Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
ایران امروز

«بن‌بست هدفمندی یارانه‌ها با کسری بودجه دولت»

2014 October 31

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 

با توجه به اینکه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بسیاری از کار‌شناسان و تحلیلگران اقتصادی تاکید داشتند ادامه روند گذشته در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با شکست روبرو می‌شود، دولتمردان یازدهم بی‌توجه به تحلیل‌ها این طرح غیر کار‌شناسانه را ادامه دادند و تصریح کردند ایراد از عملکرد دولت دهم در اجرای این طرح بوده است. حال با گذشت یکسال و به بن بست رسیدن اجرای این طرح به دست دولت یازدهم، معاون رییس دولت هنوز هم می‌گوید طرح هدفمندی در مقطعی اجرا شد که یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور بود اما علی‌رغم آنکه همه کشور به طور کامل از اجرای این طرح حمایت کردند، به دلیل اجرای غلط به یکی از تنگناهای جدی کشور تبدیل شد.

‎«اسحاق جهانگیری» معاون اول «حسن روحانی» مدعی شده است دولت تدبیر وامید مرحله دوم این طرح را به درستی اجرا کرد و توانست از محل درآمدهای این طرح، طرح تحول نظام سلامت را اجرا کند تا یکی از دغدغه‌های مهم مردم که مشکل سلامت بود را تا حد امکان برطرف سازد. جهانگیری با اشاره به مشکلات بخشی از آحاد جامعه درخصوص امنیت غذایی اظهارکرد: برای امنیت غذایی این افراد اعتباراتی ازسوی دولت تخصیص یافت.

1

وی با اشاره به درخواست دولت تدبیر وامید از گروه‌های پردرآمد جامعه برای انصراف از دریافت یارانه نقدی افزود: اگر همه به صحنه می‌آمدند و به دولت کمک می‌کردند بخش زیادی از مردم و اقشار پردرآمد انصراف می‌دادند اما عده‌ای در داخل و خارج در این زمینه اخلال کردند و با جوسازی مردم را به عدم انصراف تشویق نمودند.

هزینه شدن ۹۵% منابع در یارانه نقدی

در همین زمینه روز گذشته هشتم آبان ماه یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از کسری بودجه ۷ هزار میلیارد تومانی دولت در بخش هدفمندسازی یارانه‌ها در ۶ ماه نخست امسال خبرداد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بسیاری از کار‌شناسان و تحلیلگران اقتصادی تاکید داشتند ادامه روند گذشته در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با شکست روبرو می‌شود

«جعفرزاده ایمن آبادی» در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: براساس تبصره ۲۱ قانون بودجه امسال ۵۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به عنوان درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها و یارانه نان و انرژی در نظر گرفته شد که دولت توانسته است در ۶ ماه نخست امسال حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تهیه کند.

وی کسری بودجه دولت در این بخش را در شش ماه نخست امسال بیش از ۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: درصورت ادامه این روند پیش بینی می‌کنیم تا پایان امسال میزان کسری درآمد دولت حداقل به ۱۴ هزار میلیارد تومان برسد.

نماینده رشت گفت: این بدان معناست که ۴ تعهد دولت در هدفمند سازی یارانه‌ها یعنی پرداخت نقدی و غیرنقدی، کمک به واحدهای تولیدی و بهبود وضع حمل و نقل، بخش سلامت و بیمه بیکاری جوانان دچار خدشه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این مدت فقط ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در دو ماه مرداد و شهریور به بخش سلامت، ۲ هزار میلیارد تومان به بیمه بیکاری و ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای یارانه نقدی اختصاص یافته و هیچ اقدامی برای بخش تولید و حمل و نقل صورت نگرفته است.

2

«جعفرزاده ایمن آبادی» افزود: در ۶ ماه نخست امسال باید ۵ هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص می‌یافت اما حتی یک ریال هم داده نشد و این یکی از پیامدهای این کسری درآمد است. وی گفت: بیش از ۹۵ درصد منابع در یارانه نقدی هزینه شده است.

کسری بودجه قابل پیش‌بینی بود

این کسری بودجه در حالی صورت گرفته است که نخستین لایحه دولت یازدهم که به مجلس ارسال شد، لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور بود که این اقدام به منظور جلوگیری از کسری بودجه رخ داد و دولت در این اصلاحیه کاهش ۶۰ هزار میلیارد تومانی سقف هزینه‌ای بودجه را مدنظر قرار داده بود.

جعفرزاده ایمن آبادی از کسری بودجه ۷ هزار میلیارد تومانی دولت در بخش هدفمندسازی یارانه‌ها در ۶ ماه نخست امسال خبرداد

یکی از موضوعات مهمی که در جریان بررسی این اصلاحیه مطرح شد اصلاح پرداخت یارانه نقدی بود که در ‌‌نهایت اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با حذف یارانه نقدی ۳۰ درصد از افراد پردرآمد جامعه موافقت کردند که این موضوع می‌تواند حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از هزینه‌های دولت را کاهش دهد.

«جعفر قادری»، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس‌‌ همان زمان در این رابطه گفته بود منابع درنظر گرفته شده برای پرداخت یارانه نقدی بر اساس قانون ۲۸ هزار میلیارد تومان در سال بوده است که هم اکنون میزان پرداختی ۴۲ هزار میلیارد تومان است. با تصویب اصلاحیه بودجه میزان پرداختی یارانه نقدی در سال به ۲۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و باز هم دولت با کسری هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی رو به رو است و این میزان را باید از محل بودجه سالانه کشور جبران کند.

در پایان مشخص نیست دولت یازدهم که حاضر شد به خاطر ایجاد رضایت عمومی و کسب پایگاه مردمی روند پرداخت یارانه نقدی را ادامه دهد و از بازبینی علمی در طرح هدفمندی یارانه‌ها سر باز زد، چگونه می‌خواهد این کسری بودجه قابل توجه را جبران کند.

مطالب مرتبط

مصائب درآمد وابسته به نفت برای ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,