Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
زیر یه خم

«پخش لیگ‌برتر سیاسی و زوری شود بازی‌ها را جمع می‌کنیم»

2014 November 01

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از سری برنامه‌های زیر یه خم هم‌راه شما خواهیم بود که امیدواریم از این برنامه لذت ببرید. در این برنامه به رشته‌های کاراته و کشتی و فوتبال پرداخته‌ایم و در خصوص اتفاقات پشت‌پرده یک هفته گذشته ورزش ایران نیز اطلاعات جالبی را جمع‌آوری کرده‌ایم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«خواسته عجیب تیم آفریقایی از فدراسیون ایران»

تیم‌های ملی ایران و کنیا در صورت توافق فدراسیون‌های دو کشور، در دیداری دوستانه به مصاف هم می‌روند.

به گزارش فارس، تیم‌های ملی ایران و کنیا در صورت توافق فدراسیون‌های دو کشور، در دیداری دوستانه در تاریخ ٢٣ آبان‌ماه امسال در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می‌روند.

اما ماجرای برگزاری این دیدار زمانی جالب می‌شود که بدانیم مسوولان فدراسیون کنیا در نامه‌ای از فدراسیون فوتبال ایران برای برگزاری این دیدار مبلغ پنجاه هزار دلار را درخواست کرده‌اند که این موضوع با مخالفت مسوولان فوتبال ایران مواجه شده است.

فدراسیون ایران در پاسخ به این پیشنهاد فدراسیون کنیا اعلام کرده برای برگزاری این دیدار حاضر است فقط پانزده هزار دلار به تیم آفریقایی بپردازد، ضمن این‌که هزینه ٢ روز اقامت و بلیت رفت و برگشت سی کنیایی (٢٢ بازیکن و ٨ هم‌راه) را نیز متقبل شوند.

kinia

عجیب این‌که کنیایی‌ها در واکنش به این پیشنهاد فدراسیون ایران اعلام کرده‌اند که در سال ٢٠٠٩نیز با دریافت پنجاه هزار دلار برای برگزاری دیداری دوستانه به کشور ایران سفر کرده‌اند تا به ترتیب به هدف خود برسند که مسوولان فدراسیون ایران در پاسخ به خواسته کنیا اعلام کرده است، شرایط آن زمان با حالا متفاوت است و برای این دیدار بیشتر از پانزده هزار دلار پرداخت نخواهد شد.

«فدراسیون کشتی بدهی قابل توجهی دارد»

رییس فدراسیون کشتی گفت: این فدراسیون با حجم قابل توجهی از بدهی‌های مالی گذشته مواجه است.

به گزارش ایرنا، «رسول خادم» روز پنجشنبه در رقابت‌های مرحله پایانی کشتی فصلی جایزه بزرگ باشگاه‌های کشور در جمع خبرنگاران حاضر در سالن ابن‌سینای شهر همدان افزود: این بدهی‌ها قابل توجه است هر چند فدراسیون تا حدی بدهی برخی از طلب‌کاران را پرداخت کرده است.

وی گفت: از تحمل افرادی که در سال‌های اخیر با سعه‌صدر و رعایت اخلاق پیگیر مطالبات خود بوده‌اند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم با تامین منابع مالی، در فرصت لازم مابقی بدهی‌ها هم تسویه شود.

خادم با بیان این‌که برنامه‌های امسال فدراسیون کشتی فشرده و سنگین است، گفت: امیدوارم با تلاش تمام دست‌اندرکاران کشتی بتوانیم برنامه‌ها را منظم و مطلوب برگزار کنیم.

وی افزود: طبق برنامه، مسابقات کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان را با انعقاد تفاهم‌نامه اوایل آذر به میزبانی جویبار برگزار می‌کنیم و جام باشگاه‌های جهان در کشتی فرنگی هم در همین زمان در اهواز برگزار می‌شود.

