Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
کشتار سالانه ۴۵۰۰۰ نفر

«آلودگی هوا در ایران و کشتار شهروندان»

2014 November 01

جلال ایجادی / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

سازمان جهانی بهداشت براساس ارزیابی جدید سال ۲۰۱۴، اعلام نمود که آلودگی هوا مهم‌ترین عامل مرگ ‌ومیر در جهان است. این سازمان بر آن است که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان در معرض مستقیم آلودگی هوا قرار دارند و بر پایه بررسی دقیق‌تر در سال ۲۰۱۲ تعداد ۷ میلیون نفر در دنیا به دلایل مستقیم یا غیرمستقیم و بسبب آلودگی هوا در فضای بیرونی و داخلی، جان خود را از دست داده‌اند. در واقع از هر ۸ مورد مرگ در دنیا یک مورد بر اثر آلودگی هواست. این مرگ و میر به ویژه مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس و ایست قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی و سرطان است.

آلودگی هوا در جهان

جو یا اتمسفر پیرامون زمین سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگی در سیاره زمین به آن بستگی دارد. کاهش و فرسودگی لایه ازن استراتوسفر به سبب آلودگی هوا، دیر زمانی‌است که بعنوان خطرمهی برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته ‌شده است. در شهر‌ها، خودرو‌ها و اتوبوس‌ها، موتور‌ها و نیز هواپیما‌ها، صنایع و ساختمان‌سازی منشا آلودگی هوا می‌باشند. در خارج از شهر‌ها غبار حاصل از شخم زدن زمین به وسیله تراکتور‌ها، ماشین‌ها و کامیون‌هایی که با سوخت فسیلی در جاده‌های شنی یا خاکی می‌رانند، ریزش کوه و دود حاصل از آتش‌سوزی جنگل‌ها و بیشه‌ها و مزارع و نیز سوخت گازوئیل و بنزین و ذغال سنگ باعث آلودگی هوا می‌شود. یک عامل مهم دیگر آلودگی هوا، گاز ازن در سطح زمین می‌باشد.

22

هنگامی که گازهای آلاینده حاصل از اتومبیل‌ها و کارخانه‌ها با نور خورشید در ارتباط هستند واکنش شیمیائی بوجود آمده و در نتیجه گاز ازن بوجود می‌آید که برای انسان سمی است. شوفاژهای شهری و اگزوز خودرو‌ها در شهر‌ها آلاینده‌های متعددی از جمله مونوکسیدکربن، دی‌اکسید نیتروژن، دی‌اکسید گوگرد، ذرات معلق از جمله ذرات کوچک‌تر ۱۰میکروم‌تر، بنزن، فرمالدئید و هیدروکربن‌های چندحلقه ‌ای در هوا پخش می‌کند. در صورتی که شاخص‌های این مواد از سطح استاندارد‌ها فرا‌تر رود، این آلاینده‌ها می‌توانند به شدت سلامت عمومی را در معرض خطر قرار دهند.

آلودگی هوا در ایران و کشتار شهروندان

بر اساس گزارش دیگری از سازمان بهداشت جهانی، در بررسی وضعیت آلودگی شهرهای جهان، شهرهای ایران، هند و پاکستان در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان و شهرهای ایالات متحده و کانادا جزو پاک‌ترین شهرهای جهان قرار گرفتند. تعداد۱۰شهر آلوده جهان به ترتیب عبارتند از: اهواز ـ ایران، الانباتار ـ مغولستان، لودانا ـ هند، سنندج ـ ایران، کویته ـ پاکستان، کرمانشاه ـ ایران، پیشاور ـ پاکستان، گابورن ـ بوتسوانا، یاسوج ـ ایران و کانپور ـ هند. چهار شهر از میان ده آلوده‌ترین شهر درجهان در کشور ما قرار دارد. یکی از نتایج این آلوده گی تخریب سلامت انسانهاست. بر اساس گزارش ایسنا سالانه ۴۵ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا می‌میرند. (۲۷ مهر ۱۳۹۳). بطور مسلم این ارزیابی از واقعیت دور است و میزان مرگ و میر فرا‌تر از آمار دولتی است و ارزیابی از بیماری‌ها در ایران نادقیق می‌باشد. حال اگر به همین آمار بسنده کنیم، مرگ ۴۵۰۰۰ نفر شهروند را چگونه باید توصیف نمود؟ بنظر می‌رسد که واژه «کشتار»، مناسب‌ترین واژه است. در این زمینه توضیح چند نکته ضروری می‌باشد.

