Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
هانری لوی فیلسوف فرانسوی

«باید پ‌ک‌ک را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کرد»

2014 October 28

گزارش / رادیو کوچه

منبع: رادیو فرانسه

 

برنارد-هانری لوی نویسنده و فیلسوف فرانسوی در یادداشتی در هفته نامه فرانسوی «لوپوئن» با طرح و تحلیل واقعیات ملموس و غیر قابل انکاری که هم اکنون، همگان شاهد آن هستند، خواستار خارج کردن نام «پ‌ک‌ک» از فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی در جهان گردیده است.

در این یادداشت، برنارد-هانری لوی بر بازی سیاسی و دوگانه دولت اسلام‌گرای ترکیه در ارتباط با گروه تروریستی «داعش» انگشت گذاشته و آن را با دفاع قهرمانانه رزمندگان کرد «پ‌ک‌ک» در برابر «داعش» و محافظت این رزمندگان از اقلیت‌های ایزدی و مسیحی که مورد تهاجم داعش قرار گرفته‌اند، مقایسه می‌کند.

این فیلسوف فرانسوی با قاطعیتی بی‌نظیر اعلام می‌کند در صورتی که «واژه‌ها معنای واقعی خود را داشته باشند» دیگر نمی‌توان «پ‌ک‌ک» را به عنوان یک سازمان تروریستی تعریف کرد. او اعلام می‌کند که «پ‌ک‌ک» را باید به عنوان یک سازمان مقاومت در برابر تروریسم تعریف کرد.

pkk

در این یاد داشت، برنارد-هانری لوی به فلسفه ایجاد «پ‌ک‌ک» اشاره می‌کند. او می‌گوید: «پ‌ک‌ک»، یک سازمان کرد است که در سال ۱۹۷۸ میلادی وبه هدف استقلال کردستان با بکارگیری خط مشی مبارزه مسلحانه در آنکار ایجاد گردید. او ادامه می‌دهد: «مفهوم مبارزه مسلحانه همچنین می‌تواند به معنای وسیع کلمه به کشتار غیر نظامیان، بمب گذاری‌ها در سایت‌های تروریستی و هتل‌ها، قتل خیانت کاران به خط مشی گروهی نیز بیانجامد.» او تصریح می‌کند اما نباید فراموش کرد که «پ ک ک» در سال ۲۰۰۰ میلادی به هنگام «خود انحلالی» خط مشی گذشته خود را رسمن‌‌ رها کرد و در آن هنگام، مسئولیت مستقیم، یا غیرمستقیم خود در گذشته رادر باره هزاران کشته را در ترکیه و جاهای دیگر بر عهده گرفت.

او تصریح می‌کند که در آن هنگام «پ‌ک‌ک» از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، به درستی در فهرست سازمان‌های تروریستی در جهان قرار گرفته و طبقه بندی شده بود.

برنارد-هانری لوی می‌گوید که از آن هنگام، زمان نسبتن بلندی گذشته است و چهار مورد مهم در باره «پ‌ک‌ک» روی داده، و تغییرکرده که با ملاحظه این موارد، ما باید در پیش فرض‌ها و داده‌های گذشته خود که مبانی نظری نگرش ما در باره مفهوم تروریسم را شکل داده است، تجدید نظرنمائیم. در همین راستا، او می‌گوید، ضرورت دارد، با احتیاط، ولی به طور مصمم، ما نسبت به نگرش خود در باره پایگاه و موقعیت «پ‌ک‌ک» به عنوان یک سازمان تجدید نظر کنیم.

در اینجا برنارد-هانری لوی این موارد را توضیح می‌دهد. او می‌گوید: نخست آن‌که از ۱۵ سال پیش و از هنگام دستگیری عبداله اوجالان، رهبری «پ ک ک» به خشونت پشت کرده و هرگونه عملیات خشونت بار را برای رسیدن به اهداف سیاسی نهی کرده است.

ojalan-new-picture

دوم آن‌که طیف وسیعی از کادرهای این سازمان که در گذشته بر اساس ایده‌آل‌های مارکسیسم-لنینیسم شکل گرفته بودند و در این چهار چوب خط مشی مبارزه مسلحانه را برای رسیدن به هدف تجویز می‌کردند، به آهستگی دچار تغییر و دگرگونی شده و امروز طیف وسیعی از اعضای سازمان «پ‌ک‌ک» خواهان حل و فصل مشکل کرد بر اساس گفتگوی متقابل و صلج آمیز بوده و در جهت کنفدرالیسم تلاش می‌کنند.

سوم آن‌که، نباید فراموش کرد که این «پ‌ک‌ک» تغییر کرده،‌‌ همان سازمانی است که شاخه سوری آن با شجاعتی بی‌نظیر در خط مقدم جبهه در برابر تهدید نیروهای گروه موسوم به خلافت اسلامی ایستاده است.