رییس فدراسیون کشتی با تمجید از میزبانی همدان در مرحله نهایی کشتی فصلی جایزه بزرگ باشگاه‌ها گفت: این رقابت‌ها با حضور کشتی‌گیران شاخص از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: کشتی‌گیران مطرحی در این دوره از مسابقات حضور دارند که به جذابیت رقابت‌ها کمک کرده اما امیدواریم فارغ از نتایج، به لحاظ فنی هم انتظارات را برآورده کند.

rasolkhadem

مرحله نهایی مسابقات کشتی فصلی جایزه بزرگ باشگاه‌های کشور به مدت دو روز در همدان برگزار می‌شود.

«مذاکره با شبکه‌های تلویزیونی خارجی و مساعدت با حامی مالی لیگ»

در جلسه هیات‌رییسه دیروز مصوب شد که با تلویزیون‌های خارجی که خواهان پخش لیگ‌برتر ایران هستند مذاکره شود.

به گزارش فارس، در جلسه هیات‌رییسه سازمان لیگ که دیروز برگزار شد چند مطلب به تصویب رسید که مهم‌ترین آنها مذاکره با شبکه‌های تلویزیونی خارجی که فقط ورزشی هستند برای پخش لیگ‌برتر ایران و هم‌چنین مساعدت با حامی مالی سازمان لیگ برای جبران ضرر و زیان این شرکت است.

مصوبات هیات‌رییسه سازمان لیگ به شرح زیر است:

١- مسئله بازیکنانی که کارت معافیتشان باطل شده ابتدا از سوی مراجع قضایی مشخص شود و سپس فوتبال در مورد آنها تصمیم بگیرد.

٢- مذاکره با شبکه‌های تلویزیونی خارجی که فقط ورزشی هستند و هیچ‌گونه برنامه غیرورزشی مثل پخش موزیک و … ندارند در دستور کار قرار گیرد.

٣- تا امضا نشدن قرارداد حق پخش مسابقات فوتبال از صدا‌و‌سیما پخش نشود.

۴- بازی پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان در شهر سیرجان برگزار شود مگر آن‌که شورای تامین استان یا هیات فوتبال کرمان با برگزاری مسابقه در سیرجان مخالفت کنند.

۵- مساعدت با کانون ایران‌نوین حامی مالی سازمان لیگ که قرارداد تبلیغات محیطی را امضا کرده و به دلیل پخش نشدن مسابقات دچار ضرر و زیان فراوان شده قرار است سازمان لیگ با کانون ایران‌نوین در این زمینه مساعدت کند.

ligbartar

به گزارش فارس در جلسه هیات‌رییسه سازمان لیگ علی کفاشیان، مهدی تاج، امیر عابدینی و حسن‌پور حضور داشتند.

«دلیلی ندارد رونالدو توپ طلای ٢٠١۴ را نگیرد»

«کارلوس کی‌روش» می‌گوید دلیلی ندارد رونالدو به‌ عنوان بهترین بازیکن فوتبال جهان در سال ٢٠١۴ انتخاب نشود. او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد منچستریونایتد این فصل به قهرمانی در لیگ‌برتر برسد.

به گزارش ایسنا، کارلوس کی‌روش در حال حاضر در مالزی به سر می‌برد. او در گفت‌و‌گویی که با رسانه‌های پرتغالی انجام داد درباره مسایل مختلفی به صحبت پرداخت و درباره شانس منچستریونایتد برای موفقیت در لیگ‌برتر گفت: به نظر من در لیگ‌برتر هنوز زود است که بخواهیم درباره این‌که چه تیمی به قهرمانی می‌رسد صحبت کنیم. انتخاب من قطعن منچستریونایتد است ولی باید تا ژانویه یا فوریه صبر کنیم و پس از آن می‌شود درباره قهرمان صحبت کرد. دوست دارم منچستریونایتد بار دیگر این عنوان را به‌دست آورد. آنها زیر نظر «لوئیس فان‌خال» در حال پیشرفت هستند و من فکر می‌کنم ثبات بیشتری پیدا کرده است. امیدوارم منچستریونایتد بتواند این فصل قهرمان لیگ‌برتر شود.

