Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
از طریق مرز ترکیه

«اولین گروه از پیشمرگه‌های کرد اقلیم کردستان وارد کوبانی شدند»

2014 October 31

خبر / رادیو کوچه

 

یک گروه ۱۰ نفری از پیشمرگه‌های کرد اقلیم کردستان، برای اولین بار روز پنج‌شنبه سی‌ام اکتبر، وارد شهر کردنشین کوبانی در سوریه شدند، تا هماهنگی‌های لازم را برای انتقال پیشمرگه‌های کرد به این شهر که در محاصره داعش قرار دارد، انجام دهند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان غیردولتی ناظران حقوق بشر سوریه گزارش داده که ده پیشمرگه وارد کوبانی شدند تا زمینه ورود پیشمرگه‌های دیگری که همچنان در ترکیه منتظر هستند، فراهم کنند.

ناظران حقوق بشر سوریه اضافه کرده که همزمان با ورود این هیات، جبهه شمالی کوبانی، هدف بمباران شدید گروه دولت اسلامی قرار گرفته و این حملات، ورود پیشمرگه‌های کرد به کوبانی را به تاخیر انداخته است.

بنابه همین گزارش، همزمان رژیم بشار اسد دولت ترکیه را برای صدور مجوز عبور به پیشمرگه‌ها شدیدن مورد انتقاد قرار داده است.

دولت آنکارا اجازه عبور حدود ۱۵۰ پیشمرگه کرد اقلیم کردستان را از خاک ترکیه صادر کرده و قرار است این گروه به نیروهای کرد، یگان‌های مدافع خلق، در مبارزه با داعش کمک کند.

bakor

استقبال کردهای ترکیه از نیروهای پیشمرگ کردستان

آژانس خبری فرات نیوز، نیز در این رابطه گزارش داده که پیشمرگه‌های کرد از طریق پست مرزی مرشدپینار در ترکیه وارد کردستان سوریه شده‌اند و قرار است با مسئولان یگان‌های مدافع خلق در کوبانی برای انتقال اسلحه و همچنین دیگر پیشمرگه‌هایی که در آن سوی مرز قرار دارند، گفت‌وگو کنند.

همچنین خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه سی‌ام اکتبر، در این زمینه نوشته است که صبح امروز حدود چهل خودرو پیشمرگه‌های مسلح را به شهر سوروچ در ترکیه، واقع در ده کیلومتری مرز، رساند.

این خبرگزاری اضافه کرده که پیش‌تر گروه دیگری از پیشمرگه‌ها با هواپیما به طور مستقیم از اقلیم کردستان به این شهر منتقل شده بودند.

حدود دو هزار کرد، شامل کردهای ترکیه و همچنین پناهندگانی که از کوبانی به شهر سوروچ آمده‌اند، به استقبال پیشمرگه‌ها رفتند و فریاد می‌کشیدند که: «کوبانی به گورستان داعش تبدیل خواهد شد»

اما پس از انتشار خبر ورود اولین گروه از پیشمرگه‌ها به کوبانی، رژیم بشار اسد، دولت ترکیه را بابت صدور اجازه به پیشمرگه‌های کرد عراقی برای پیوستن به کردهای سوریه شدیدن مورد انتقاد قرار داد.

وزارت امورخارجه سوریه با انتشار بیانیه‌ای نوشت: یک بار دیگر ترکیه نقش توطئه‌گرد خود را با دادن اجازه به نیروهای خارجی و عناصر تروریست برای ورود به سوریه نشان داد؛ امری که نقض تمامیت ارضی سوریه به شمار می‌رود.

این بیانیه با اشاره به اصرار آمریکا به ترکیه برای صدور این مجوز می افزاید: سوریه این رفتار دولت ترکیه و همدستانش را که از آغاز بحران سوریه مسؤول هستند، محکوم می‌کند.

مطالب مرتبط

پیشمرگه‌های کرد اقلیم کردستان عازم کوبانی شدند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,