Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
امروز با کوبانی

«حالا دیگر کوبانی سقوط نخواهد کرد»

2014 October 23

بهرنگ زندی-شایار عمرانی/ رادیو کوچه

 

اسلحه‌هایی که از طریق هوایی به کوبانی فرستاده شد، بخشی از آن به دست داعش افتاده است. اسلحه‌هایی که به گفته‌ی مقامات یگان‌های مدافع خلق تاثیر محدودی در دفاع از کوبانی تا به این لحظه داشته است. وال استریت جورنال روز سه‌شنبه  با بالا گرفتن دوباره‌ی درگیری‌ها و شدت حملات داعش به کوبانی از قول پولادجان سخنگوی یگان‌های مدافع خلق گفت: « اسلحه‌هایی که از طریق کمک‌رسانی هوایی به دست آن‌ها رسیده، در حال حاضر تاثیر محدودی داشته است.» این خبرگزاری فیلمی که نیروهای داعش بر روی یوتیوب گذاشته‌اند که نشان می‌دهد به بخشی از مهماتی که از طریق هوا برای کوبانی فرستاده شده بود دست یافته‌اند تایید کرد.

خبرگزاری‌هایی چون دیلی‌میل خبر از انتشار ویدیویی توسط گروه داعش می‌دهند که این نیروها مسلح به سلاح‌های سنگین هستند. طی چند روز گذشته اخباری نیز در مورد احتمال دست‌یابی داعش به سلاح‌های شیمیایی و گازهای سمی منتشر شده است که در کنار آن عکس‌هایی از رزمندگان بیمار با نوعی سوختگی جدی که شبیه به عوارض ناشی از گازهای سمی است دیده می‌شود منتشر شد. گر چه هفته‌ی گذشته خبرگزاری‌های بسیاری این خبر را پوشش دادند، خبرگزاری‌های فارسی‌زبان طی دو روز گذشته اخباری از این دست منتشر کردند.

ASIA

PYD آسیه عبداله رییس مشترک

 

سایت اینترنشنال بیزنس‌تایم که جزء اولین خبرگزاری‌هایی بود که ٩ روز پیش این خبر را منتشر کرد امروز در گزارشی به نقل از آسیه عبداله رییس‌مشترک (PYD) در مورد صحت این خبر و به‌خصوص حملات مشکوک سه‌شنبه شب اعلام ترید کرد. آسیه عبداله اظهار داشت:« هنوز دلیل اصلی مشخص نیست زیرا برای تجسس در مورد دلایل آن نیاز به تجهیزات فنی و متخصصین هست که فعلن در اختیار کوبانی نیست.»

در کنار این خبرها نیز شایعه‌ای مبنی بر دست‌یابی داعش به سه جت بمب‌افکن در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که در این مورد وزیر اطلاعات سوریه عمران الزعبی به گزارش‌گر سی‌بی‌اس نیوز گفت:« دو جنگنده از این سه جت که توسط داعش از شمال حلب به سرقت رفته بود، توسط نیروی هوایی ارتش سوریه مورد هدف قرار دادند.»

جیم جفری: کوبانی سقوط نخواهد کرد

شهری که در اوایل اکتبر از طرف ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا و ترکیه از دست رفته تلقی می‌شد و در خبرگزاری‌ها و میدیاهای مختلف روزشمار سقوط  آن به صورت روزانه منتشر می‌شد، ادبیاتی را در میان مدافعان کوبانی چه در خارج و چه در داخل این شهر تولید کرد که به نوعی عبارت امیدوارکننده‌ای برای مقاومت بود “کوبانی سقوط نخواهد کرد” این عبارت کوتاه در مقابل جنگ روانی رسانه‌های جریان اصلی از طرف جبهه‌ی مردمی خارج از کوبانی مدام تکرار می‌شد. اما امروز با چرخش سیاست ایالات متحده در برابر کوبانی، این عنوان را خود این مقامات به کار می‌برند.