باشگاه منچستریونایتد، «وین رونی» را به عنوان کاپیتان خود انتخاب کرده است. کی‌روش‌ درباره انتخاب رونی به عنوان کاپیتان منچستریونایتد گفت: این انتخاب کاملن طبیعی بود. رونی یک بازیکن جنگنده با یک ذهنیت قوی و پیروزی‌طلبانه است. او بازیکنی است که می‌تواند این روحیه را به کل بازیکنان تیم انتقال دهد و به نظر من انتخاب او به عنوان کاپیتان منچستریونایتد کاملن درست بود.

فیفا فهرست اولیه نامزدهای توپ طلای فوتبال جهان در سال ٢٠١۴ را اعلام کرده است که در این میان نام «کریستیانو رونالدو» پرتغالی نیز به چشم می‌خورد. کارلوس کی‌روش سرمربی تیم‌ملی ایران معتقد است رونالدو شانس بسیار زیادی برای دریافت توپ طلا دارد. او درباره برنده توپ فوتبال جهان در سال ٢٠١۴ گفت: رونالدو امسال سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشت و به نظر من شانس بسیار زیادی برای انتخاب به عنوان بهترین فوتبالیست جهان دارد.

kirosh

در مجموع دو سه بازیکن هستند که شاید بتوانند با رونالدو برای انتخاب به عنوان بهترین بازیکن جهان رقابت کنند. امسال بازیکن‌های زیادی نبودند که بتوانند برای این عنوان تلاش کنند و به نظر من رونالدو شانس بسیار زیادی برای دریافت توپ طلا دارد. من دلیلی نمی‌بینم که فیفا رونالدو را به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب نکند.

«پیام صادقیان نیم‌فصل از پرسپولیس می‌رود»

بازیکن جوان تیم فوتبال پرسپولیس بعد از حاشیه به وجود آمده در بازی مقابل پیکان مدعی شد نیم‌فصل از جمع سرخ‌پوشان جدا می‌شود.

به گزارش مهر، «پیام صادقیان» که به تازگی محرومیت چند ماهه خود را پشت سر گذاشته است، حالا می‌گوید قصد دارد نیم‌فصل از تیم فوتبال پرسپولیس جدا شود. بازیکن جوان و پر حاشیه سرخ‌پوشان که در یکی از صفحات اجتماعی با هواداران پرسپولیس وداع کرده، این تصمیم را پس از اعتراض به تعویضش در بازی پیکان رسانه‌ای می‌کند.

صادقیان که از تصمیم درخشان مبنی بر خروجش از زمین ناراحت بود قبل از سوت پایان بازی با تیم فوتبال پیکان راهی رختکن شد تا این‌گونه نارضایتی خود را نشان دهد. سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که برای چندمین بار در طول یک ماه گذشته با این دست از اعتراضات بازیکنانش مواجه شده است، به خبرنگاران گفت که تا نیم‌فصل مجبور است صادقیان را تحمل کند.

پس از این صحبت «حمید درخشان» بود که پیام صادقیان در شبکه اجتماعی یک متن کاملن احساسی را خطاب به هواداران تیم فوتبال پرسپولیس نوشت و عنوان کرد: پرسپولیس بدون من بهتر بازی می‌کند از این‌رو ترجیح می‌دهم نیم‌فصل از این تیم جدا شوم.

sadghian

صادقیان در حالی با هواداران پرسپولیس وداع کرده که تا پایان فصل با این تیم قرارداد دارد و با توجه به کمبود بازیکن بعید است کادر‌فنی و مدیریتی باشگاه با این خواسته او موافقت کنند.

اعتراض به تصمیمات سرمربی فعلی تیم فوتبال پرسپولیس در حالی در این باشگاه اپیدمی شده است که در زمان «علی دایی»، هیچ بازیکنی شهامت این دست اعتراض را نداشت. به نظر می‌رسد بازیکنان پرسپولیس، مدیریت سرمربی جدید تیمشان را متزلزل دیده‌اند که به تناوب هر هفته یکی از آنها اعتراض می‌کنند.

