Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سیگنال ممنوع

«آژیر قرمز، ایران با تسلیحات آمریکایی–اسراییلی به خاک عراق تاخت»

2014 October 24

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

توجه، توجه! شنیدن این برنامه به بازماندگان قریب به یک میلیون از کشته شدگان و قربانیان و میلیون‌ها آواره ۸ سال جنگ، دهه‌ی پنجاهی‌ها و شصتی‌ها و بازماندگان اعدام‌های دهه‌ی شصت، که هنوز التیامی بر زخم‌های عمیق آن روز‌ها نیافته‌اند، به خودم و هم نسلان خودم توصیه نمی‌شود!

جنگی که از پس از عملیات فاو هزینه‌های بسیار سنگینی بر ایران وارد کرده بود هم‌چنان به یکه‌تازی سپاه ادامه می‌یافت. در مقابل هم‌چنان عراق به تلافی اقدام به حملات هوایی به مناطق دور از جبهه‌ی جنگی می‌کرد که عمومن ساکنان غیرنظامی مناطق مسکونی را تشکیل می‌دادند، دفاعی که با تلفات غیرنظامیان قابل توجیه نبود.

۲۳/۷/۱۳۶۵ عراق به هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ هما، در فرودگاه شیراز حمله‌ای هوایی کرد که به علت اصابت موشک ۳۰ تن از مسافران این هواپیما کشته شدند.

اما آیا تنها عراق بود که به تسلیحات نظامی سنگین و موشک توسط کمک دولت‌های دیگر مجهز می‌شد؟

makfarlin

مک فارلین و کنترا

یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ جمهوری اسلامی و البته ایالات متحده و اسراییل در دوران جنگ با عراق رقم خورد. ماجرای ایران – کنترا معروف به مک فارلین یا همان ایران گیت.

شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل که خط قرمز روح اله خمینی بود و خوراک روزانه‌ی تبلیغات جمهوری اسلامی چیزی نبود که پشت پرده ذره‌ای حقیقت داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران از بیست و نهم مرداد ١٣۶۴ تا ١٣ اسفند ١٣۶۵ وارد معامله‌ای تسلیحاتی با ایالات متحده آمریکا و اسراییل شده بود. مورد معامله لبنان بود. آمریکا در این معامله موظف می‌شد که در قبال آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان تحریم‌ها را دور بزند و ادوات سنگین جنگی و نظامی در اختیار ایران قرار دهد، ایرانی که آن روز در راه گشودم مسیرها به سمت سه نقطه در عراق بود، بصره، سلیمانیه و بعد بغداد. اما پول فروش این اسلحه‌ها با وجود تحریم‌ها چگونه پرداخت می‌شد؟ آن روز هم گروه‌های شبه نظامی شبیه به النصرت و داعش بودند که برای زمین زدن انقلاب‌های مردمی و سوسیالیستی آن هم بر گوش ایالات متحده از یک سو و اسراییل از سوی دیگر دست به هر خشونتی بزنند، تنها رسانه‌های جریان اصلی یک دست راست‌گرا در آن دوران چندان به بازتاب جنایات آن‌ها تمایلی نداشتند.

22

نقش آفرینان ایران گیت

در خاورمیانه گسترش خیزش‌های ضد اسراییلی که غالبا پان‌عربیست و ناصریست بودند تهدید عمده‌ای برای اسراییل به شمار می‌آمدند. تضعیف جبهه متحد عربی حتا اگر به گسترش افراط‌گرایی اسلامی می‌انجامید انتخاب آن روز برای اسراییل بود. از دیگر سو انقلابات آمریکای لاتین که یکی پس از دیگری از مستعمرات و هم‌پیمانان اقتصادی آمریکا می‌کاست و وجود انقلاب سوسیالیستی کوبا به رشد گسترده‌ی مارکسیسم و خطر قدرت‌گیری کمونیسم در برابر سرمایه‌داری آمریکا تهدیدی بود که ایالات متحده برای رفع آن حاضر به پرداخت هر بهایی بود.

معامله ایران گیت بر این اساس صورت می‌گرفت که پول فروش این تسلیحات به طور پنهانی به شبه نظامیان  نیکاراگوئه تحت نفوذ مستقیم سی آی ای و مخالف دولت دانیا اورتگا موسوم به کنترا داده می‌شد. اسرائیل نیز بخشی از معامله فروش تسلیحات به ایران را در دست گرفت و از این طریق سعی در شکست‌نخوردن ایران در مقابل جبهه متحد عربی مخالف اسرائیل داشت. این ماجرا به وسیله نامه منوچهر قربانی‌فر به فتح اله امید نجف آبادی اطلاع رسانی شد وبرای اولین بار دربیت آیت اله منتظری مطرح شد.گفته می شود سید مهدی هاشمی،  از اعضای اولیه و موسسان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از نزدیکان آیت اله منتظری، به وسیله روزنامه الشراع لبنان این ماجرا را فاش کرد. فاش شدن این معامله برای مهدی هاشمی بسیا گران تمام شد. ولی پس از فاش شدن ماجرای ایران کنترا دستگیر و پس از پخش شدن اعترافاتش در ششم مهر ١٣۶۶ اعدام شد.

