Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
دیدبان حقوق بشر

«داعش ۱۵۰ کودک کرد شهر کوبانی را شش ماه شکنجه کرده‌ است»

2014 November 05

خبر / رادیو کوچه

 

دیدبان حقوق بشر در گزارشی که روز سه‌شنبه چهارم نوامبر منتشر کرده، نوشته است که اعضای گروه دولت اسلامی، «داعش»، کودکان کرد به اسارت گرفته از شهر کوبانی را شکنجه کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

بیش از ۱۵۰ پسر کرد، شهر کوبانی در حین برگشتن از امتحانات مدرسه از شهر حلب، در اواخر ماه مه سال جاری توسط نیروهای داعش ربوده و توسط آن‌ها به اسارت درآمدند.

دیدبان حقوق بشر گزارش خود را بر پایه مصاحبه با کودکانی که در اسارت داعش بودند، تنظیم کرده و در گزارش خود آورده است که اقدامات داعش مصداق جنایت جنگی است.

خبرگزاری رویترز، در این رابطه گزارش داده است، افراد داعش کودکان چهارده ساله کرد اهل شهر کوبانی در شمال سوریه را تحت شکنجه‌هایی چون شلاق زدن با کابل قرار داده و آن‌ها را مجبور کرده‌اند ویدئوهای سر بریدن افراد را تماشا کنند.

بنا بر این گزارش، افرادی که این کودکان را به اسارت برده بودند اهل سوریه، اردن، لیبی، تونس، و عربستان سعودی هستند.

kodkankobani

کودکان کوبانی در کمپ آوارگان در ترکیه

این کودکان که برای دادن امتحان مدرسه از کوبانی به حلب رفته بودند در تاریخ ۲۹ مه به اسارت داعش درآمدند و آخرین گروه از آن‌ها در ۲۹ اکتبر آزاد شدند.

بنا بر این گزارش، این افراد عضو داعش، ۱۵۰ کودک اسیر را مجبور می‌کردند پنج بار در روز نماز بخوانند، آموزش‌های فشرده دروس اسلامی ببینند و ویدئوهای نبرد داعش و صحنه‌های سر بریدن مخالفان داعش را تماشا کنند.

به گفته مصاحبه‌شوندگان، کودکانی که در این امور کوتاهی می‌کردند «با شلنگ سبزی که از داخل آن سیم و کابل رد شده بود کتک می‌خوردند و بعضی بچه‌ها نیز فلک می‌شدند».

یکی از این کودکان به دیدبان حقوق بشر گفت: «گاهی دنبال بهانه می‌گشتند تا ما را کتک بزنند. ما را مجبور می‌کردند آیه‌های قرآن را حفظ کنیم و هر کس زود حفظ نمی‌کرد کتک می‌خورد.»

به گفته این کودکان، نیروهای داعش به هنگام آزاد کردن این کودکان، پس از شش ماه، به آنها گفته‌اند که «آموزش دینی شما الان تکمیل شده‌ است».

به نوشته دیدبان حقوق بشر، فرزندان خانواده‌هایی که به عنوان شبه‌نظامی کرد در کوبانی علیه داعش می‌جنگند از بقیه جدا شده و با آن‌ها بدرفتاری بیش‌تری می‌شد.

افراد داعش این کودکان را تحت فشار گذاشته‌اند تا نشانی بستگان خود را افشا کنند و به این کودکان گفته‌اند که «وقتی به کوبانی برسیم فامیل‌های شما را تکه‌تکه می‌کنیم».

به گفته دیدبان حقوق بشر، هم‌چنان گروه‌های دیگری از کودکان و بزرگسالان کرد در اسارت داعش به‌ سر می‌برند.

مطالب مرتبط

داعش ٢۵ نفر دیگر از کودکان دانش‌آموز کرد اهل کوبانی را آزاد کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,