Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
با سلاح‌های خودکار و کمری

«حمله افراد مسلح به تجمع عزاداران شیعه در عربستان»

2014 November 04

خبر / رادیو کوچه

 

افراد مسلح ناشناس در شرق عربستان سعودی به سوی گروهی از عزاداران شیعه در در آن کشور آتش گشوده و تعدادی را کشته و چند نفر را زخمی کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز سه‌شنبه چهارم نوامبر  گزارش داده است که نیم ساعت پیش از نیمه شب گذشته به وقت محلی، هنگام خروج گروهی از شهروندان از محلی در روستای الدالوه در استان الاحساء، افراد مسلح نقابدار آنان را هدف شلیک اسلحه خودکار و اسلحه کمری قرار دادند که در نتیجه، پنج نفر کشته و نه نفر دیگر زخمی شدند.

بنابه گزارش این خبرگزاری، مهاجمان پس از شلیک، با اتومبیل از محل گریختند، زخمی‌های این واقعه به بیمارستان انتقال یافتند و پلیس محلی تحقیقاتی را برای شناسایی مهاجمان آغاز کرده است.

این خبرگزاری مشخص نکرده که قربانیان از چه محلی خارج می‌شدند و انگیزه این حمله چه بوده است.

ashora

همچنین برخی خبرگزاری‌های غربی به نقل از شاهدان واقعه گزارش داده‌اند که قربانیان از شیعیان ساکن مناطق شرق عربستان بودند و هنگام خروج از محل برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم هدف حمله قرار گرفتند.

عربستان کشوری است با اکثریت سنی مذهب و حکومت نیز در دست مسلمانان وهابی است و اقلیت شیعه که بیشتر آنان در شرق این کشور سکونت دارند، از تبعیض و عدم برخورداری از حقوق مساوی با سایر شهروندان شکایت دارند.

در سال‌های اخیر، گزارش‌هایی از اعتراض شیعیان در مناطق شرقی عربستان با رهبری روحانیون شیعه انتشار یافته که گاه به درگیری خشونت آمیز با نیروهای امنیتی منجر شده است.

روز چهارشنبه پانزدهم اکتبر دادگاهی در عربستان حکم اعدام  یک روحانی شیعه به نام نمر باقر النمر را به اتهام داشتن عقاید انحرافی، توطئه علیه امنیت کشور، حمایت از اقدامات تروریستی، داشتن اسلحه و مواردی دیگر صادر کرد که با اعتراض شدید مقامات ایرانی روبرو شد.

مطالب مرتبط

دادگاه عربستان یک روحانی شیعه را به اعدام محکوم کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,