Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
در پی رفع برخی تحریم‌ها علیه ایران

«اپل در حال مذاکره برای ورود مستقیم آی‌فون‌ به بازار ایران است»

2014 October 30

خبر / رادیو کوچه

 

شرکت اپل به دنبال رفع برخی تحریم‌های تکنولوژیک علیه ایران، در حال مشاوره و امکان‌سنجی فروش محصولات خود در این کشور است.

بنابه گزارش، روزنامه وال استریت ژورنال، شرکت آمریکایی اپل درحال انجام گفت‌وگوهای مقدماتی برای فروش تلفن‌های همراه آی فون در ایران در صورت تخفیف تحریم‌ها علیه این کشور است.

وال استریت ژورنال نوشته است: اپل به خاطر تصمیم ماه مه دولت آمریکا برای برداشتن مقرراتی که مانع فروش فناوری‌های ارتباطی برای مصرف کنندگان عادی در ایران می‌شد قادر به صدور آی فون به ایران خواهد بود.

این روزنامه به نقل از منابعی که از آنها نام نبرد نوشت که اپل گفت‌وگو با توزیع کنندگان محصولاتش برای گشایش مسیرهای رسمی در صورت صدور مجوز از سوی ایران را آغاز کرده است.

 

بر اساس گفته‌های منابع خبری وال استریت ژورنال، اپل در پی افتتاح اپل‌-استور درایران نیست٬ بلکه در پی شرکایی برای ارایه حق فروش محصولات خود به آن‌هاست تا در فروشگاه‌هایی که مخصوص همین امر گشوده خواهند شد به فروش رسند.

apple

بازار ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا به صورت عمده از دسترس شرکت‌های آمریکایی خارج است و محصولات اپل نیز در حال حاضر از طریق فروشندگان غیررسمی در ایران عرضه می‌شود.

به گفته برخی منابع خبری٬ کمپانی اپل با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره شرایط آغاز فعالیت در ایران مشورت کرده است. به‌رغم پیشرفت‌های سیاسی در روابط ایران و غرب، هر حرکتی از سوی کمپانی‌های غربی به سمت ایران همچنان با موانع زیادی روبروست.

با این‌همه اپل برای ارسال تلفن‌های هوشمند (آی‌فون) خود به ایران بر اساس تصمیم سال گذشته دولت آمریکا در زمینه رفع برخی از تحریم‌ها مجاز است. هدف از لغو برخی تحریم‌های مرتبط با گوشی‌های همراه و کامپیوتر در سال گذشته کمک به ایرانیان برای برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های کوتاه و ویدئوهای ضبط شده با تلفن همراه، به منظور غلبه بر محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت ایران در زمینه اطلاع‌رسانی بود.

با وجود رفع برخی تحریم‌های تکنولوژیک علیه ایران همچنان موانع مختلفی بر سر راه اپل برای ورود به بازار این کشور قرار دارد. از آن میان٬ محدودیت‌های نظام بانکی جهانی در مواجهه با ایران به علت وجود تحریم‌هاست. جدا از این اپل مجبور است در ایران با یکی از شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات موبایل کار کند که این موضوع با توجه به حضور گسترده دولت در این بخش می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,