Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا

«پیشنهادها در مذاکرات اتمی به ایران عادلانه و قابل‌‌اجرا هستند»

2014 October 24

خبر / رادیو کوچه

 

«وندی شرمن»، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای آن کشور بر سر مسئله بحث برانگیز هسته‌ای ایران اعلام کرد، ایده‌های پیشنهاد شده از سوی طرف‌های مذاکره به تهران «عادلانه، قابل اجرا و سازگار با خواست مطرح شده ایران برای داشتن برنامه اتمی غیرنظامی است»

بنابه گزارش خبرگزاری «رویترز» خانم «شرمن» روز پنج‌شنبه بیست و سوم اکتبر ضمن اعلام این مطلب افزوده است، تقصیر شکست احتمالی مذاکرات متوجه ایران خواهد شد.

براساس این گزارش وی در یک سخنرانی در کنفرانسی که مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی و دانشگاه سیراکوس گفته است اگر توافقی جامع بین تهران و طرف‌‌های مذاکره برای مهار برنامه اتمی آن در برابر رفع تحریم‌ها به دست نیاید، این ایران است که به طور گسترده‌ای مسئول آن دیده خواهد شد.

به گفته معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، اگر ایران واقعن قصد دارد که اختلافات با جامعه جهانی حل و رفع تحریم‌های اقتصادی نیزتسهیل شود٬ شانس بهتری نسبت به آن‌چه اکنون تا ۲۴ نوامبر در اختیار دارد، نخواهد داشت.

wendy_sherman

خانم «شرمن» همچنین گفته است در مذاکرات آتی احتمالن تمرکز زیادی برای تعداد و کیفیت سانتریفوژهایی خواهد بود که ایران اجازه استفاده از آن‌ها را خواهد داشت.

«وندی شرمن» در سخنرانی خود در دانشگاه سیراکوس، مذاکرات اتمی با ایران را پازلی با قطعات به هم پیوسته‌ بسیار خوانده است.

مهلت ابتدایی برای رسیدن به توافق جامع نهایی تا بیستم ژوئیه بود که با عدم موفقیت طرفین در آن مرحله این مهلت برای یک بار و تا بیست و چهارم نوامبر تمدید شد.

گفته می‌شود در صورت شکست مذاکرات گزینه‌های پیش‌روی حل بحران‌ هسته‌ای ایران، محدود به گزینه‌های نظامی خواهد بود.

مطالب مرتبط

پایان مذاکره بر سر پرونده اتمی ایران در وین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,