jefri

جیم جفری سفیر سابق ایالات متحده در ترکیه

دویچه‌وله در گزارشی در مورد تغییر جهت‌گیری سیاست‌های آنکارا و واشنگتن در قبال کمک به کوبانی در برابر حملات داعش از قول جیم جفری سفیر سابق آمریکا در ترکیه می‌نویسد:« این بدان معناست که کوبانی “سقوط نخواهد کرد”.» جیم جفری که طی سال‌های ٢٠٠٨ تا ٢٠١٠ سفیر آمریکا در ترکیه و از سال ٢٠١٠ تا ٢٠١٢ سفیر ابالات متحده در عراق بود در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله تغییر موضع اردوغان را نسبت به کوبانی نتیجه‌ی تماس‌ها و گفت‌وگوهای اوباما و جان‌کری دانست. وی اضافه کرد:« من نمی‌توانم اطمینان بخشم که ترکیه چراغ سبز نشان داده است. این‌که این گفت‌وگوها با مقامات ترک شامل اطلاع‌رسانی به آن‌ها جهت همکاری با آن‌ها بوده و یا جلب موافقت آن‌ها مشخص نیست. همیشه دو مورد ترک‌ها این مشخص نیست.»

چرخش ناگهانی آمریکا و متحدان در مورد کوبانی موافقت همه‌جانبه‌ی ترکیه را با این چرخش تا به این لحظه به همراه نداشته است تا جایی که رجب طیب اردوغان رییس‌جموری ترکیه تامین تسلیحاتی رزمندگان کرد کوبانی را توسط کمک‌رسانی هوایی ایالات متحده مورد انتقاد قرار داد.

YPG

یگان های مدافع خلق در کوبانی

در گزارش دیگری که دویچه‌وله منتشر کرد به نقل از اردوغان نوشت:« این کمک‌رسانی ایالات متحده به دست (YPG) و همچنین جهادگرایان داعش افتاده است.» بر اساس این گزارش رییس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ٢٢ اکتبر در جمع خبرنگاران در آنکارا پایتخت ترکیه اظهار داشت:« روشن شده است که این عمل اشتباه بوده است. اما چرا اشتباه شده است؟ زیرا برخی از اسلحه‌هایی که از این هواپیمای ٣٣٠ انداخته شده است، به دست نیروهای داعش افتاده است.»

عمران الزعبی: کوبانی بخشی از سرزمین سوریه است زیرا “مرزهای سوریه و تمام ساکنان آن سوری هستند.”

اما خارج از دایره‌ی ائتلاف ضد داعش نیز علاقه‌مندان جدیدی به کوبانی اضافه شده است. سوریه که تا این لحظه ساکت بود، امروز سکوت را می‌شکند و کوبانی را جزئی از خاک سوریه می‌داند. خبرگزاری (روداو) به نقل از عمران الزعبی وزیر اطلاعات سوریه نوشت: « نیروهای ارتش و هوایی سوریه به کردهای این کشور کمک‌ رسانده است.» این سایت در ادامه می‌نویسد: « این ادعای الزعبی که در آژانس خبری عرب سوری (SANA) منتشر کرده است، می‌تواند واکنش دمشق به کمک‌های ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا به مبارزان کوبانی باشد.»

ALZAIBI

عمران الزعبی وزیر اطلاعات سوریه

الزعبی افزود: « دولت سوریه از طریق نیروهای مسلح و هوایی خود به کوبانی پیشنهاد کمک‌های نظامی و لجستیکی کرده است و به این کار تا نهایت ظرفیت‌شان ادامه خواهند داد.» او همچنین تاکید کرد که کوبانی بخشی از سرزمین سوریه است زیرا “مرزهای سوریه و تمام ساکنان آن سوری هستند.”

اقلیم کردستان نیز به کوبانی نیرو اعزام می‌کند

در این بین حکومت اقلیم کردستان نیز که تا چند وقت پیش و در اوج حملات داعش از اعزام نیروی نظامی و کمک تسلیحاتی به کوبانی سر باز می‌زد، یک‌هفته‌ای ست که به جمع ائتلاف علاقه‌مندان به سرنوشت کوبانی پیوسته است.

اخباری که بسیاری از سایت‌های خبری عصر امروز منتشر کردند، تصویب اعزام پیشمرگان کردستان عراق به کوبانی توسط پارلمان کردستان بود. بر اساس اخباری که سایت روداو ساعاتی پیش منتشر کرد پارلمان کردستان با حمایت احزاب سیاسی در کردستان، بعدازظهر روز چهارشنبه اعزام پیشمرگه‌ها را به رای گذاشت و با اکثریت آراء آن را تصویب کرد.

