Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
استاتوس

«بیشترین نرخ ازدواج و طلاق در استان‌های ایران»

2014 November 05

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و در این برنامه با خبر تنوری در خصوص آمار ازدواج و طلاق در استان‌های مختلف ایران کار را آغاز کرده‌ایم و شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در کدام استان‌های کشور بیشترین ازدواج در سال صورت می‌گیرد و در مقابل نیز آمار طلاق در کدام استان‌ها بیشتر است، در حال حاضر به صورت تقریبی از هر ۵ ازدواج یکی منجر بر طلاق خواهد بود.

 

خبرتنوری

«دو استان دارای کم‌ترین و بیشترین نرخ ازدواج و طلاق»

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: بیشترین نرخ ازدواج مربوط به استان خراسان‌جنوبی با ١٣/١در هزار و کم‌ترین آن مربوط به استان تهران با نرخ ٣/۶ در هزار است.

«علی‌اکبر محزون» در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: شاخص نسبت ازدواج به طلاق در کشور  ۴/٧ را نشان می‌دهد. بدین معنی که در مقابل هر  ۴/٧ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است. بیشترین رقم شاخص نسبت ازدواج به طلاق مربوط به استان سیستان‌‌و‌بلوچستان با رقم شانزده و کم‌ترین رقم این شاخص مربوط به استان البرز با عدد ٢/٩ می‌باشد.

وی در ادامه گفت: در شش ماهه اول سال جاری تعداد سی‌صد و پنجاه و دو هزار و چهار‌صد و دویست و چهار واقعه ازدواج به ثبت رسیده که از این تعداد دویست و نود و هشت هزار و چهار‌صد و هشتاد و هفت واقعه مربوط به مناطق شهری و پنجاه و سه هزار و نه‌صد و سی و هفت واقعه متعلق به ثبت ازدواج در مناطق روستایی است.

1

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور افزود: بالاترین میانگین سن ازدواج مردان با رقم   ٢٩/۶ مربوط به استان تهران و پایین‌ترین آن با رقم ٢۵/٣ متعلق به استان سیستان و بلوچستان است. بالاترین میانگین سن ازدواج زنان متعلق به استان تهران با رقم  ٢۵/۵است و استان سیستان‌‌و‌بلوچستان با رقم  ٢١/١ پایین‌ترین میانگین سن ازدواج را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین ٧٧/۵ درصد از ازدواج‌های ثبت شده مربوط به زوج‌هایی است که زوج از زوجه بزرگ‌تر و ١٠/۵ درصد مربوط به ازدواج‌هایی است که زوجه بزرگ‌تر است. در ١٢ درصد موارد زوجین هم‌سن هستند.

وی با اشاره به ترکیب ازدواج ثبت شده گفت: در شش ماهه اول سال ١٣٩٣بیشترین ترکیب ازدواج ثبت شده، مربوط به ترکیب سنی مردان گروه سنی ٢٩-٢۵ساله با زنان ٢۴-٢٠ساله بوده که تعداد آن برابر با پنجاه و دو هزار و چهار‌صد و هشتاد و شش واقعه می‌باشد.

محزون درباره آمار طلاق اظهارکرد: در شش ماهه اول سال جاری هفتاد و پنج هزار و شش‌صد و بیست و سه واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است که از این تعداد شصت و نه هزار و سی‌صد و پنجاه و سه واقعه مربوط به نقاط شهری و شش هزار و دویست و هفتاد واقعه مربوط به نقاط روستایی است. بیشترین نرخ طلاق ثبت شده با ٢/٩ در هزار مربوط به استان خراسان‌رضوی و کم‌ترین آن متعلق به استان سیستان و بلوچستان با ۴ دهم در هزار است. بیشترین درصد طلاق مربوط به زوجینی است که طول مدت زندگی مشترک آنها کمتر از یک سال با رقم ١۴/٣درصد است.

سوتی هفته

«خبرنگار آلمانی به دنبال پناهدنگی در ایران»

چند ماهی می‌شود که یک خبرنگار برجسته آلمانی با پشت کردن به رسانه‌های بزرگ این کشور، شروع به افشاگری در مورد فعالیت‌هایی کرده که می‌گوید از آنها پشیمان است و می‌خواهد با وجود تهدیدهای صورت گرفته علیه او، واقعیات را اعلام کند.

«اودو اولف کوت» که سال‌ها برای مجلات «اشپیگل» و «فرانکفورتر آلگمانیه» می‌گوید به دلیل حضور در مناطق جنگی ایران در هنگام حمله شیمیایی صدام، دچار بیماری شده، در مصاحبه‌های مختلف از اقدام غیرقانونی سازمان‌های اطلاعاتی غربی از جمله آمریکا و آلمان گفته و تصریح کرده که سازمان سیا با پول دادن به خبرنگاران، گزارش‌ها را آن‌طور که می‌خواهد در رسانه‌ها منتشر می‌کند.

وی با بیان این‌که به دلیل افشاگری‌هایش از سوی مقامات آمریکایی تهدید شده، می‌گوید شاید نهایتن مجبور به پناهندگی در ایران شود.

