Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
در دو ناحیه دونتسک و لوهانسک

«روس‌تبارهای شرق اوکراین انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری را برگزار کردند»

2014 November 02

خبر / رادیو کوچه

 

جدایی‌طلبان روس‌تبار طرفدار روسیه در شرق اوکراین از صبح روز یک‌شنبه دوم نوامبر، در مناطق تحت کنترل خود انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار کردند.

این انتخابات که در دو ناحیه دونتسک و لوهانسک برگزار می‌شود با حمایت روسیه و محکوم کردن و عدم پذیرش آن از سوی کی‌یف و کشورهای غربی روبرو شده است.

بنابه گفته رهبران جدایی‌طلب سه میلیون برگه رای برای انتخابات چاپ و آماده شده‌اند که پارلمان و روسای جمهور دونتسک و لوهانسک را تعیین خواهد کرد.

رومان لیاگین، رییس کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری خلق دونتسک گفته است اهمیت برگزاری انتخابات در این است که به قدرت دولت‌های محلی مشروعیت می‌بخشد و فاصله آن‌ها را از دولت مرکزی اوکراین در کییف بیشتر می‌کند.

okrain

رومن لیاگین، همچنین گفته است: «رای دهندگان ما در سراسر جهان روس گسترده‌اند. روس‌ها همه جای زمین هستند، ما می‌خواهیم اجازه دهیم آن‌ها از طریق اینترنت رای بدهند و برای‌شان شانس شرکت در انتخابات را فراهم کنیم.»

قسمت هایی از دو استان دونتسک و لوهانسک تحت تسلط جدایی طلبان است. در این منطقه، دو جمهوری خود خوانده خلق دونتسک و خلق لوهانسک، ترکیب خود را «روسیه نو» می نامند. دولت اوکراین، یکشنبه گذشته از برگزاری انتخابات پارلمانی در اراضی تحت تسلط جدایی طلبان بازماند. اکنون برگزاری انتخابات مستقل در این مناطق، آن هم زمانی که روسیه پشتیبان آن باشد، شرایط را پیچیده تر از گذشته خواهد کرد.

انتخابات سراسری اوکراین در مناطق تحت کنترل دولت مرکزی هفته گذشته انجام شد که طرفداران روسیه آن را تحریم و نتیجه آن باعث تقویت موضع گروه‌های ملی‌گرا، از جمله ملی‌گرایان افراطی، و همچنین طرفدار غرب در حکومت مرکزی اوکراین شد.

از زمان آغاز درگیری‌ها میان شورشیان طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین از ماه آوریل گذشته تا کنون بیش ار ٣٧٠٠ نفر جان خود را از دست داده‌اند و با افزایش درگیری‌ها علی‌رغم اعلام آتش‌بس در ماه سپتامبر، حداقل هفت سرباز اوکراینی روز جمعه گذشته در درگیری با جدایی‌طلبان کشته شده و ده سرباز دیگر زخمی شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,