Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
استاتوس

«تعجب توریست‌ها از امنیت کامل در ایران»

2014 October 29

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس هم‌راه شما خواهیم بود. موضوع این برنامه مرتبط با آیتم سوتی هفته است، آیتمی که برای شما انتخاب کردیم مربوط به گزارش از خبرگزاری فارس می‌باشد که در آن اشاره به تعجب توریست‌های آمریکایی و اروپایی نسبت به امنیت در ایران شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«کشف اسرار قدیمی‌ترین DNA انسان»

یک تیم بین‌المللی موفق به رمزگشایی ژنوم استخوان رانی شدند که متعلق به افرادی است که چهل و پنج هزار سال پیش در سیبری زندگی می‌کردند.

«نیکلای پریستو» که یک عتیقه فروش است در سال ٢٠٠٨ در عاج‌های ماموت‌هایی که خریداری کرده بود، فسیل یک استخوان ران کشف کرد که به مقامات تحویل داد.

موسسه دیرینه شناسان انسانی گفت: این استخوان فسیل شده خیلی قدیمی بوده و متعلق به چهل و پنج هزار سال پیش است اما حاوی DNA و به اندازه کافی ژنوم است؛ این استخوان در استان اومسک منطقه‌ای بین مرز روسیه و قزاقستان کشف شده است.

22

یک تیم بین‌المللی موفق به رمز‌گشایی ژنوم این استخوان ران شدند که متعلق به افرادی است که در سیبری زندگی می‌کردند؛ این ژن از ژن‌های نئاندرتال‌هاست که امروز در اغلب انسان‌های غیر آفریقایی یافت می‌شود.

سوتی هفته

«تعجب توریست‌ها از وجود امنیت کامل در ایران»

دومین قطار بین‌المللی گردشگری در حالی صد توریست از آمریکا و اروپا را به تهران رساند که به گفته رییس جامعه تورگردانان ایران، تا پایان سال ۲۰۱۵ قرار است ۹ قطار دیگر، گردشگران خارجی را به ایران بیاورد و تاکنون نیز دوازده هزار اروپایی برای این شیوه سفر به ایران ثبت‌نام کرده‌اند.

خبرگزاری فارس، گروه جامعه: ساعت ٩:٣٠دقیقه  قرار بود دومین قطار بین‌المللی گردشگری که از اول آبان‌ماه وارد ایران شده است به تهران برسد، اما این قطار با توقفی که در ایستگاه اسلامشهر داشت با تاخیر، ساعت ١١ به ایستگاه راه‌آهن تهران رسید و گردشگران این قطار مورد استقبال مسوولان گردشگری و اصحاب رسانه قرار گرفتند.

این قطار بین‌المللی گردشگری که از بوداپست مجارستان مسیر خود را آغاز کرده پس از عبور از کشورهای بلغارستان و ترکیه وارد ایران شده و این گردشگران طول اقامتشان در ایران حدود سیزده روز است که از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان‌‌های زنجان، تهران، یزد، اصفهان، فارس، کرمان و خراسان‌رضوی بازدید می‌کنند.

در همین خصوص کارمند بازنشسته استرالیایی گفت:  امنیت کامل را در ایران احساس کردم.

33

«دنه هاوک» و همسرش «ملانی چلیس» که بازنشسته دولت استرالیا است درباره احساسشان در خصوص ایرانی‌ها به خبرنگار فارس می‌گویند: ایران مردمانی دوست داشتنی دارد همه این‌جا به ما سلام می‌کنند و می‌خواهند ارتباط برقرار کنند.

این زوج جهانگرد ایران را کشوری می‌دانند که علا‌رغم آن‌چه شنیده‌اند بسیار امن است و آنها احساس امنیت را کاملن لمس می‌کنند.

آنها اصفهان را شهر مورد علاقه خودشان در ایران معرفی می‌کنند.

حوادث

«دستگیری مرد اماراتی به اتهام تجاوز به مادر»

پلیس دوبی از دستگیری مردی حدودن ٣٠ ساله به اتهام تجاوز به مادرش خبر داد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام پلیس دوبی، این مرد مادر خود را که بیش از ۵٠ سال سن داشته و از بیماری روانی رنج می‌برده مورد تجاوز قرار داده است.

پلیس دوبی اعلام کرد: این مرد به هنگام بازجویی گفته که در زمان ارتکاب به این عمل بی‌شرمانه تحت‌تاثیر مواد الکلی بوده است.

برادران متهم زمانی که متوجه شدند مادرشان مورد اذیت و آزار او قرار گرفته، موضوع را به پلیس اطلاع دادند و بررسی‌ها برای مشخص شدن صحت این ادعا آغاز شد.

dastgiri

متهم در بازجویی‌های خود اعتراف کرده اولین‌باری نبوده که مادرش را مورد اذیت و آزار قرار داده است.

یادی از تاریخ

«آرایش زنان در دنیای باستان»

آرایش کردن از زمان‌های بسیار قدیم مخصوصن زمانی‌که مردم با دارو آشنا شدند، بین خانم‌ها و آقایان متداول بوده و آنها با علاقه فراوانی برای زیباتر نشان دادن صورتشان میکوشیدند.

