Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
فرصتی برای تلطیف انتقادها

«ارسال کمک‌های نظامی به کوبانی و فرصت‌طلبی دولت ترکیه»

2014 November 02

یونس رشیدی / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

از ماه سپتامبر که نیروهای گروه تروریستی پیشروی خود را به سمت کوبانی تکمیل نمودند و این شهر را را در محاصره کامل قرار دادند و در حومه و همچنین خیابان‌های این شهر وارد شدند بیش از ۸۰۰ نفر تلفات جنگی به بار آورده‌اند. برابر اعلام دویچه وله از این تعداد ۴۸۱ نفر از تروریست‌های داعش کشته شده‌اند و مابقی تلفات به نیروهای مدافع شهر کوبانی تعلق داشته است. از ده روز پیش توافق‌هایی میان اقلیم کردستان عراق، دولت ترکیه، نیروهای مدافع کوبانی و همچنین آمریکا شکل گرفته است تا نیروهای کمکی به این شهر اعزام گردند. که تعداد این نیرو‌ها نیز ۲۰۰ نفر اعلام گردیده است؛ یعنی یک گروهان رزمی. تصاویری که از این نیرو‌ها مخابره شده است بیانگر آن است که آن‌ها با چندین دستگاه خوردو نظامی بنز، چند ماشین سنگین فورد که برخی از آنان مخصوص حمل سوخت هستند و همچنین وانت‌های تویوتا لندکروزر حدود یک هفته درگیر بوروکراسی اقلیم کردستان عراق و دولت ترکیه و در مرحله بعد نمایش خیابانی در شهرهای اقلیم کردستان عراق و ترکیه بوده‌اند!

pishmarg

هیاهوی رسانه‌ای که در مورد کمک‌های نظامی اقلیم کردستان عراق و دولت ترکیه به راه انداخته شده است به گونه‌ای است که گویا یک ستون زرهی و چندین دستگاه تانک و توپ‌قرار است به کوبانی ارسال گردد! در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست. به راستی یک گروهان چقدر سلاح می‌تواند با خود حمل نماید؟ واقعیت آن است که حتی در کارآمد‌ترین وپیشرفته‌ترین ارتش‌های جهان نیز یک گروهان نمی‌تواند بیش از ۱۰ قبضه سلاح سنگین با خود جابجا کند، کما اینکه تصاویر و اطلاعات منتشر شده گویای آن است که تنها چند دستگاه کاتیوشا و توپ‌های معمول بر خودروهای جیپ به همراه تجهیزات سبک ارسال گردیده است و بیشتر شاهد اعزام خودورهای وانت تویوتا و نیمه سنگین نظامی به کوبانی هستیم.

گزارش‌های تصویری که از مرز کوبانی و شهر اورفای ترکیه منتشر گردیده است نشان دهنده آن است که مدافعان کوبانی با کمبود خودروهای وانت مواجه نیستند، چرا که در غیر این صورت مجبور نبودند پس از تخلیه غیر نظامیان به ترکیه تعداد بالایی از خوردروهای بیابانی را در مبدا ورودی ترکیه پارک کنند! بلکه با کمبود شدید سلاح‌های سنگین برای مقابله با تجهیزات زرهی داعش مواجه هستند. از سویی نوع و روش ارسال کمک‌های نظامی به کوبانی به گونه‌ای بوده‌است که تروریست‌های داعش فرصت رهگیری و برآوردکمک‌هایی که کرد‌ها دریافت می‌نمایند را داشته‌اند و شواهد امر نیز گویای آن است که داعش برای گسترش فشار بر کوبانی با سرعت و شدت بیشتری به ارسال تجهیزات و نفرات اقدام می‌کند.

11

تبلیغات پر سر وصدا در مورد اعزام نیرو، بی‌تفاوتی نسبت به استقبال مردم از نیرو‌ها که سبب کندی غیر عادی و حرکت لاک پشتی نیروهای پیشمرگه به سمت کوبانی گردید، اصرار بر حضور رسانه‌ها در تمامی مدت نقل و انتقال نیرو و همچنین عدم بهره‌گیری از ترابری هوایی برای جابجایی کامل نیرو‌ها هر یک به تنهایی گواهی بر این امر است که هم دولت اردوغان و هم بارزانی از این مسئله آگاه هستند که این حجم اندک کمک‌های نظامی تاثیرقابل ملاحظه‌ای در صحنه نبرد کوبانی نخواهد داشت و کرد‌ها حداقل ۱۰۰۰ نفر نیرو به همراه تجهیزات سنگین برای ایجاد موازنه قوا در کوبانی نیاز دارند. متاسفانه نوع عملکرد دولت اقلیم کردستان عراق و ترکیه بیانگر آن است که موضوع ارسال کمک‌های نظامی برای آنان تبدیل به فرصتی برای تلطیف انتقادهای گسترده‌ای که علیه دولت ترکیه جریان دارد شده است و تلاش خود را معطوف به این مسئله نموده‌اند تا از پوشش رسانه‌ای این کمک‌ها برای بهبود وجهه از دست رفته خود در سطح افکار عمومی بهره برداری نمایند.

بیشتر بخوانید

شهروندان سوریه قربانیان نمایش رسانه‌ای جنگ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,