Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
استاتوس

«رواج گسترده بازار سیاه فروش تخمک و جنین در ایران»

2014 October 23

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با استاتوسی دیگر هم‌راه شما خواهیم بود که این‌بار خبر تنوری این برنامه به نوعی داغ است که این داغی به این زودی‌ها خنک که نمی‌شود هیچ و امکان داغ‌تر شدن آن هم در آینده وجود دارد، زیرا نه تنها زخم کهنه حراج تکه‌ای از جان و تبلیغات دیواری و مجازی آن با قیمت‌های چند میلیون تومانی کافی نبود که این‌ روزها با سو استفاده از نیاز و شرایط زوجین و خانواده‌ها، بازار نوع جدیدی از فروش جان گرم شده است.

خبرتنوری

«رواج گسترده بازار سیاه فروش تخمک و جنین در ایران»

گویا زخم کهنه حراج تکه‌ای از جان و تبلیغات دیواری و مجازی آن با قیمت‌های چند میلیون تومانی کافی نبود که این‌بار با سو‌استفاده از نیاز و شرایط زوجین و خانواده‌ها، بازار نوع جدیدی از دلالی ارگان و اعضای بدن، سکه شده و بازار سیاه خرید و فروش جنین و تخمک در کنار برخی فعالیت‌های مجاز مراکز درمانی، رونق یافته است.

به گزارش ایسنا، با گذری به فضای مجازی و جست‌و‌جویی کوتاه در اینترنت با کلید واژه «فروش عضو» یا «اهدای عضو»؛ «گیرنده» و «دهنده تخمک» و «جنین» جزو پرشمارترین صفحه‌هایی خواهند بود که باز خواهند شد و دلالان یا فروشندگان آن از زوجین نابارور مبالغی بین هشت تا دوازده میلیون تومان را طلب می‌کنند؛ که از این رقم بخشی سهم فروشنده است.

متاسفانه رشد معضل ناباروری و به عبارتی افزایش تقاضا در زوجین نابارور طی سال‌های اخیر و عدم شفافیت قانونی در تعیین حدود مجاز این امر و نبود نهادی مشخص به عنوان متولی حمایت از حقوق زوج‌های نابارور، مزیدی بر علت شده تا بازار خرید‌و‌فروش جنین و تخمک در کنار فعالیت‌های مجاز مراکز درمان ناباروری، رونق گیرد و نهایتن شرایط طوری شود که این‌بار داغ اهدا یا بهتر است بگوییم سوداگری از محل فروش تخمک و جنین از پیشانی سلامت کشور بیرون زده و به معضلی برای متولیان بهداشت و درمان تبدیل شود.

janin

«مهراندخت عابدینی»، کارشناس ارشد اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در توضیح مقوله «ناباروری» و مباحثی نظیر اهدای جنین که به دنبال ناباروری رخ می‌نماید، گفت: مساله ناباروری بحث مهمی است و با توجه به فرمایشات رهبر مبنی بر این‌که باید به نرخ رشد جمعیت کشور کمک شود، مسلمن یکی از ابعاد کمک به نرخ رشد جمعیت، حمایت از کسانی ا‌ست که در آرزوی فرزند هستند. بنابراین کمک به جمعیت نابارور در کشور یکی از اهداف وزارت بهداشت است و خوش‌بختانه روش‌های جدید کمک باروری، شامل خدماتی برای کمک به این افراد است.

وی در مورد مساله اهدای جنین به زوج‌های نابارور و چالش‌ها و مشکلات ناشی از آن گفت: در واقع آن‌چه که مصوب مجلس و قانون بوده، اهدای جنین است که برای آن هم قانون و هم مصوبه هیات وزیران وجود دارد و هم اضلاع آن را به صورت جزیی در دفتر سلامت خانواده تنظیم و مشخص کرده‌ایم. البته اهدای جنین به این صورت است که پدر و مادری که صاحب شرعی و قانونی جنین هستند بر اساس یک نیت خیرخواهانه، جنین را در اختیار زوج دیگری که به هر دلیلی مثل نداشتن تخمک یا اسپرم مناسب مشکل داشته و نمی‌توانند صاحب فرزند شوند، بگذارند تا این جنین در اختیارشان قرار گرفته و به این زوج اجازه دهد که صاحب فرزند شوند.

