Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
وزیر بهداشت اعلام کرد

 «احتمال ورود بیماری ابولا به ایران»

2014 October 23

خبر / رادیو کوچه

 

«حسن قاضی زاده هاشمی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با بیان این‌که احتمال ورود ابولا به کشور وجود دارد از تجهیز یک آزمایشگاه ویژه برای مقابله احتمالی با بیماری ابولا خبر داد.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری ایران، وزیر بهداشت دولت «حسن روحانی» روز پنج‌شنبه اول آبان ماه در جمع خبرنگاران گفته است: ابولا بسیاری از دولت‌ها را با چالش مواجه کرده و هیچ‌گاه برای یک بیماری به این شکل، شرایط اضطراری اعلام نشده بود و آمادگی نسبی در ایران برای مقابله با این بیماری وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، «حسن قاضی‌زاده هاشمی» گفته است که از شش ماه پیش اقدامات لازم در ایران برای مقابله با ابولا آغاز شده است و یک آزمایشگاه ویژه نیز برای مقابله احتمالی با شیوع بیماری ابولا تجهیز شده است.

abola

بنابه این گزارش وی خاطرنشان کرده است: «اقدامات لازم برای مقابله با ابولا در کشور از ۶ ماه گذشته آغاز شده و دولت عربستان نیز ورود حجاج از مناطق آلوده به این کشور جلوگیری کرده است اما احتمال ورود آن به ایران وجود دارد.»

وزیر بهداشت ایران همچنین با بیان این‌که تاکنون موردی از ابولا در کشور مشاهده نشده است، یادآور شده است، نبود بیماری وبا طی سال جاری نشان می‌دهد که سیستم بهداشتی کشور برای مقابله با بیماری‌های واگیر از آمادگی لازم برخوردار است.

ابولا یک بیماری ویروسی خطرناک است که طریق تماس مستقیم با مایعات آلوده بدن، از جمله خون و بزاق منتقل می‌شود و در ماه‌های گذشته باعث مرگ هزاران نفر در کشورهای غرب آفریقا شده. مواردی از ابتلا به این بیماری در آمریکا و اروپا هم گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرد که از خون افرادی که بعد از ابتلا به ابولا بهبود یافته‌اند، یک نوع سرم تهیه شده است، هرچند تاکنون درمانی قطعی برای آن وجود ندارد. تحقیقات برای ارایه واکسن موثر برای پیشگیری از ابتلای افراد به ابولا نیز همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط

ابولا به‌صورت تصاعدی در لیبریا گسترش پیدا می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,