«برای پخش داربی فشار بیاورند بازی برگزار نمی‌شود»

عضو هیات‌رییسه سازمان لیگ می‌گوید که در جلسه دیروز این هیات تصمیمی در خصوص تغییر زمان داربی گرفته نشده است و تنها به این نتیجه رسیدیم که در صورت فشار برای پخش این بازی، دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس برگزار نشود.

«امیر عابدینی» در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه روز گذشته هیات‌رییسه سازمان لیگ فوتبال ایران اظهار کرد: در این جلسه موضوع دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس فقط در این باب مطرح شد که اگر فشار آورده شود و با زور از ما بخواهند که شهرآورد پایتخت برگزار شود این بازی را برگزار نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: من از آقای «کفاشیان» این سوال را پرسیدم که اگر به هر نحوی فشار آورده شود که دیدار استقلال و پرسپولیس باید به روی آنتن برود چه تصمیمی گرفته خواهد شد که این موضوع با این تصمیم رای آورد که بازی را برگزار نخواهیم کرد.

این عضو هیات‌رییسه سازمان لیگ درباره تغییر زمان شهرآورد پایتخت نیز اظهار کرد: در رابطه با تغییر زمان این دیدار بحثی نشد، چرا‌که تا زمانی‌که آقای کفاشیان در جلسه حضور داشتند در این رابطه صحبتی نشد.

عابدینی در ادامه این گفت‌و‌گو در خصوص موضوع حق پخش تلویزیونی و روی آنتن نرفتن دیدارهای لیگ‌برتر تصریح کرد: بنده معتقدم که در این رابطه فوتبال، صدا‌و‌سیما و اقتصاد ضرر می‌کنند و علاوه بر اینها بخش عمومی که شامل مردم هستند نیز از این قضیه متضرر می‌شوند، بنابراین باید با تعامل و هم‌کاری جلوی این ضررها را بگیریم اما باید بدانیم که اگر تا نیم‌فصل صدا‌و‌سیما و فدراسیون فوتبال به تعامل نرسند قاعدتن دیدار شهرآورد نیز پخش نخواهد شد و پخش این دیدار زمانی انجام خواهد شد که قبل از هفته پانزدهم لیگ این دو نهاد با یک‌دیگر به تفاهم برسند.

abdini

وی هم‌چنین درباره امضای اعضای هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال مبنی بر برکناری «مهدی محمد‌نبی» و «هادی آیت‌اللهی» به عنوان دبیر‌کل و رییس کمیته فنی فدراسیون فوتبال اظهار کرد: من مطلع شدم که دو نامه که یکی شامل چهارده مورد اشکال از کار رییس فدراسیون و یکی شامل دو موضوع مبنی بر برکناری نبی و آیت‌اللهی بوده توسط اعضای هیات‌رییسه این فدراسیون به امضا رسیده است، اما این مطلب را عنوان می‌کنم که چرا این افراد زمانی که چهارده اشکال از رییس فدراسیون گرفته‌اند تنها بر روی نامه دو بندی تاکید دارند.

عابدینی افزود: این عدم توافق میان اعضای هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال بسیار بد است و امیدوارم که با تعامل این مسایل حل شود.

«لاس‌ پالماس به دنبال اخذ غرامت از شجاعی»

باشگاه دسته دومی لاس‌ پالماس به دنبال شکایت از هافبک تیم‌ملی فوتبال کشور ایران و اخذ غرامت از اوست.