تاریخ شروع آرایش به مصر قدیم می‌رسد. آنها برای مراسم مذهبی از عطریات و مواد آرایشی استفاده می‌کردند و حمام‌های مخصوص برای خوشبو کردن پوست بدن میگرفتند، به نظافت و پاکیزگی اهمیت می‌دادند و بعد از حمام از مواد خوشبوکننده و روغنی برای نرم نگه داشتن پوستشان استفاده می‌کردند. شانه و آیینه به عنوان اولین لوازم آرایشی مورد علاقه همه خانم‌ها و آقایان بود. «کلئوپاترا» ملکه مصر، مواد آرایش و عطر را عاشقانه برای پوست و مو و بدن خود استفاده می‌کرده است.

اولین رژ لب‌ها حدود پنج هزارسال پیش در شهر قدیمی ‌اور نزدیک بابل درست شده بود. عطرهای کلئوپاترا به طور یقین چهره تاریخ را عوض کرد، زیرا «مارک آنتونی» شیفته رایحه دل‌پذیر عطرهای او شده بود. کلئوپاترا  مرتبن با شیر الاغ، گل سرخ و نعنای هندی حمام می‌گرفت و از لوازم آرایشی ساخته شده و دانه‌های ساییده شده کنجد استفاده می‌کرد.

fraeneh

سایه‌های آبی و سبز زیبای چشم او چیزی غیر از پودر بسیار نرم سنگ‌های کم‌بهاتر مانند لاجورد نبود که نه تنها پوست را از تابش اشعه‌های قوی خورشید محافظت می‌کرد بلکه مصرف آرایشی نیز داشت. لوازم آرایشی دیگر کلئوپاترا، که چندان چنگی به دل نمی‌زند، رژلب‌ها و روژگونه‌های او بودند که رنگ قرمز ارغوانی داشتند و از تخم مورچه پودر شده و کنه قرمز ساییده شده درست می‌شدند.

در نزد ایرانیان، هفت‌قلم یا هفت‌وند آرایش کردن، برای زنان متاهل مناسب بود و کاربرد غیر از آن نکوهیده بود.

باستان‌شناسان و مورخین توانسته‌اند از لابلای متون، نقاشی‌ها، حکاکی‌ها و حفاری‌های دوران هخامنشیان بیابند که در آن دوران و بعد از آن، زنان از 7 ابزار آرایشی بر روی صورت و موی خود استفاده می‌کردند. به عبارت دیگر برای یک آرایش کامل 7 قلم ابزار در اختیار داشتند که عبارت بودند از؛ سرمه، پودری سیاه‌رنگ که برای آرایش چشم استفاده می‌شد. حنا، برای رنگ کردن دست و مو. سرخاب، پودر قرمز رنگ برای گونه. سفیداب، پودر سفید رنگ برای روشن کردن پوست صورت. وسمه، برای ضخیم کردن و سیاه‌تر نشان دادن ابروها و قرینه ساختن چشم‌ها. خال، برای زیباتر کردن صورت (معمولن در کنار، بالا یا پایین لب گذاشته می‌شد) و زرگ: پودر طلایی رنگ برای روشن کردن مو و صورت.

یونانی‌ها از سال ۴۶۰ میلادی با علاقه فراوان عطریات و مواد آرایشی می‌ساختند و برای مراسم مذهبی و استفاده شخصی و حتا گاهی به عنوان دارو استفاده می‌کردند.خانم‌های یونانی از موادی به نام ورمیلیون برای آرایش صورت استفاده میکردند که به رنگ قرمز روشن بود و از ترکیب نمک‌های جیوه در ساخت آن استفاده میشد. هم‌چنین عادت خطرناکی را رواج دادند و آن استفاده از سرب سفید و جیوه برای پوست صورتشان بود تا رنگ صورتشان مانند گچ سفید به نظر رسد. اما این مسئله برای آنها ناشناخته بود که فلزهای سنگینی مانند اینها از طریق پوست جذب می‌شود و منجر به مرگ زودرسشان می‌گردد. این عادت تاسف‌انگیز تا قرون متمادی به طول انجامید.

آسیایی‌ها، به خصوص چینی‌ها، تاریخچه بسیار دوری در مورد سلامتی دارند و آراستگی را یک هنر به حساب می‌آورند، مخصوصن بین افرادی که امکان استفاده از لوازم آرایش مختلف و لباس‌های متنوع را داشتند. در ژاپن آرایش گیشاها خیره کننده بود و هنوز هم یک هنر باارزش به شمار می‌آید.

آفریقایی‌ها تحول بزرگی در آرایش مو و طراحی لباس‌های مخصوص به وجود آوردند. آنها داروهای بسیاری از گیاهان و مواد اولیه که در اطراف خود داشتند تهیه میکردند. هم‌چنین از رنگ‌های زیادی برای آرایش صورت خود استفاده می‌کردند که بعضی از انواع مدل مو و لباس آنها هنوز هم رایج است.

استاتوس

موضوع این هفنه برنامه استاتوس مربوط به آیتم سوای هفته است و در آن از شما خواستاریم تا نظر خود را در رابطه با میزان امنیت در ایران بیان کنید که ایرانی‌ها تا چه اندازه محل زندگی خود را دارای امنیت می‌دانند. نظرات را کوتاه برایمان در زیر همین پست کامنت کنید.

مطالب مرتبط

رواج گسترده بازار سیاه فروش تخمک و جنین در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,