Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
سیگنال ممنوع

«آژیر قرمز برای حلبچه و پایان جنگ _ قسمت دوم»

2014 November 05

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

بیست و هفتم اسفند ماه ١٣۶۶ حلبچه توسط نیروهای حزب بعث عراق بمباران شیمیایی شد.

حملات شیمیایی حزب بعث عراق به حلبچه  و آغاز عملیات انفال که تا اواخر سال ١٣۶٧ و پس از پذیرش قطع‌نامه ۵٩٨ ادامه یافت، منجر به کشته شدن ٣٢٠٠ تا ۵٠٠٠ غیرنظامی کرد در این منطقه  و ٧ تا ١٠ هزار زخمی و به روایتی دیگر تلفاتی بیش از ١٠٠ هزار نفر شد، نام حزب بعث را در لیست عاملان جنایات سازمان‌یافته علیه بشریت قرار داد.

halabjeh

این جنایت که بدون حملات بی‌وقفه‌ی یک‌ساله‌ی ایران و تصرف اولیه حلبچه توسط نیروهای سپاه پاسداران که نا و توان مقاومت منطقه را که طی هشت سال از هر دو سو، ایران و عراق، مورد تعرض قرار می‌گرفتند ستانده بود به راحتی ممکن نمی‌شد پای جمهوری اسلامی ایران را از این معادله بیرون کشیده حتا این جرات را به روح اله خمینی داد که طی نامه‌ای سرگشاده به مردم کرد خود را ناجی و نیروهای سپاه را آزادی‌بخش کردستان بخواند.

jang

عملیات کربلای ١٠- هدف فتح حلبچه

تنها و تنها به این دلیل که بر طبق معاهدات دیپلماتیک و تعاریف بین‌المللی تعرض‌های پیش از پذیرش آتش‌بس بخشی از جنگ به حساب می‌آمد و در فهرست جنایت‌های ضدبشری قرار نمی‌گرفت، حال آنکه انفال حزب بعث پس از اعلان رسمی پایان جنگ ادامه یافته بود.

22

عکس یادگاری سپاه در محاصره حلبچه -عملیات والفجر ١٠

به هر حال این واقعه هولناک ضد انسانی به نفع هر دو دولت بود و می‌توانست جنگ را به اتمام برساند. با این حال نیروهای سپاه چندان خواهان عقب‌نشینی از اراضی تصرف کرده در استان‌های اربیل، سلیمانیه و حلبچه نبودند. از سویی ریه‌ی کردستان عراق پر شده بود از گازهای سمی و خردل و پیامدهای فاجعه‌بار استفاده حزب بعث از سلاح‌های شیمیایی، از دیگر سو شب‌های تهران از موشک‌های عراقی روشن و روزهایش از دود انفجار این موشک‌ها سیاه می‌شد و بیم حمله شیمیایی به تهران روز به روز افزون‌تر. جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان بر ادامه‌ی جنگ پای می‌فشرد تا این که…

jang

عملیات بیت المقدس ٢ – هدف سلیمانیه

در دوازدهم تیرماه ١٣۶٧ هواپیمای غیرنظامی ایران توسط ناو وینسس آمریکا در ‏خلیج‏ فارس سرنگون شد. هواپیمای ایرباس ۳۰۰ جمهوری اسلامی ایران با شماره پرواز ۶۵۵، در پنجمین دقیقه پرواز از فرودگاه بندر عباس به دبی، بر فراز آب‌‏های بین‌المللی خلیج فارس، در ساعت ۲۲/۱۰ دقیقه، با اصابت ۲ موشک استاندارد ۲ که به دستور ناخدا ویل راجرز (فرمانده ناو آمریکایی وینسنس) شلیک شده بود سقوط کرد و ۲۹۰ سرنشین آن ـ ۲۴۸ ایرانی و ۴۲ نفر تبعه هند و پاکستان و امارات عربی متحده و یوگسلاوی ـ شامل ۱۵۶ مرد و ۵۳ زن و ۵۷ کودک ۲ تا ۱۲ ساله و ۸ کودک زیر ۲ سال و ۱۶ خدمه هواپیما کشته شدند. فردای آن روز عراق از سازمان ملل متحد وکمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست کرد وضعیت اسرای جنگی عراقی در ایران را مورد بررسی قرار دهند. و دو روز بعد ایران درخواست تشکیل جلسه فوری شورای امنیت برای رسیدگی به موضوع حمله ناو وینسنس را کرد.

598

دیگر وقت آن رسیده بود که جنگ پایان یابد، این را اکبر هاشمی رفسنجانی جانشین وقت فرماندهی کل قوا به روح‌اله خمینی گفت.  و روح‌اله خمینی به قول خودش جام زهر را سر کشید و بالاخره با پذیرش قطع‌نامه صلح ۵٩٨ موافقت کرد. بیست و ششم تیرماه ١٣۶٧ سید علی خامنه‌ای رییس جمهوری وقت جمهوری اسلامی ایران نامه پذیرش قطعنامه ۵٩٨ شورای امنیت را به خاویر پرزدکوییار تسلیم کرد. عراق نیز بلافاصله قطعنامه را پذیرفت و پس از یک ماه بررسی، دبیرکل سازمان ملل روز ٢٩ مرداد ١٣۶٧ را تاریخ رسمی آتش بس قطعی بین ایران و عراق اعلام کرد. جنگ پس از هشت سال کشتار و تخریب و پیامدهای مخرب وسیع پایان یافت، اتفاقی که برای سپاهیان چندان مطلوب نبود.

ما طی این ده برنامه به بررسی تنها گوشه‌ای از جنایات طرفین جنگ، حکومت اسلامی ایران و حزب بعث عراق پرداختیم. تلنگری زدیم به خاطرات تلخی که نسل جنگ هنوز با آن‌ها درد می‌کشند و تاوان می‌دهند. تلخی‌هایی که بسیاری از نسل امروز چیزی از آن نمی‌دانند و تبلیغات جنگ جمهوری اسلامی ایران را می‌شنوند و باور می‌کنند، سپاه را پاسدار مردم مظلوم می‌بینند نه پاسدار حکومت اسلام سیاسی شیعی که همان‌گونه رویای جهانی شیعی و رزمندگان امام زمان را داشته است که داعش امروز رویای جهان زیر سیطره اسلام سیاسی سنی را دارد.

saeedghasmi

سعید قاسمی

ما از بخش کوچکی از نقش دو حکومت جمهوری اسلامی ایران و حزب بعث عراق در جنایت علیه بشریت گفتیم و از نقش نیروهای اپوزسیون، جنایات و سرکوب‌های نظام اسلامی در داخل کشور و قتل عام دهه‌ی شصت و پیامدهای هشت سال خون و مرگ در ایران نگفتیم. به این بهانه باز خواهیم گشت تا صدای ناله‌ی انقلابی که از هر سو سرکوب می‌شد تا استیلای حزب‌اله روح‌اله خمینی مستحکم شود در سینه خفه نشود. دوران طلایی دهه‌ی شصت مرگ و جنایت. با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط

آژیر قرمز برای حلبچه، قتل عمد دو دولت ایران و عراق و پایان جنگ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,