وی افزود: البته این موضوع بحث‌های حقوقی مسکوتی دارد؛ به عنوان مثال در فقه صاحب واقعی جنین، صاحبان ژنتیکی او هستند اما این در حالی است که در مسایل حقوقی این تکلیف روشن نشده و یک‌سری مسایل حقوقی است که باید روشن شود. در غیر این صورت مسلمن فعالیت در این مقوله برای ارایه‌دهندگان در مراکز ناباروری همواره با چالش‌هایی رو‌به‌رو است.

سوتی هفته

«سقوط قیمت نفت را به فال نیک می‌گیریم»

وزیر امور اقتصادی و دارایی، کاهش قیمت نفت را به فال نیک گرفت و گفت: همان‌طور که تحریم‌ها باعث شد به طور جدی به مشکلات خودمان فکر کنیم و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در چنین فضایی ابلاغ شد، کاهش قیمت نفت هم به ما می‌فهماند که حتمن باید به فکر درمان این بیماری باشیم؛ هرچند درمان این بیماری ساده نیست و هم‌راهی دولت و مردم را می‌طلبد.

به گزارش خبرنگار مهر، «علی طیب‌نیا» در نشست هم‌اندیشی مسوولان هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی، شفافیت، انضباط مالی و ارتقای نظارت‌های مالی را از مهم‌ترین برنامه‌های راه‌بردی این وزارت‌خانه دانست و گفت: وزارت اقتصاد می‌تواند نقش مطلوبی در مقابله با مفاسد و برقراری نظم و انضباط ایفا کند.


22

وی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها و اقدامات را از جمله وظایف این وزارت‌خانه ذکر کرد و افزود: در این وزارت‌خانه بیست و دو سازمان و مرکز با مسوولیت مستقل وجود دارد که هر کدام از آنها می‌توانند در برقراری نظم و انضباط مالی و اداری نقش زیادی ارایه کنند.

طیب‌نیا با اشاره به نقش سازمان مالیاتی در وصول درآمدهای مالیاتی کشور، گفت: اهمیت و جای‌گاه این سازمان به دلیل وصول درآمدهای مالیاتی بسیار بیشتر از قبل شده است.

حوادث

«مرگ سه دانش‌آموز در واژگونی وانت»

روز دوشنبه بر اثر واژگونی یک‌دستگاه وانت حامل دانش‌آموزان در قلعه‌گنج استان کرمان ٣ دانش‌آموز جان باختند و ٣ تن دیگر مجروح و راهی بیمارستان شدند.

برابر اعلام مرکز فرماندهی و کنترل پلیس کرمان، ساعت ١۶ و ٣٠ دقیقه روز دوشنبه یکی از اهالی روستای آزادشهر شهرستان قلعه‌گنج با پلیس تماس گرفته و یک مورد تصادف منجر به فوت را گزارش کرد.

در پی این تماس بلافاصله تیم‌های گشت انتظامی و پلیس‌راه به هم‌راه تیم‌های امداد و نجات به صحنه اعزام شدند.

در بررسی صحنه تصادف از سوی پلیس مشخص شد یک دستگاه خودرو پیکان وانت به رانندگی فردی 35 ساله در حالی‌که تعدادی مسافر دانش‌آموز در قسمت بار خودرو سوار کرده و از طرف کهنوج به سمت قلعه‌گنج در حال حرکت بوده از مسیر منحرف و واژگون شد.

11

بر اثر این حادثه، «یونس چلیپا» ١۵ ساله فرزند محمد، «علیرضا چلیپا» ١۶ ساله فرزند رضا حین انتقال و «دانیال غلامی» ١۵ ساله فرزند اسحاق در بیمارستان جان باختند.