واژه «کشتار»

برخی ممکن است واژه و توصیف «کشتار» در زمینه محیط زیستی را بی‌معنا و غلوآمیز تلقی نمایند، زیرا این واژه نه تنها بیانگر یک جمعیت انبوه است بلکه بعلاوه توصیف یک اقدام ارادی جنایتکارانه است.

11

مرگ هزاران نفر به سبب عوامل طبیعی مانند توفان و سیل و زلزله یک اقدام ارادی نیست و همسان کشتارهای سیاسی و نژادی و مذهبی و نظامی نمی‌باشد. حال آنکه قتل انسان‌ها توسط نازیسم، نابودی انسان‌ها با بکارگیری بمب اتم و سلاحهای شیمیائی، قتل عام دو میلیون در کامبوج توسط خمرهای سرخ و قتل صد‌ها نفر در جنگ قومی «رواندا»، یک جنایت علیه بشریت و کشتار است. مرگ ۴۵ هزار نفر بخاطر آلودگی هوا در ایران تنها یک واقعه دردناک عادی و ناشی از بهم ریختگی عوامل طبیعی نیست. درست است که هوا فاقد کیفیت زیستی است و بلحاظ مجموع الاینده‌ها سلامت و جان انسان را تخریب می‌کند. پرسش این است که در جهان و در ایران نقش عوامل طبیعی و نقش انسان در تخریب چگونه قابل ارزیابی است؟ نقش جهان صنعتی و نقش تمام دولت‌ها را باید بررسی نمود و در ایران نیز پرسش اساسی اینجاست که تخریب هوای اقلیمی ناشی از چیست؟

علل کشتار و مسئولیت در مدیریت

متاسفانه آلودگی در جهان گسترده است و آنهم ناشی از پخش گازهای زیان آور و فعالیت صنعتی و اقتصادی آدمیان و بی‌مسئولیتی مدیران سیاسی و اقتصادی است. حال براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در جهان ده کشور بد‌ترین وضعیت اقلیمی را دارند.

اگر در ده کشور و از جمله ایران وضع بسیار وخیم است برای آنستکه الگوی فعالیت اقتصادی و شهری نابسامان و مدیریت زیستبومی بد‌ترین نوع مدیریت است. مدیریت کلان و خرد ایران بطور کامل زیان آور است. در ایران وجود میلیون‌ها خودرود و کامیون و موتور فرسوده و کهنه، استفاده گازوئیل آلوده و بنزین سم دار که با استاندارد جهانی خوانائی ندارد و بگفته متخصصان سرطان زا می‌باشد و همچنین فعالیت سوختی فسیلی بنگاههای صنعتی، منشا آلودگی هوای کشور و در نتیجه علت اصلی رشد بیماری‌ها است. البته عوامل دیگری در رشد بیماری‌ها دخالت دارند؛ سطح بالای نیترات آب آشامیدنی، استفاده گسترده از سموم آفت کش و کودهای شیمیایی نیتراته در کشاورزی نیز از جمله عوامل سرطان زا می‌باشند. بعلاوه از یاد نبریم که خشک شدن دریاچه‌ها و رود‌ها و توسعه بیابانزائی و افت مناطق مرطوب، هوا را خشک‌تر نموده و زمینه خیزش و انتقال ریزدگرهای مسموم را آسان‌تر ساخته و تمامی مناطق ایران را در معرض خطر آلودگی قرار داده است. آلودگی هوا با توجه به ابعاد آن و سموم شیمیائی آن، خطر بزرگ در رشد بیماریهای گوناگون ریوی و تنفسی و از جمله سرطان است. سالیانه ۷۰ تا ۸۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور کشف می‌گردد و در حال حاضر در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد. (سایت دکتر احتجاب). طبق آمار رسمی میزان بروز سرطان در کشور طی ۲۰ سال آینده ۲ برابر می‌شود.

