Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
بلایای طبیعی بر سر آلتایی

«نفرین پرنسس آلتای»

2014 October 28

گزارش / رادیو کوچه

منبع: صدای روسیه

 

پس از باز شدن قبر، بلایای طبیعی – زلزله و سیل بر سر آلتای جاری شد

این ماجرا در سال ۱۹۹۳ میلادی آغاز شد. گروهی از باستان‌شناسان روسیه در تپه‌ای در «اوکوک» در آلتای جنوبی دست به حفاری زدند. «اوکوک» در تلاقی مرزهای روسیه، قزاقستان، مغولستان و چین واقع است. متخصصان شانس آوردند و یک قبر باستانی را پیدا کردند. در این قبر، باقیمانده ۶ اسب و یک تابوت بزرگ پیدا شد که با می‌خهای برنزی می‌خکوب شده بود. در داخل آن مومیایی زن جوانی قرار داشت. مومیایی او بخوبی حفظ شده بود، زیرا قبل از دفن تابوت را پر از یخ کرده بودند. متخصصان سن این مومیایی را ۲۵۰۰ سال تخمین زدند. به عقیده متخصصان روس و خارجی، این یافته یکی از مهم‌ترین کشفیات باستان‌شناسی اواخر قرن ۲۰ بود.

مومیا به پهلو قرار داشت و پا‌هایش کمی خم شده بود. باقیمانده لباسش، پیراهن ابریشمی و دامن پشمی و جوراب‌های نمدی و پالتوی خز – نیز حفظ شده بودند. موهای سرش را تراشیده بودند. دست‌ها و شانه‌اش تاتو شده بود- جانوران و پرندگان عجیب. این زن در جوانی جان سپرده بود و فقط ۲۵ سال داشت. به احتمال زیاد به خانواده معروفی تعلق داشته است. باستان‌شناسان او را «پرنسس آلتای» نامیدند.

altai

برای مطالعه آتی باقیمانده پرنسس، مجبور بودند او را به آزمایشگاه ویژه‌ای ارسال کنند. مومیا را سوار بالگرد کردند. در زمان پرواز، ناگهان موتور بالگرد خاموش شد. خلبان با زحمت زیاد توانست فرود اضطراری را انجام بدهد. این حادثه اولین حلقه زنجیره حوادث تراژیک بعدی شد.

بلافاصله پس از باز شدن قبر، بلایای طبیعی – زلزله و سیل بر سر آلتای جاری شد. تکان‌های زیر زمینی صد‌ها خانه را ویران ساخت. جریان شدید آب مزارع را از بین برد. ساکنان بومی از نفرین پرنسس آلتای حرف زدند. اخلاف اقوام بومی آلتای معتقدند که باستان‌شناسان خواب «جد» آن‌ها را بهم زدند که حافظ «ورودی» به پادشاهی زیر زمینی بود. او را بردند و نیروی شر به سطح زمین آمد و غم و مصیبت دچار مردم کرد. باید مومیا را به محل سابقش برگردانند و در همانجا دفن کنند.

اما متخصصان نمی‌خواهند با این یافته با ارزش خداحافظی کنند که از اهمیت علمی زیادی برخوردار است. آن‌ها اعتقاد کامل دارند که «نفرین پرنسس آلتای» مثل «نفرین فرعون مصر» افسانه است. زمین لرزه قبل از حفاری‌ها در آلتای رخ می‌داد و سیل و باران‌های شدید – پیامد تغییرات اقلیم است. تغییرات طبیعی را می‌توان بطور علمی توضیح داد. خرافات در اینجا نقشی ندارند. بعلاوه طی ده سال گذشته، مومیایی‌های دیگری نیز در آلتای کشف شده بود. قبر آن‌ها را باز کردند، باقیمانده آن‌ها مطالعه شد و هیچ اتفاقی رخ نداد.

با وجود این، تپه «اوکوک» که قبر پرنسس را در آنجا پیدا شد، دوباره نظر متخصصان را جلب کرد. محققان شبکه خطوطی را کشف کردند که در امتداد این تپه تا چند کیلومتر کشیده شده است. آن‌ها در دوران گذشته کشیده شده‌اند و فقط از ارتفاع پرواز پرنده می‌توان آن‌ها را دید. اما انسانهای دوران باستان نمی‌توانستند پرواز کنند. آن‌ها چطور توانستند چنین خطوط دشواری را بکشند و نظم آن‌ها را از زمین کنترل کنند؟ گزینه‌های متفاوتی در توضیح ارائه می‌شوند که جالبند. می‌گویند هزار سال پیش تپه «اوکوک» پایگاه فضایی بوده است. سفینه‌های فضایی از سیاره‌های دیگر در آنجا فرود می‌آمدند. شاید «کاپیتان» این سفینه‌ها برای خود «باند پرواز» را رسم کرده باشد؟

در «اوکوک» تصاویر بزرگ باستانی را کشف کردند که بر زمین کشیده شده است. آن‌ها یاد آور «گریفون» – کرکس باستانی با بدن شیر و سر عقاب است. این تصاویر شباهت زیادی به تاتوهای روی بدن پرنسس دارد. از سال ۲۰۱۲ مومیای مرموز در موزه ملی شهر آلتای کوهستانی قرار دارد. آن را در یک سالن جداگانه در تابوت ویژه‌ای نگه می‌دارند.

به لحاظ همرویداد عجیبی، طی دو سال گذشته تغییرات آب و هوایی آلتای را دور می‌زنند. آیا پرنسس خشم خود را با دلرحمی عوض کرده است؟ اکثر ساکنان آلتای خواستار دفن دوباره او هستند. زیرا سکوت کنونی می‌تواند آرامش قبل از طوفان مهیب باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,