Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
از سوی نمایندگان مجلس ایران

«وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم رای اعتماد نگرفت»

2014 October 29

خبر / رادیو کوچه

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران به محمود نیلی احمدآبادی وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم تحقیقات و فناوری رای اعتماد ندادند.

در جلسه علنی روز چهارشنبه هفتن آبان مجلس ایران، محمود نیلی احمدآبادی که سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی وزارت علوم تحقیقات و فناوری است، ازمجموع ۲۴۶رای ماخوذه با کسب  ۷۹ رای موافق، ۱۶۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، نتوانست کرسی وزارت علوم را به دست بیاورد.

برخی از نمایندگان مخالف دولت از نحوه معرفی وزیر پیشنهادی تنها چند روز پیش از برگزاری جلسه رسیدگی به صلاحیت او انتقاد کرده و گفتند که قبل از آگاه شدن مجلس از تصمیم رییس جمهوری، نام وزیر پیشنهادی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بود.

در جلسه روز چهارشنبه، رئیس مجلس گفت که معرفی نامه وزیر پیشنهادی دیر به هیات رییسه مجلس رسید اما مقامات دولتی گفتند که دلیل آن این بوده که در نظر داشتند شرح زندگینامه آقای احمدآبادی را نیز ضمیمه کنند.

nili

پیش از اظهارات رییس مجلس، الیاس نادران، نماینده مجلس، خطاب به وزیر پیشنهادی گفته بود: اگر شما گزینه جدی برای دولت و تصدی پست وزارت بودید، شما را اول به رسانه‌ها معرفی نمی‌کردند و بعد به مجلس.

رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم دولت حسن روحانی، روز بیست و نهم مرداد ماه سال جاری در مجلس استیضاح و با رای عدم اعتماد نمایندگان، از این سمت برکنار شد.

در رای گیری پیرامون صلاحیت آقای فرجی دانا، از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر، ۱۴۵ نماینده به برکناری او رای موافق، ۱۱۰ نماینده رای مخالف و ۱۵ نماینده رای ممتنع دادند. آقای روحانی در جلسه استیضاح وزیر سابق علوم حضور نداشت و دلیل آن سفر برنامه‌ریزی شده او به خارج از تهران اعلام شد.

با برکناری وزیر علوم، محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست این وزارتخانه تعیین شد و روز ۳۰ مهر، رییس جمهوری نام آقای احمدآبادی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس اعلام کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,