Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
با استفاده از راه‌های ترانزیتی

«افغانستان و ایران تمایل به روابط اقتصادی بیش‌تر از گذشته»

2014 November 10

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مقام‌ها در هر دو کشور ایران و افغانستان می‌گویند: با استفاده از راه‌های ترانزیتی بین دو کشور قایم کردن روابط اقتصادی بین این دو کشور به شدت جریان دارد.

بزرگ‌ترین راه درآمد افغانستان از طریق روابط اقتصادی وبازرگانی با دیگر کشور مخصوصن کشورهای همجوار آن است.

«اشرف غنی» رییس جمهور جدید این کشور از همه مقدم‌تر تاکید بر ایجاد رابطه ترانزیتی میان افغانستان و کشورهای همسایه دارد.

هرات از جمله ولایاتی است که افغانستان را با ۲ کشور ایران و ترکمنستان هم‌سرحد کرده است.

tranzit2

از این روی رییس جمهور «غنی» در یک گفت‌وگوی ویدیویی به مقام‌های محلی هرات اعلام کرده که از طریق راه‌های ترانزیتی هرات با کشور ایران روابط اقتصادی را برقرار کنند.

آقای «غنی» در این گفت‌وگوی ویدیویی با مقام‌های محلی هرات همچنان گفته بود حکومت وحدت ملی می‌خواهد با ساخت سرک حلقوی و تکمیل کردن خط راه آهن با ایران رابطه ترانزیتی با این کشور را مستحکم سازد.

رییس جمهور «غنی» همچنین بیان کرد که ایران می‌خواهد کالاهای بازرگانی خود را از این پس از راه هرات به کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان انتقال دهد.

رییس جمهور افغانستان در حالی برای اداره محلی هرات تاکید نموده که با ایران روابط اقتصادی را قایم نمایند که رایزن بازرگانی ایران در کشور می‌گوید: رابطه اقتصادی ایران با حکومت وحدت ملی به شدت جریان دارد.

«محمد مهدی جوانمرد» رایزن بازرگانی سفارت ایران در افغانستان بیان نمود: کشورش آماده است برای استفاده از راه‌های ترانزیتی بین دو کشور دست به کار شود.

Afghanistan-Iran_border

کار‌شناسان اقتصادی در غرب کشور، افغانستان را به مثابه پلی می‌دانند که کشورهای جنوب آسیا، آسیای میانه و غرب آسیا را به هم و صل می‌سازد.

اما به گفته این کار‌شناسان، مسوولان دولت در سال‌های گذشته از این موقعیت استراتیژیک در بلند بردن ظرفیت اقتصادی کشور استفاده کرده نتوانستند.

«بشیر احمد بشارت» استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه هرات می‌گوید: استفاده از راه‌های ترانیزیتی کشور هم به نفع افغانستان و هم به نفع کشورهای دیگر می‌باشد و به همین دلیل دولت باید خط راه آهن و سرک حلقوی را هر چه زود‌تر اعمار کند.

رییس جمهور «غنی» آینده افغانستان را در بلند بردن سطح اقتصاد با استفاده از راه‌های ترانزیتی می‌داند.

او گفته است در آینده نزدیک هرات به دلیل هم‌سرحد بودن با دو کشور ترکمنستان و ایران یک شهر بزرگ ترانزیتی در کشور خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,