Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
در ولایت هرات

«نجات حدود شصت فرد معتاد از سوی یک تاجر خیر در افغانستان»

2014 October 23

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک فرد خیر در افغانستان نزدیک به ۶۰ تن را از دام اعتیاد نجات داد.

این تاجر در ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان ۵۷ تن از افرادی که معتاد به مواد مخدر بودند را به هزینه شخصی‌اش مداوا کرد که این اقدام با استقبال گرم مردم روبرو شد.

آمار معتادین مواد مخدر از چند سال به این طرف در شماری از ولایات افغانستان رو به افزایش است. درمدت این چند سال مبلغ درشتی از سوی دولت و یا هم جامعه جهانی برای محو گیاه کوکنار و مداوای معتادین مواد مخدر به مصرف رسیده و نتیجه‌ای آن‌چنانی هم در بخش مداوای معتادین نداشته است.

اما این بار در یک اقدام کم سابقه به یکی از ولایات کلیدی این کشور مردم؛ برای نجات هم نوعان خود از اعتیاد آستین برزدند.

etiad

این ولایت هرات است. جای که حدود یک‌ونیم میلیون فرد معتاد به مواد مخدر در آن زیست دارند.

«عبدالستار پهلوان» از سرمایه‌داران خیر این ولایت است که با هزینه شخصی خود در هرات مرکز درمانی برای معتادین را ساخته است و از ۲ماه به این طرف ۵۷تن به گونه رایگان در این مرکز ترک اعتیاد کردند و۲ روزقبل به آغوش خانواده‌های خود باز گشتند.

«پهلوان» دلیل این که خواسته است با هزینه شخصی‌اش ۵۷ تن را از دام مواد مخدر رهای بخشد برگشتاندن این افراد به زنده‌گی عادی عنوان کرده می‌گوید: با این کار خواسته است برای دیگر افراد توانمند و خیر انگیزه دهد تا برای پاکسازی جامعه از وجود معتادین مواد مخدر اقدام نمایند.

وی اما نگران است که بی‌کاری باری دیگر این افراد را به سوی مواد مخدر نکشاند.

از دولت می‌خواهد ‌زمینه‌های شغلی را به این افراد مساعد نماید.

20131011_Avideh_KoochehSalamati_Etiad_Picture2

چند تن از معتادینی که به کمک مالی «عبدالستارپهلوان» موفق به ترک اعتیاد مواد مخدر شدند از علمای دین خواستند از طریق منابر و رسانه‌ها به مردم بفهمانند که با معتادین به عنوان بیمار رفتار کنند نه دزد و باردوش جامعه.

مردم ولایت هرات نیز حرکت «پهلوان» در راستای مداوا کردن افراد معتاد را گامی ارزنده برای کاهش آمار معتادین در این ولایت می‌دانند.

گفته می‌شود این ۵۷ تن آخرین کسانی نخواهند بود که به گونه رایگان مورد مداوا قرار گرفته از دام اعتیاد رهایی می‌آبند بل بیش از ۱۰۰ تن دیگر نیز در حال حاضر در این مرکز تحت مداوا قرار دادرند و این روند همچنان جریان خواهد داشت تا کاهش چشمگیر در آمار معتادین مواد مخدر در ولایت هرات دیده شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,