m-h

مهدی هاشمی

در ژانویه ۱۹۸۶ به دستور ریگان چهار هزار موشک تاو توسط سازمان سیا از وزارت دفاع خریده شد تا از طریق اسرائیل به ایران فروخته شود. رابرت مک فارلین مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا مامور شد تا برای مذاکره به جناح‌های میانه‌رو ایران از جمله هاشمی رفسنجانی نزدیک شود. اما این ماموریت شکست خورد.

در چهارم خرداد ١٣۶۵ هیاتی جهت مذاکرات وارد ایران شدند. اعضای این هیات عبارت بودند از الیور نورث، رابرت مک فارلین تحلیل‌گر سی آی ای و مشاور امنیتی رونالد ریگان، جورج کیو از مقامات شورای ملی، هوارد تیچر مسوول تحویل پول به کنتراها در نیکاراگوئه و امیرام نیر یکی از ماموران سرویس امنیت اسراییل.

با فاش شدن قضیه هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که هیات مک فارلین با پاسپورت ایرلندی وارد شدند.

rohani

حسن روحانی و مک فارلین

پس از پنج روز اقامت هیات مک فارلین اولین دور مذاکرات به مدت ۲ ساعت انجام شد. در این جلسه فرماندهانی از سپاه پاسداران هیأت ایرانی را تشکیل می‌دادند. این مذاکرات پس از هفت دور پیاپی در هفدهم خرداد ١٣۶۵ با ترک هیات مک فارلین پایان یافت.

اما در کنار این مذاکرات دیدارهایی خصوصی بین اعضای هیات مک فارلین و مقامات ایرانی انجام شد که جزییات آن فاش نشد. یکی از این دیدارها جلسه سری حسن روحانی در مقام مشاور ارشد سیاست خارجی دولت وقت ایران، با اولیور نورث بود که دربیست و هفتم می ١٩٨۶ ترتیب داده شد.

اولین محموله موشک‌های تاو در ۱۵ مرداد ۱۳۶۴ به ایران ارسال شد. در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ دومین محموله از طریق کانتینری از بندرعباس وارد شد که شامل تعداد ۲۵ قبضه توپ ۱۵۵ میلیمتری جدید دوربرد لوله بلند با شعله‌پوش ساخت آمریکا بود که در ارتش ایران برای رد گم کردن به توپهای اتریشی معروف شدند. اما پروسه آزاد سازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان از ٢۴ مهر ۶۵ بلافاصله پس از حمله هوایی عراق به هواپیمای مسافربری شیراز آغاز شد.

Iran-Contra

با آن‌که جزییات این مذاکرات بعدها در آمریکا منتشر شد هنوز بخش اعظم آن‌ها یا توسط جمهوری اسلامی ایران انکار شده یا ناگفته مانده است. یکی از این اطلاعات، اظهارات ناهم مانبار از دلالان اسلحه اسراییل است که ادعا کرد ایران مقدار قابل توجهی گاز اعصاب و خردل طی این معاملات خریداری کرد، معاملاتی که نزدیک به ٢ میلیارد دلار ارزش داشت.

بعدها نیویورک تایمز فهرستی از سلاحهایی که در این معاملات پنهانی در اختیار ایران قرار گرفت را منتشر کرد.

در سوم بهمن ۶۵، ایران عملیات گسترده کربلای ۴ را که مدتها زمان برای برنامه‌ریزی آن صرف کرده بود به امید این آخرین تلاش برای پیروزی قطعی در جبهه جنوب  به فرماندهی سپاه محمد رسول اله آغاز کرد. قرار بود که در صورت عدم موفقیت در این عملیات تلاش در جبهه جنوب متوقف گردد. ‏

نیرویی که سپاه برای اجرای این عملیات وارد منطقه شلمچه کرد تقریبن دو برابر نیروی عملیات والفجر ۸ بود. با این حال در همان ساعات اول با ناموفق بودن عملیات مجبور به عقب نشینی شدند. اما برخلاف قرار قبلی باز اعلان آتش بس و پایان جنگ ندادند. سپاه رویاهای بزرگی در سر داشت که به هیچ قیمتی دست از آن‌ها نمی‌کشید.

مطالب مرتبط

آژیر قرمز برای فاو با مخالفانش در ارتش و سپاه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,