JAFARMOSTAFA

جعفر مصطفا وزیر پیشمرگه کردستان

وزیر پیشمرگه کردستان عراق مصطفا سعید قادر به خبرنگاران پس از این رای‌گیری گفت:« پیشمرگه‌ها تا زمانی‌که به آن‌ها نیاز باشد در کوبانی خواهند ماند.» این در حالی‌ست که مقامات کردستان عراق اظهار داشته‌اند که پیشمرگه‌ها نه با نیروهای(YPG) تشکیل فرماندهی مشترک خواهند داد و نه مهمات سنگین به رزمندگان سوری خواهند رساند. تنها نقش آن‌ها فراهم آوردن پشتیبانی استراتژیک از (YPG) است.

چرا کوبانی ناگهان برای همه‌ی قدرت‌ها مهم شد

شهری که چندهفته پیش کم‌تر قدرتی در دنیا به سرنوشت آن علاقه‌مند بود، چند روز است که همه را از خواب غفلت بیدار کرده است و این دولت‌ها را پشیمان از اعمال گذشته‌ی خود به جبران واداشته است. این خوانش، از مورد توجه قرار گرفتن کوبانی سطحی‌ست و واقعیتی را نمی‌تواند آشکار کند. ایالات متحده‌ای که در سال ٢٠٠٣ به خاطر یک حدس‌وگمان مبنی بر داشتن سلاح‌های شیمیایی از طرف صدام‌حسین هزاران نفر از نیروهای نظامی خود را برای حمله به عراق اعزام کرد و میلیاردها دلار هم هزینه کرد، امروز با حضور داعش در عراق، واکنش سریع را حذف کرده و با رویکردی شاعرانه در سیاست، با مساله‌ی داعش کنار آمده است. ترکیه‌ای که تا چند روز پیش درگیر بحران داخلی و درگیری با اپوزیسیون در پارلمان این کشور مبنی بر کمک‌رسانی و تقویت داعش بود، برای جا نماندن از این قافله آرام، آرام و بدون عجله‌ی خاصی سیاستش در مورد کوبانی عوض می‌شود. به این جمع هم می‌توان سوریه و حکومت اقلیم کردستان عراق را اضافه کرد. این‌که این قدرت‌ها چرا کوبانی برای‌شان مهم شده است، نه در دل‌سوزی برای سرنوشت مردم کوبانی و سقوط این شهر توسط داعش و نه برای مقابله با اسلام رادیکال است.

ypg1

YPJ یگان های مدافع زن

مقاومت مردمی در کوبانی قبل از بمباران هوایی آمریکا و رسیدن محموله‌های مهمات از طریق هوا بیش از یک سال بود که ادامه داشت. این مدل مقاومت اگر درهم شکسته نشود، نه تنها به سایر مناطق خاورمیانه که در زیر ستم حکومت‌های منطقه هستند می‌تواند الگوبرداری شود، بلکه می‌تواند دردسرساز نیز شود.

در خلاء گذاشتن مساله‌ی کوبانی و مقاومت آن از طرف میدیاهای جریان اصلی و قدرت‌های جهانی در طول یک سال مقاومت این شهر، عامل اصلی تقویت حمایت از کوبانی در جبهه‌ی مردم بود. چرخش سرهای روسای جمهور و مقامات لشکری و کشوری قدرت‌های جهان به کوبانی نه در تحمیل این مقاومت به این قدرت‌ها در حمایت ار کوبانی، بلکه برای سهم‌خواهی از این مقاومت است. هر چه این دخالت گسترده‌تر شود، ماشین تبلیغات رسانه‌ای پیروز ی کوبانی را بیش‌تر به نام این قدرت‌ها ثبت خواهد کرد تا مردم کوبانی. از این لحاظ کوبانی وارد موقعیت دشوارتری از گذشته شده است، موقعیتی که ممکن است با خروج داعش از این شهر و ورود نیروهای ائتلاف، پیشمرگه‌های کردستان و پیاده‌نظام‌های ترکیه به بهانه‌ی تامین امنیت کوبانی و استفاده از این شهر به عنوان سکوی پرش در سرنگونی دولت بشار اسد شود. هدفی که بدون هیچ اختلافی، نقطه‌ی مشترک اصلی این قدرت‌هاست.

مطالب مرتبط

آیا سیاست ترکیه در قبال کوبانی چرخیده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,