چهارم آن‌که، در مناطقی که آنان در عراق و سوریه به نوعی خود مختاری در عمل‌کردهای اجتماعی و فرهنگی دست یافته‌اند، این موضوع می‌تواند به درستی مورد داوری ما قرار بگیرد که در آنجا برابری زن و مرد، باور داشتن به لائیسیته و احترام به حقوق اقلیت‌ها و خلاصه آن‌که یک مفهوم و درک مدرن اجتماعی برقرار است که آن را در هیچ جای دیگر در منطقه‌ای که اسلام حرف آخر را می‌زند، نمی‌توان مشاهده کرد.

در این بخش از یادداشت مانیفست گونه، برنارد-هانری لوی این فیلسوف فرانسوی به مقایسه عمل‌کرد حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه آقای رجب طیب اردوغان در ترکیه با سازمان «پ‌ک‌ک» می‌پردازد. او می‌گوید که اولی با بازی دوگانه اجازه می‌دهد که محموله‌ای سنگین سلاح و مهمات به سادگی به دست جهاد گرایان داعش برسد که آنان به سادگی آب خوردن انسان‌ها را سر می‌برند. در حالی که همه جهانیان شاهد هستند که رزمندگان کرد» پ ک ک «قهرمانانه در برابر آدام کشان داعش ایستاده‌اند.

او ادامه می‌دهد، در حالی که ارتش ترکیه که یکی از بزرگ‌ترین ارتش‌های وابسته به سازمان ناتو در اروپا می‌باشد، در برابر کشتار اقلیت مسیحی و ایزدی شمال عراق و دیگر مردمان غیرنظامی سلاح بر زمین گذاشته و به نحوی منفعلانه کشتار و بربریت داعش را تماشا می‌کند، به شهادت همگان، گروهی از رزمندگان کرد شاخه سوری «پ‌ک‌ک» زیر آتشباران‌های داعش و با به خطر انداختن جان خود اقدام به گشودن راه رویی امن در خاک عراق می‌کنند، تا بیش از ۷۰ هزار ایزدی را که در کوه پایه‌های سنجار در محاصرنیروهای داعش گرفتار آمده‌اند، نجات دهند.

pkk

برنارد-هانری لوی می‌گوید: «اگر به خوبی نگاه کنیم، در خواهیم یافت که تروریسم آن نیست که پیش‌تر باور کرده بودیم.»

این نویسنده و فیلسوف فرانسوی به تشریح نگرش غرب نسبت به مفهوم تروریسم در گذشته و تحولات و تغییراتی که این نگرش در طی زمان داشته است، می‌پردازد. در این رابطه، او می‌گوید آنچه هم اکنون رهبران «پ‌ک‌ک» با آن مواجه هستند، پیش‌تر بر سر بسیاری از سازمان‌های شناخته شده تروریستی در جهان آمده است.

همان‌گونه که ارتش آزدی بخش ایرلند در سال‌های ۱۹۹۰ میلادی به یک دهه جنگ چریکی و خیابانی پشت کرد. او در این راستا به راهی که بنیانگذاران دولت‌های مستقل دوره پس از استعمار برای رسیدن به استقلال سیاسی پیمودند، اشاره می‌کند و می‌گوید برای نیل بدین مقصود، آنان سلاح در دست گرفتند و به خشونت‌های کوری نیز مبادرت کردند که بر کسی پوشیده نیست.

برنارد-هانری لوی همچنین به دو سازمان معروف تروریستی اسرائیل به نام‌های آرگون و اشترن اشاره می‌کند و می‌گوید رهبران و کادر‌های این سازمان‌های تروریستی پس از استقلال اسرائیل به مشاغل مهمی تا مقام نخست وزیری این کشور رسیدند. او همچنین به «کنگره ملی آفریقا» به رهبری نلسون ماندلا اشاره می‌کند که برای خارج کردن نام خود از فهرست سازمان‌های تروریستی در آمریکا ناچار شدند تا ۲۸ ژوئن سال میلادی ۲۰۰۸ صبر و تحمل کنند.

برنارد-هانری لوی می‌گوید در جنگی که تروریست‌های داعش علیه ما آغاز کرده‌اند و می‌تواند جنگی دراز مدت باشد، کرد‌ها متحدین محکم و واقعی ما در این جنگ هستند.

grila

او ادامه می‌دهد: «پ‌ک‌ک» هم اکنون در سوریه و در برابر داعش پیشگام‌ترین گروهی است که از ارزش‌های ما برای ازبین بردن داعش دفاع می‌کند.

برنارد-هنری لوی دوباره تاکید می‌کند که «پ‌ک‌ک» دیگر یک سازمان تروریستی نمی‌باشد، بلکه «پ‌ک‌ک» را باید به عنوان یک سازمان مقاومت در برابر تروریسم تعریف کرد. «وی خواستار آنست که «پ‌ک‌ک» را نه آن‌طور که در گذشته بوده، بل‌که آن‌طور که اکنون است، بشناسیم. به زعم او: «سازمانی برای تداوم ثبات منطقه‌ای و پیشرفت صلح و مدرنیته در خاورمیانه. «

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,