این گزارش حاکی از این است که در این واژگونی، «یونس پیش‌بین» ١۵ ساله فرزند ناصر، «مظاهر محمودی» ١۴ ساله فرزند پیرداد و «شهرام غلامی» ١۶ساله فرزند ابراهیم نیز در این حادثه مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

یادی از تاریخ

«بریدهای از سرمقاله نخستین شماره روزنامه کیهان»

این روزنامه یک روزنامه منفی‌باف که مصالح کشور را فدای عوام‏‌‌‌فریبی کند، نخواهد بود. این روزنامه برای استقلال حقیقی کشور و ترقی و تجدد آن‏ خواهد کوشید.

روش و مسلک آن حفظ استقلال کامل و تمامیت میهن عزیز و طرف‌داری از اصول مشروطیت و حکومت مشروطه خواهد بود. مبارزه خواهد کرد با هر قدم و یا سخنی که بر ضد تمامیت ایران باشد. خواهد جنگید با آن‏ کسانی‌که…به نام غم‌خواری برای شهرستان خود می‌خواهند رخنه در وحدت ملی ایران کند.       می‌خواهیم فرهنگ ما فرهنگی باشد که به درد زندگی ما بخورد و به‌جای این‌که سخن‌‏پرداز و نوکر تهیه کند، جامعه ما را مثل ملل جوان‏ دنیا برای میدان تنازع و بقا حاضر و آماده نماید. ما معتقدیم که ملت ایران‏ در دوره حکومت سابق بسی رنج دیده و ستم کشیده ولی در مقابل، اصلاحاتی‏ هم در آن دوره انجام شده است که قیمتش را تنها او یعنی ملت پرداخته است و بنابراین باید آنها را حفظ و تکمیل کرد.

33

ما آرزو داریم که ملت ایران آزاده‏‌خوی و آزاده‌‏روح و آزادفکر باشد و از تعصب خشک بگریزد و خرافات را با مذهب اشتباه نکند. بداند که مذهب برای از بین بردن خرافات آمده است نه‏ برای ترویج آن. آزادی نسوان که یکی از مهم‌‏ترین و با جرات‌‏ترین قدم‏‌هایی بوده است که در آن دوران پر از فشار و ستمگری و در عین حال پر از اصلاحات برداشته شده باید محکم گردد. زن ایرانی باید بداند که او نیز مثل‏ شوهر، پدر و برادر خود در جامعه بشریت دارای حق رای و سلیقه است و مرد ایرانی نیز باید این حق را برای او بشناسد.

یکی دیگر از آرزوهای ما اصلاح‏ وضع دهقانان و کارگران و بالاخره توده ایران است. زیرا اگر یک نظر کلی به‏ وضع توده دهقان و کارگر ایرانی بیندازید خواهید دید که حقیقتن روزگار خوشی ندارند و به انواع مختلف دست‌خوش تعدّی و غارت عده معدودی خودخواه‏ می‌باشند. مسئله دیگری که ما بدان اهمیت می‌دهیم امر بهداشت است زیرا ما می‌دانیم که سلامتی بدن مقدم بر همه چیز است. همان‌طوری که تا شخصی‏ سالم نباشد از نعمت‌های زندگی لذتی نمی‌برد، ملتی که افرادش سالم و نیرومند نباشند نیز حیات واقعی ندارد.

به عقیده ما باید بهداشت را در کشور تعمیم داد و برای این‌که افراد ملت نیرومند گردند باید به ورزش و تربیت‌بدنی توجه کامل نمود. ما می‌خواهیم که آینده ایران از این پس در دست‏ جوانان تحصیل‏کرده و طبقه روشن‌فکر و اشخاص فهمیده و مجرب و پاک قرار گیرد زیرا فقط در این‌صورت است که می‌توان به آینده کشور و اصلاحات‏ اساسی امیدوار بود.

استاتوس

آیتم پایانی برنامه که همانا مختص به شنوندگان است، در این هفته از شما تقاضا دارد تا در خصوص حراج جان به صورت قانونی در ایران برایمان استاتوس‌هایی را بنویسید و ارسال کنید و نظر خود را شرح دهید که چنین موضوعی آیا یک بحث علمی و مفید برای کمک به خانواده‌ها است و یا این‌که زخمی دیگر بر روی زخم‌های روحی برای هموطنان می‌باشد.

مطالب مرتبط

جلوگیری نیروهای خودسر از حضور نوازندگان زن در کنسرت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,