به گزارش تسنیم، سایت اسپانیایی «canarias7» گزارش داد؛ باشگاه لاس‌ پالماس به دنبال این است که از «مسعود شجاعی»، هافبک ایرانی فصل گذشته خود که در تاریخ ٣٠ژوئن ٢٠١۴قراردادش با این تیم دسته دومی به پایان رسید، شکایت خود را به گوش مسوولان اتحادیه فوتبال اسپانیا و البته فیفا برسانند.

shojai

شجاعی ٣ بازی آخر فصل گذشته لیگ دسته دوم اسپانیا موسوم به لیگا آدلانته را به خاطر حضور در اردوی تیم‌ملی ایران در آستانه شروع جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل از دست داد. رقابت‌هایی که در آن تیم ایران به مربیگری «کارلوس کی‌روش» با یک تساوی و ٢ شکست از راه‌یابی به دور بعد باز ماند. در سویی دیگر لاس‌پالماس هم بدون مهاجم ایرانی‌اش از صعود مستقیم به لالیگا بازماند و در مرحله پلی‌آف لیگا آدلانته هم از راه‌یابی به سطح اول فوتبال باشگاه‌های اسپانیا ناکام ماند.

مسوولان لاس‌ پالماس معتقدند هافبک ایرانی این تیم که در تاریخ ٣١ اردیبهشت ٩٣ به اردوی تیم‌ملی در اتریش ملحق شد، می‌توانست کمی دیرتر به تیم‌ملی ایران ملحق شود و به کمک زردپوشان جزایر قناری در راه صعود به لالیگا بیاید. رقابت‌های جام‌جهانی از تاریخ ٢١ خرداد ٩٣ شروع شد که در نهایت به قهرمانی آلمان انجامید.

«کاراته، تیمی که نه مربی دارد، نه‌ آرامش»

در طول چند ماه گذشته، فدراسیون کاراته با انواع و اقسام حواشی و مشکلات مختلف مدیریتی و فنی روبه‌رو بود، معضلاتی که بیشتر از درون مقر فرماندهی کاراته کشور به وقوع می‌پیوست.

تاتامی مسابقات جهانی کاراته در حالی از روز ١٨ آبان در شهر برمن آلمان پهن می‌شود که تیم‌ملی ایران، این روزها با کلکسیونی از حاشیه‌ها روبه‌روست و به همین جهت، امیدهای تکرار ٣ مدال دوره قبل رقابت‌های جهانی، هر روز رنگ ناامیدی به خود می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، در طول چند ماه گذشته، فدراسیون کاراته با انواع و اقسام حواشی و مشکلات مختلف مدیریتی و فنی روبه‌رو بود، معضلاتی که بیشتر از درون مقر فرماندهی کاراته کشور به وقوع می‌پیوست و در این میان رییس فدراسیون، به جای ایفای نقش بزرگ‌تر خانواده شریف کاراته ایران، به حاشیه‌ها و مشکلات ریز و درشت موجود دامن نیز می‌زد.

انتخابی‌های پر حرف‌و‌حدیث برای مسابقات مختلف به خصوص بازی‌های آسیایی و عزل و نصب‌های بدون دلیل کادر‌فنی آن هم در کوران بازی‌های آسیایی، باعث شد ماه‌های اخیر به دورانی پر‌تنش و نا‌آرام برای اهالی تاتامی تبدیل شود.

البته در این میان، اتفاقات رخ داده در یک‌سری اعزام‌های برون‌مرزی نیز فضای کاراته کشور ایران را بحرانی‌تر از قبل کرده بود. هنوز به یاد داریم در سفر ملی‌پوشان به کاراته وان ژاپن و در اقدامی عجیب و انتقاد‌برانگیز، پاسپورت یکی از ملی‌پوشان گم شده بود و یا رییس فدراسیون و هیات هم‌راه، چند روز بعد از تیم اعزامی به کشور بازگشتند.

یا این‌که در مسابقات کاراته وان ترکیه، صد هم‌راه به استانبول رفتند که البته نیمی از تیم اعزامی، در راه‌روی هتل، شب را به صبح رساندند. البته این تمام ماجرا و بخش مهم قضیه نیست، چرا‌که در آستانه مسابقات جهانی آلمان، حوادثی در تیم‌ملی اتفاق افتاده که دود آن تنها به چشم ملی‌پوشان کشور ایران و در نهایت کل خانواده کاراته می‌رود.

