Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
قصه‌های ما از رویا تا واقعیت

«سفر طولانی»

2014 October 26

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لئوناردو شاشا (Leonardo Sciascia) نویسنده ایتالیایی در ٨ ژانویه ١٩٢١ در سیسیل به دنیا آمد و در ٢٠ نوامبر ١٩٨٩ چشم از جهان فروبست.

نام شاشا با وجود ترجمه آثارش به زبان انگلیسی در آمریکای شمالی هم‌چنان ناشناخته مانده، اما او نویسنده بزرگی‌ست که به خاطر داستان‌های کارآگاهی/سیاسی بسیار اصیل و جذابش از شهرت در خوری در اروپا برخوردار است.

25OCT2014-Ghesseha-Shohreh-Safar-1

شاشا نه تنها داستان‌نویس برجسته، بلکه رساله‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و سیاست‌مدار هم بود. بعضی آثارش مثل «به هر کسی سهم خودش»، «تودومودو»، «روز بوف»، و «جسدهای عالی‌جناب‌ها، در ایران:جسدهای عالی» توسط کارگردان‌های برجسته ایتالیایی الیو پتری، دامیانو دامیانی و فرانچسکو رُزی به فیلم برگردانده شده‌اند. اثر دیگری از شاشا به نام «درهای باز» یک سال پس از مرگش در ١٩٩٠ توسط کارگردان ایتالیایی جیانی آملیو به فیلم درآمد. داستان این کتاب و فیلم آن در پالرموی ١٩٣٠ می گذرد.

نخستین اثر شاشا، «نمک بر زخم»، تصویری از زندگی معدن کارهای سیسیل در دوره‌ای‌ست که سوسیال رئالیسم سبک رایج نویسندگان ایتالیایی بود. این اثر در سال ١٩۵٠ منتشر شد.

25OCT2014-Ghesseha-Shohreh-Safar

پس از انتشار نخستین اثرش، زندگی سیاسی سیسیل هم‌چنان در آثار بعدی شاشا پررنگ ماند.مجموعه داستان «دریای تیره شرابی» کاوشی‌ست در دنیای ستیزه‌جویی که کلیسا، دولت و خانواده به یکدیگر اعلام جنگ می‌کنند، با این هدف که هیج کدام نتواند بر دیگری تفوق یابد.

داستان سفر طولانی از مجموعه «نویسندگان معاصر ایتالیا» و به ترجمه کامران شیردل انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Modest Mussorgsky, Pictures at an exhibition

The Sicilian, Abballati by Roberto Algana

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,