موقت بسیار نامعقول و طولانی، وارد کردن اتهاماتی به یک نوجوان که تمام جرایم ادعایی نسبت داده شده را تا هجده سالگی انجام داده، که این اتهامات را حتی مافیا و دولت‌های تروریست نیز نمی‌توانند بخاطر بزرگی و سنگینی آن‌ها انجام دهند، جابجایی متهم و شاکی در بخش‌هایی از پرونده، عدم ارجاع پرونده به کار‌شناس جرایم رایانه‌ای برای رسیدگی تخصصی، عدم رسیدگی به پرونده در دادگاه اطفال برای زیر سن هجده بودن در هنگام ارتکاب اتهامات ادعایی، غیرقانونی بودن دادگاه انقلاب در مقطع فعلی که۳۵ سال بعد از انقلاب است طبق قانون اساسی فعلی و نبود هیچ سند و پرینت حساب بانکی‌ای از دوازده میلیون دلار ادعایی دریافت شده از گوگل و صد‌ها دلیل ریز و درشت دیگر از شرکت در دادگاه امتناع می‌کند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط خود است.

photo-2

به وحید اصغری مجوزی از طرف دادستانی برای اعزام به بیمارستان خارج از زندان برای عمل جراحی گوش و بینی و همینطور ترمیم دندان‌ها چندین سال است که بخاطر پافشاری بر مواضع خود داده نمی‌شود. وی که گوشش چند سالی است عفونی شده، بینی و جمجمه‌اش در جریان شکنجه‌ها شکسته و یکی از دندان‌هایش در جریان بازرسی خونین و یورش وحشیانه لباس شخصی‌ها در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ به بند ۳۵۰ شکسته است از بیماری و درد همچنان رنج می‌برد.

وی به خاطر پرتاب شیشه‌هایی که روی سر و صورت وی توسط لباس شخصی‌های وزارت اطلاعات یورش برنده به بند ۳۵۰ خرد شده بود به سمت‌‌ همان ماموران خاطی (که فیلم یکسونگرانه آن نیز در اخبار بیست و سی دو بار پخش گردید)، در مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ به بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است و هنوز پس از گذر حدود هفت سال همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برد و مجوزهای اعزام وی با وجود تایید پزشکان متخصص بهداری زندان و تاییدیه پزشکی قانونی از سوی دادستان تهران امضا نمی‌شود.

وحید اصغری به مدت یکسال تمام از ساعت دو صبح تا هشت شب در هر هفت روز هفته توسط تیم‌های مختلف شکنجه تحت بازجویی و شکنجه‌های مداوم وحشیانه و غیرانسانی قرار گرفته و بار‌ها نیز خارج از ضوابط قانونی و بطور پنهانی و شبانه از درب پشتی زندان اوین که مخصوص بند دو-الف سپاه است بدون کارت عکس و ثبت ورود و خروج زندانی در دفتر و کامپیو‌تر زندان اوین، به محل شکنجه‌گاه مخفی سپاه در حاشیه تهران با نام مستعار «شرکت» و محل دیگری در شمال تهران با نام مستعار «دفتر فنی» با چشم بند، پابند و دست بند و در زیر صندلی عقب پژو منتقل شده و مورد هجوم دسته جمعی بازجویان، ضرب و شتم شدید مکرر چندین ساعته شکنجه‌های مستأصل کننده و طاقت فرسا و آزار و اذیت‌های جسمی و روحی در آپارتمانی نیمه کاره و تاریک متعلق به سپاه پاسداران قرار گرفته است تا خودش با خط و صدای خودش بر علیه خودش اعتراف و مصاحبه تلویزیونی کند. وی یادآور شده است که تیم ویژه صداوسیما با چند سری تجهیزات کامل فیلمبرداری و تصویربرداری برای ساخت مستند و مصاحبه تلویزیونی اجباری در حالی که پشت دوربین‌ها شلاق به دستند بصورت ۲۴ ساعته در آنجا حضور دارند و خبرنگاران بیست و سی، شبکه خبر و باشگاه خبرنگاران جوان-متعلق به سپاه- نیز گزارشات مستقیم خود را در این شکنجه‌گاه‌ها بطور بی‌واسطه ضبط می‌کنند.

وحید اصغری شوکر برقی، باتوم، شلاق، اسپری فلفل، گاز اشک آور، کابل، طناب دار، دستگاه فلک نمودن پا، دستگاه مخصوص ناخن کشیدن، یوغ گردن و دست‌ها، چاقو و تیزی، پنجه بوکس، تیغ، دستبند و پابند و چشم بند و حتی سلاح گرم پر از فشنگ را روی شقیقه‌اش تجربه کرده است تا وادار به اعتراف دروغین علیه خود شود وشکایت ۷۰ صفحه‌ای وی در دادگاه‌های نظامی، انتظامی، قضات، رسانه و… جمهوری اسلامی ایران مورد رسیدگی قرار نگرفته و همگی بایگانی شده‌اند.

وحید اصغری اعلام کرده است که در آینده نیز با قدرت تمام به اقدامات خود در زمینه بسط حقوق بشر و آزادی بیان (که به خاطر آن‌ها نیز با احکام اعدام، شکنجه و زندان روبرو شده است) و همچنین به روشنگری‌های سیاسی و آموزش حقوق زنان ادامه خواهد داد و خود را همیشه و در همه جا متعهد به دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان مردم با هر هزینه‌ای می‌داند. وی هم اکنون در بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهر نگهداری می‌شود.

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,