Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
خبرهای ورزشی

«شکست بزرگ فوتبالی‌ها در جلب رضایت صدا‌و‌سیما»

2014 November 05

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شکست بزرگ فوتبالی‌ها در جلب رضایت صدا‌و‌سیما

پس از آن‌که عدم پخش بازی‌های لیگ‌برتر در دو هفته گذشته تاثیر چندانی بر میزان تماشاگران ورزشگاه‌ها نگذاشت و نشان داد که فوتبال بیمار ایرانی چندان آش دهن‌سوزی نیست که به‌خاطرش مردم صدا‌و‌سیما را تحت فشار قرار دهند، سرانجام این سازمان با یک افزایش حداقلی و از سر لطف در رقم مبلغ حق‌پخش برنده این بازی عجیب شد.

سرانجام دعوای حق‌پخش تلویزیونی در فوتبال ایران خیلی راحت و بی‌سروصدا به پایان رسید و دو طرف با افزایش جزیی مبلغ حق‌پخش سالانه موافت کردند تا رقابت‌های هفته چهاردهم لیگ‌برتر از تلوزیون پخش شود.

به گزارش تابناک، اگرچه فدراسیون فوتبال در دو هفته گذشته با یک ژست شجاعانه رو‌در‌روی سازمان صدا‌و‌سمیا ایستاد و در آخرین روزهای ریاست «عزت‌اله ضرغامی» بحرانی را برای سازمان بزرگ و صدا‌و‌سیما ایجاد کرده بود اما سرانجام با یک عقب‌نشینی عجیب و با افزایش اندک مبلغ حق‌پخش موافقت کرد تا سرانجام این ماجرا خاتمه یابد و بازی‌ها در هفته پیش‌رو پخش شود.

zarghami

فدراسیون فوتبال که با پایان قرارداد حق‌پخش در تابستان امسال از قرارداد سه ساله و  صد و هشتاد میلیاردی برای سه سال‌آینده خبر داده بود وارد یک بازی فرسایشی با سازمان صدا‌و‌سیمایی شده بود که به‌جای سالی شصت میلیارد پیشنهاد سالی بیست میلیارد را به این فوتبالی‌ها داده بود. اما فدراسیون فوتبال که معتقد بود درآمد سازمان صدا‌و‌سیما از محل پخش فوتبال مبلغی بس بسیار بیشتر از این است بعد از چند ماه مذاکره با مسوولان این سازمان سرانجام به این راه‌کار رسید که برای تحت فشار قرار دادن این سازمان مانع ورود دوربین‌های تلوزیونی شود.

اتفاقی که موجب شد تا غیر از اندک تماشاگرهای حاضر در ورزشگاه‌ها کس دیگری نتواند بازی‌های این دو هفته را ببیند و حتا عواقب آن دامن پربیننده‌ترین برنامه تلوزیونی را هم گرفت تا نود این هفته روی آنتن نرود. اگرچه در زمان اتخاذ این تصمیم و عملی شدن آن از سوی سازمان لیگ و فدراسیون حمایت همه‌جانبه‌ای از سوی رسانه‌ها و مدیران باشگاه‌ها انجام شد، اما سرانجام بعد از دو هفته مدیران فوتبالی ایران به این نتیجه رسیدند که با همان افزایش حداقلی صدا‌و‌سیما موافقت کنند. افزایشی که مبلغ قرارداد سالانه را از پیشنهاد بیست میلیاردی به بیست و پنج میلیاردی ارتقا دادند که صد‌البته تفاوت فاحشی با پیشنهاد شصت میلیاردی فدراسیون فوتبال دارد.

kafashian

اما چه چیزی موجب این عقب‌نشینی از سوی فدراسیون فوتبال شد؟ شاید مهم‌ترین دلیل آن بیماری فوتبال ما باشد. جایی که عدم پخش تلویزیونی مسابقات تفاوتی در میزان تماشاگران انگشت‌شمار ورزشگاه‌ها ایجاد نکرد و حتا عدد تماشاگران بازی‌های دو تیم استقلال و پرسپولیس هم تغییری نکرد. ضمن این‌که مسوولان فوتبال ایران فهمیدند که با مجموع اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در فوتبال ایران رخ داده از فساد فراوان تا اتفاقات مالی عجیب‌و‌غریب دیگر فوتبال به دغدغه اول مردم بدل نشده و برای همین هم عدم پخش دو هفته‌ای آن از تلوزیون فشاری را روی صدا‌و‌سیما ایجاد نکرد تا سرانجام مدیران فوتبال به همین رقم حداقلی هم موافقت کنند. ضمن این‌که ممکن بود با پافشاری روی این رقم قرارداد آنها از محل قرارداد تبلیغات محیطی دچار ضرر بزرگی شوند.

پایان ماجرای حق‌پخش تلوزیونی به‌گونه‌ای بود که همه به ‌یاد گفته «مهدی دادکان» در این خصوص افتادند که گفته بود: «حق‌پخش حق فوتبال است اما نه این فوتبال»

والیبال بهترین فدراسیون دهه اخیر است

هنوز چند ساعت از اعطای میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا به ایران نگذشته بود که در اجلاس سی و چهارم فدراسیون جهانی میزبانی رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان هم به کشور ایران رسید!

walibal

به گزارش رادنیوز، شاید یکی از مهم‌ترین چالش‌های ورزش کشور این باشد که معمولن ما در کسب میزبانی مسابقات مختلف ناکام مانده و به رغم خرج و مخارج آن‌چنانی به هیچ جایی نمی‌رسیم. پاره‌ای اوقات هم برخی دوستان مثل «محمود مشحون» کمبود سالن و امکانات را دلیل این ناکامی قلم‌داد می‌کنند‌. حال چگونه می‌شود که والیبال دوتا دوتا میزبانی می‌گیرد و سایرین نمی‌توانند؟

مگر فدراسیون والیبال میزبانی مسابقات مختلف را با همین امکانات فعلی بر عهده نمی‌گیرد؟ پس دلیل اصلی چیست؟ هرچند امثال مشحون و بقیه دوستان تمایلی ندارند که با والیبال قیاس شوند اما حقیقت محض این است که فدراسیون والیبال بدون رقیب بهترین فدراسیون دهه اخیر ایران است. محمد‌رضا داورزنی و یارانش بی‌عذر و بهانه کار می‌کنند، موفق می‌شوند و امتیاز می‌گیرند و نگاهشان هم رو به جلوست اما برای سایرین این‌طور نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. عزت
    1

    تیترت غلطه
    ،نویسنده محترم….از چی صحبت می کنی؟کی برد؟ کی باخت؟