در فاصله حدود ده روز تا آغاز رقابت‌های قهرمانی جهان در سرزمین ژرمن‌ها و در شرایطی که تیم‌ملی آخرین اردوی خود را در رشت برپا کرده، کادر‌فنی تیم‌ملی یعنی «حسین روحانی»، «شهرام هروی» و «مهدی جعفری»، در کنار بچه‌های ملی‌پوش نیستند و با حالتی اعتراض‌آمیز، اردوی تیم‌ملی را ترک کرده‌اند.

براساس اعلام «علیرضا سمندر» رییس فدراسیون کاراته، روحانی جزو تیم اعزامی به آلمان نیست و به همین جهت قهر کرده و هروی نیز گفته مشکل شخصی دارد!

این اظهارات بدون شک، پایه و اساس منطقی ندارد، چرا‌که هیچ آدم عاقلی یافت نمی‌شود که بعد از ٧ ماه اردوی شبانه‌روزی و در شرایطی که باید ثمره تلاش خود را ببیند، به ناگاه قید همه چیز را بزند و عطای کار را به لقایش ببخشد. این قضیه در مورد کادر‌فنی فعلی تیم‌ملی نیز صادق است، اما مطمئنن در روزهای اخیر اتفاقاتی رخ داده که این ٣ مربی جوان و موفق را مجبور به چنین کاری کرده است.

خیلی از اهالی کاراته و جامعه رسانه به خوبی می‌دانند در فدراسیون کاراته، تیم‌ملی و اردوهایش چه می‌گذرد، اما فقط به خاطر حفظ آرامش بچه‌های ملی‌پوش، فعلن سکوت کرده‌اند. همان‌طور که حسین روحانی نیز در گفت‌و‌گوی هفته قبل خود با خبرگزاری ایلنا، اعلام کرد بعد از مسابقات جهانی، سکوت ٧ ماهه خود را خواهد شکست.

karateh

همه می‌دانند در انتخابی‌های قبل از اعزام تیم‌ملی به بازی‌های آسیایی، چه در تیم پسران و چه در تیم دختران، چه گذشت، در جریان رقابت‌های کاراته در اینچئون چه اتفاقاتی افتاد، به چه دلیل ملی‌پوش جوان کشور ایران تنها با یک مدال طلای آسیایی از تیم‌ملی خداحافظی کرد، چرا رییس فدراسیون خودش را به عنوان مدیر تیم‌های ملی منصوب کرد، چرا پسر رییس فدراسیون تحت هر شرایطی باید در تیم‌ملی باشد، به چه دلیل ٣ مربی کادر‌فنی تیم‌ملی رغبتی برای حضور در اردو و هم‌راهی کردن تیم‌ملی در تاتامی برمن ندارند و ده‌ها چرایی دیگر که به طور قطع، به زودی دلایل و البته نتایج آن مشخص خواهد شد.

در این میان اما آن‌چه مهم است، تیم‌ملی کاراته و ملی‌پوشان کشور ایران است که حقیقتن برای تکرار ٣ مدال ارزشمند رقابت‌های جهانی ٢٠١٢ پاریس، کار دشواری دارند. البته این سختی، بیش از هر عامل دیگر، از ناحیه رییس فدراسیون و تصمیمات خلق‌الساعه و نگاه سلیقه‌ای او به تیم شایسته ایران تحمیل می‌شود.

به هرحال، همه ما امیدواریم تیم‌های ملی پسران و دختران کشور ایران بتوانند در تاتامی برمن آلمان، حداقل نتایج جهانی فرانسه در دوره قبل را تکرار کنند، کاری که با توجه به رخ‌دادهای اخیر و حواشی خودساخته رییس فدراسیون و هم‌فکرانش، بسیار سخت به نظر می‌رسد.

مطالب مرتبط

از گم شدن ۴٠٠ هزار دلار در فدراسیون فوتبال تا انتقادی از فرهاد مجیدی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,