22

در گوشه‌ای از صحبت‌های اولف کوت آمده است، همان‌طورکه پیش‌تر نیز تشریح کردم، در خیابان فردوسی تونل‌های زیرزمینی ایجاد کرده بودند تا دیپلمات‌های آلمانی و ترکیه‌ای با امنیت خاطر با هم در ارتباط باشند. چنان‌چه وضعیت اضطراری پیش می‌آمد، آلمانی‌ها از طریق این تونل‌ها به ساختمان سفارت ترکیه پناه می‌برند و بالعکس. بعدها، آمریکا نیز دست‌به‌کار شد و از این تونل‌ها جهت گم کردن ردپای جاسوسانش بهره برد. من به‌ دفعات بسیار زیاد به سفارت آلمان آن‌ روزها در تهران رفت‌وآمد داشتم؛ بعضی اوقات به من می‌گفتند که مستقیمن به ساختمان سفارت وارد نشوم، بلکه از راه‌های زیرزمینی و به‌ وسیله سفارت ترکیه این کار را انجام دهم، و این بدین خاطر بود که سرویس اطلاعاتی فکر کند که مقصد من سفارت ترکیه است. بنده یقین دارم که سیا از این تونل‌های زیرزمینی جهت گمراه کردن سرویس‌های اطلاعاتی ایرانی که به دنبال ردیابی عناصر سیا در ایران هستند، استفاده می‌کند.

حوادث

«کشف ٧۴٩٣ کیلوگرم موادمخدر در ٢ هفته»

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر ایران از کشف بیش از ٧ تن مواد مخدر طی دو هفته گذشته و دستگیری شصت و هشت قاچاقچی در این رابطه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «علیرضا جزینی» با اشاره به کشفیات مواد‌مخدر طی دو هفته گذشته گفت: کل کشفیات موادمخدر طی این مدت، هفت هزار و چهار‌صد و نود و سه کیلوگرم از انواع موادمخدر بوده که ماده‌مخدر تریاک با شش هزار و صد و نود کیلوگرم و هروئین با صد و چهل و نه کیلوگرم بیشترین مقدار کشفیات را به خود اختصاص داده‌اند، هم‌چنین هزار و پنجاه و پنج کیلوگرم مواد مکشوفه حشیش، بیست و چهار کیلوگرم آن شیشه، هفتاد و چهار کیلوگرم آن مواد پیش‌ساز بوده است.

به گفته وی، طی این مدت شصت و هشت قاچاقچی دستگیر شده‌اند که ٧ نفر از آنان زن بوده‌اند.

44

قائم‌مقام دبیرکل ستاد ادامه داد: استان کرمان با کشف دو هزار و هشت‌صد و پنجاه و چهار کیلوگرم تریاک، بیشترین مقدار کشفیات تریاک را طی این مدت داشته است و رتبه‌های بعدی به استان فارس با کشف نه‌صد و چهل، کرمانشاه با هشت‌صد کیلوگرم تریاک تعلق دارد.

جزینی با اشاره به نحوه کشفیات مواد مخدر گفت: مواد مخدر مکشوفه با استفاده از کنترل محورهای ‌مواصلاتی، پایانه‌های مسافربری، ایستگاه‌های راه‌آهن و بازرسی منازل به انجام رسیده و حاصل سی مورد اقدام عملیاتی و ٧ مورد اقدام اطلاعاتی بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری دوره آموزش مدیریت مورد برای مددکاران اجتماعی خبر داد و گفت: مدیریت مورد به مراقبت‌های لازم پس از خروج معتادین بهبود‌یافته از مراکز ماده ١۶اطلاق می‌شود که برای مددکاران اجتماعی برگزار می‌شود.

جزینی هم‌چنین بیان داشت: در راستای آموزش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد، مهارت‌های زندگی و سبک زندگی سالم کارگاه‌هایی با این موضوعات برای جوانان داوطلب جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در ‌استان‌های‌ خراسان ‌رضوی، خوزستان، آذربایجان غربی، کرمان، سیستان‌و‌بلوچستان و کرمانشاه برگزار شده که تا پایان سال در استان‌های دیگری نیز برپا می‌شود.

یادی از تاریخ

«شهری که ناپدید شد و مردمی که سنگ شدند»

شهر پمپی، شهری در ایتالیای امروزی یا روم باستان در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که بیست و هشت ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. حادثه آن‌قدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقن به همان‌گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

آتشفشان وزوو سمبل کشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است. کوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده‌اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است که در تاریخ از این کوه به ثبت رسیده است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپی قرار دارد. مذاب و خاکستر ناشی از فوران آتشفشانی که دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید. گویا آتشفشان در نهایت سکوت جان مردم را کنده است.

55

از بیست هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به انبوهی از مجسمه‌های سنگی تبدیل شدند.

مواد مذاب کوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب کرد. هیچ‌کس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناک وزوو بگریزد. یک خانواده در حال صرف غذا در یک لحظه تبدیل به سنگ شده‌اند. صورت برخی از اجساد انسان‌های سنگ شده که از داخل زمین کشف شده‌اند هم‌چنان سالم و صحیح باقی مانده است، صورت آنها حالت گیج و منگ دارد. مردی که سر همسرش را در بغل گرفته و منتظر پایانند. خانواده‌ای که خوابیده‌اند، همه سنگ شده‌اند، حتا کودکان شیر‌خوار. مردی که لب‌ها، چشمانش و پوست بدنش ذوب شده است، به‌جز جمجمه. جمعی از کودکان و بزرگ‌سالان، منتظر قایقی بودند که هیچ‌وقت نیامد.

مرگ مردم پمپی در یک لحظه رخ داد، فاجعه هرچه بود، همه چیز به همان حالت اولیه و بدون تغییر باقی مانده است. در سال ۱۹۹۱ نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می‌کنند و این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است.

استاتوس

آیتم پایانی این هفته به موضوع خبر تنوری باز می‌گردد، متنی که در آن خواندید و شنیدید آمار طلاق و ازدواج در میان هم‌وطنان ایرانی را که در همین خصوص از شما سوال می‌کنیم، دلیل این تفاوت در میان جوانان استان‌های مختلف ایران چیست و چرا در خراسان‌جنوبی علاقه‌مندان به ازدواج بسیارند، اما در تهران تعداد کمی نسبت به این امر روی می‌آورند؟

 مطالب مرتبط

تعجب توریست‌ها از امنیت کامل در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,