33

مسئولیت این نابسامانی به عهده چه کسی است؟ این نابسامانی اقلیمی و آلودگی از آسمان نمی‌آید؛ بلکه نتیجه سیاست اقتصادی رانتی و تصمیگیری دولتی و بی‌توجهی کامل به سلامت انسان‌ها در مملکت ماست. اگر وضع شهرهای ما و کشور ما از نظر آلودگی‌ها خراب است، اگر سالانه ۴۵ هزار ایرانی به سبب آلودگی هوا می‌میرند، اگر میزان بیماری‌های ناشی از آلودگی در رسانه‌ها پخش نمی‌شود، اگر بنزین سمی در بازار ایران متداول است و اگر اقتصاد ایران فسیلی و صنعت فرسوده است، تمامی این پدیده‌های ناهنجار و دلخراش ناشی از سیاست ریز و درشت حکومتی است. مدیریت کلان مملکت منفی و مخرب است و بی‌مسئولیتی بخش خصوصی و الگوی مصرفی در جامعه، تشدید کننده بحران است.

چرا ما از کشتار به درد نمی‌آئیم؟

ما برای یک یک افراد سیاسی اعدام شده و یا در بند، بدرستی احساس همدردی داشته، به درد آمده و فریاد می‌زنیم. ما برای اعتراض علیه اعدام غیرعادلانه ریحانه، بحق بسیج می‌شویم و تظاهرات می‌کنیم و مقاله می‌نویسیم، ما بحق علیه شکنجه در زندان‌ها، علیه عمال حکومتی اسید پاش و آزار شهروند زن در شهر توسط گزمه‌های اسلامی، اعتراض می‌کنیم، فراخوان می‌نویسیم و در رسانه‌ها خشم و اعتراض خود را به نمایش می‌گذاریم. در باره اقتصاد و سیاست خارجی حکومتی مقاله‌های بیشماری منتشر می‌گردد و حتا در مورد مسائل عادی مانند اختلاف نظر جناحهای حکومتی بطور مرتب نوشته ارائه می‌شود و رسانه‌ها با «کار‌شناسان» طبقه آخوند‌ها مصاحبه‌های گوناگون تنظیم می‌کنند.

alodgi-hawa

ولی احساس و واکنش به کشتار ۴۵۰۰۰ ایرانی چگونه است؟ متاسفانه جامعه ایران و نخبگان داخل و خارج به این کشتار اعتنائی ندارند. حساسیت زیست محیطی و توجه حقوق بشری از نگاه زیست محیطی در بینش نخبگان جائی ندارد و در عمل مرگ انسان در این زمینه فرعی و ناچیز بشمار می‌آید. جان و روان و سلامتی هزاران انسان در کشور ما به سبب آلودگی هوا و گازهای سمی آن از بین می‌رود و نظام موجود در این تخریب نقش درجه اول دارد، ولی سازمان‌ها و احزاب سیاسی بی‌تفاوت از کنار این شرایط دردناک می‌گذرند و کنگره‌ها و نشست‌های آنان از بحث در این عرصه اجتناب می‌کنند. گویا گرفتن جان انسان‌ها از طریق آلودگی هوا مسئله خطیری نیست. گویا جان یک انسان فقط آن زمانی ارزش دارد که در عرصه سیاسی مورد هجوم قرار گیرد. حقوق بشر نه تنها از نظر سیاسی و اجتماعی بلکه از جهت زیست محیطی نیز مطرح است و هرگونه محرومیت انسان از شرایط زیستی انسانی قابل محکوم نمودن است. سلامتی و زندگی انسان آنجا که به خطر بیافتد باید به اقدام اعتراضی و طغیان علیه مسئولان منجر گردد، زیرا مسئولان حکومتی مجرم هستند و در این کشتار ۴۵۰۰۰ نفری دست دارند.

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است

مطالب دیگری از این نویسنده در رادیو کوچه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,